کد خبر : 88247
/ 08:20
دوستی و رفاقت ورزشی

هدفمان قهرمانی المپیک است

چند سالی است که با یکدیگر دوست و رفیق صمیمی هستند. هر 2ورزشکار و دوست‌دار ورزش‌های رزمی هستند و همین علاقه به ورزش سبب دوستی بین آن‌ها شده است.

هدفمان قهرمانی المپیک است

شهرآرا آنلاین - حسین برادران‌فر - چند سالی است که با یکدیگر دوست و رفیق صمیمی هستند. هر 2ورزشکار و دوست‌دار ورزش‌های رزمی هستند و همین علاقه به ورزش سبب دوستی بین آن‌ها شده است. این 2نوجوان ورزشکار که از سال‌های خردسالی و کودکی به ورزش حرفه‌ای روی آورده‌اند، در مسیر ورزش به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند و با تلاش و کوشش خود در مسابقات مختلف ورزش تکواندو درخشیده‌اند و با داشتن چند عنوان قهرمانی استانی و کشوری تکواندو 2نفر از پرافتخارترین ورزشکاران منطقه12و محله الهیه هستند. این 2ورزشکار نوجوان با وجودی که در ورزش تکواندو رقیب یکدیگر هستند، در دوستی ثابت‌قدم و همیشه یار و رفیق یکدیگر در ورزش بوده و هستند و هدفشان حضور در مسابقات المپیک است. در ادامه گزارش گفت‌وگوی ما با این 2دوست ورزشکار، یعنی محمد قاسمی و سیاووش بطا را خواهید خواند.

 

علاقه به ورزش تکواندو

محمد قاسمی متولد سال 1379 است. او در خانواده‌ای اهل ورزش به دنیا آمد و از همان دوران کودکی و خردسالی با ورزش‌های رزمی آشنا و به این ورزش علاقه‌مند می‌شود.

قاسمی در توضیح این مطلب می‌گوید: پدرم تکواندوکار بود و این ورزش را در حد حرفه‌ای دنبال می‌کرد. من نیز از همان دوران کودکی و شش‌وهفت‌سالگی به همراه پدرم به باشگاه می‌رفتم و در قسمت خردسالان تمرین می‌کردم. در خانه نیز به‌عنوان حریف تمرینی با پدرم تمرین می‌کردم، بزرگ‌تر که شدم این علاقه به تکواندو هر روز بیشتر و بیشتر می‌شد، حتی زمانی که بچه‌های محله در کوچه فوتبال بازی می‌کردند و از من می‌خواستند که با آن‌ها همراه شوم، با وجود هیجانی که فوتبال داشت، کمتر فوتبال بازی می‌کردم. بیشتر اوقات فراغتم به تمرین تکواندو و حضور در باشگاه تکواندو می‌گذشت. بعد از یک‌سال و نیم تمرین سخت و طاقت‌فرسا در اولین مسابقه باشگاهی شرکت کردم. در این مسابقات 8رقیب سرسخت و باسابقه داشتم، به همین دلیل در اولین حضورم در یک مسابقه مهم نتوانستم مقامی کسب کنم. چند ماه بعد از این، در حضوری زودهنگام و داوطلبانه در مسابقات استانی که به میزبانی مشهد برگزار شد، شرکت کردم و بعد از شکست چند نفر موفق به کسب رتبه برتر مسابقات تکواندو استان خراسان رضوی شدم. این اولین موفقیتم در مسابقات تکواندو بود و بعد از آن تلاشم را برای موفقیت در ورزش تکواندو بیشتر کردم.

 

کسب رتبه دوم مسابقات کشوری

قاسمی بعد از کسب رتبه اول استان در رشته تکواندو جواز حضور در مسابقات کشوری را کسب کرده و به‌عنوان نماینده استان خراسان رضوی در اولین حضورش در مسابقات کشوری، رتبه دوم را به دست می‌آورد.

او با اشاره به این موضوع می‌گوید: بعد از اولین موفقیت در مسابقات استانی و کسب رتبه برتر، با استاد وفایی آشنا شدم و با کمک‌ها و تمرینات دلسوزانه وی تقریبا در تمام مسابقات تکواندو که در استان برگزار می‌شد، شرکت کرده و همیشه هم جزو نفرات برتر مسابقات بودم. در مسابقات استانی که در شهرستان نیشابور برگزار شد، شرکت‌کرده و رتبه اول رشته تکواندو استان را به دست آوردم، به‌عنوان نماینده استان خراسان رضوی، در مسابقات کشوری تکواندو که در شهرستان اردبیل برگزار شد، انتخاب شدم. در این مسابقات بهترین‌های تکواندو از سرتاسر کشور حضور داشتند، بیشتر شرکت‌کنندگان دارای رتبه‌های قهرمانی و نایب‌قهرمانی کشور بوده و حتی سابقه حضور در مسابقات جهانی تکواندو را نیز داشتند، باوجوداین تمام سعی و تلاش خودم را انجام دادم و با شکست‌دادن چند نفر از حریفان به مرحله نهایی رسیدم و در این مسابقه با اختلاف یک امتیاز شکست خورده و مقام دوم مسابقات را به دست آوردم. بعد از کسب این مقام برای شرکت در مسابقات انتخابی تیم ملی دعوت شدم، اما به‌دلیل برخی مشکلات، آن‌طوری که شایسته بود نتوانستم تمرین کنم به همین دلیل بدون آمادگی و با روحیه خراب در این مسابقات شرکت کردم و نتوانستم امتیاز لازم را به دست بیاورم.

123090.jpg

تمرین با تیم ملی کره‌جنوبی

محمد قاسمی که در همان دوره به‌عنوان پرافتخارترین ورزشکار تکواندو مطرح شده بود، به‌عنوان نماینده تکواندوکاران خراسان رضوی به تهران دعوت شده و با تیم ملی تکواندو نوجوانان کره‌جنوبی تمرین می‌کند.

او دراین‌باره می‌گوید: ورزش تکواندو، یکی از ورزش‌های بومی شرق آسیا و جزو ورزش‌های بومی و ملی کشور کره است و همان‌طوری که کشتی در خون ماست، ورزش تکواندو نیز در خون کره‌ای‌ها وجود دارد. به همین دلیل همیشه دوست داشتم به کره بروم و با ورزشکاران این کشور تمرین‌کنم. خوشبختانه به‌جای اینکه من به کره بروم، به دعوت فدراسیون تکواندو کشورمان، تیم ملی نوجوانان کره‌جنوبی به ایران دعوت شد و ما برای مدت 2هفته با برگزیدگان تیم تکواندوکره‌جنوبی حریف تمرینی یکدیگر بودیم. در بین همه بچه‌های حاضر، من بیشترین و بهترین آمادگی فنی و جسمانی را داشتم، تا جایی که یک روز بعد از پایان تمرین با حریف کره‌ای، دختر ورزشکاری که همراه تیم کره‌جنوبی آمده بود، به طرفم آمد و با ادای احترام به من به‌دلیل اینکه با چنین مهارتی تکواندو را کار می‌کنم، به من تبریک گفت. در یکی دیگر از همین تمرینات دوستانه بعد از پایان تمرین ورزشکار کره‌ای از من خواست که تیشرتم را به‌عنوان یادگاری به او بدهم. او نیز در مقابل این تقاضا لباس ورزشی خودش را به من داد که این یکی از بهترین خاطرات در طول دوران ورزشم است.

 

پیروزی بر 2قهرمان جهان

قاسمی که سابقه درخشانی از حضور در مسابقات مختلف تکواندو دارد، در یکی از این مسابقات موفق به مغلوب‌کردن 31نفر از رقیبان خود می‌شود که 2نفرشان سابقه حضور در مسابقات جهانی و کسب مدال را داشتند. او دراین‌باره می‌گوید: سال1395 به همراه تیم تکواندو خراسان رضوی به مسابقات کشوری تکواندو که در تهران برگزار می‌شد، رفتم. در این مسابقات برخلاف مسابقات قبلی که با غلبه بر 8نفر از هم‌وزن‌هایم رتبه دوم را به دست آورده بودم، باید با 31نفر از حریفان مبارزه می‌کردم. مسابقات شروع شد و توانستم تعداد زیادی از حریفانم را شکست بدهم، در بین این حریفان 2نفر که سابقه حضور در مسابقات قهرمانی جهان را داشتند نیز حضور داشتند. این 2تکواندوکار به نام‌های عرفان مرادی و امیرحسین کولیوند، 2تکواندوکار سرشناس و دارای تکنیک بسیار خوبی بودند. بعد از شکست‌دادن چند حریف، در مرحله‌های بالاتر با این 2نفر روبه‌رو شدم. امیرحسین کولیوند در اولین حرکت خود، به‌دنبال گرفتن امتیاز بود اما موفق نشد. بعد از آن نیز چندین فن وحرکت سریع را انجام داد ولی من با سختی و تلاش ضربات و فنون او را دفع کردم، سرانجام امیرحسین کولیوند خسته شد و من با استفاده از این فرصت به‌دست آمده و با اجرای یک فن غافلگیرانه چند امتیاز از او گرفتم و در پایان بازی با اقتدار کامل او را شکست دادم. در مبارزه با عرفان مرادی دیگر تکواندوکار بین‌المللی نیز با همین اقتدار و قدرت او را شکست دادم و با رسیدن به مرحله رده‌بندی و شکست نفر مقابلم رتبه سوم مسابقات کشوری تکواندو را به دست آوردم. بعد از پایان مسابقات به‌دلیل پیروزی بر 2قهرمان بین‌المللی مورد تشویق مربیان تیم و مسئولان مسابقات قرار گرفتم، با وجودی که در این دوره رتبه سوم را به دست آوردم، اما این مقام سومی برای من شیرین‌تر از قهرمانی مسابقات بود.

 

تولد در خانواده ورزشکار

سیاوش بطا، متولد سال1381 در خانواده‌ای ورزشکار به دنیا آمده و پرورش یافته است. او نیز از دوران کودکی حرفه‌ای به ورزش تکواندو پرداخته است.

بطا دراین‌باره می‌گوید: خوشبختانه من در خانواده‌ای به دنیا آمدم که همه اعضای خانواده اهل ورزش و ورزشکار حرفه‌ای بوده‌اند. پدرم بوکس و کشتی کار می‌کرد و مادرم بازیکن و مربی تیم ملی نوجوانان کشور و خواهرم نیز والیبالیست هستند. من از همان سنین کودکی

به دلیل علاقه به تکواندو، این ورزش را شروع کردم و بعد از چندماه موفق به گرفتن کمربند قرمز شدم. تا یازده‌سالگی در باشگاه تمرین کردم و با وجود مهارت‌های فنی‌ای که در ورزش تکواندو به دست آورده بودم، موفق به حضور در هیچ مسابقه‌ای نشدم چون استادمان اعتقادی به مسابقه و حضور در مسابقات نداشت. در همان زمان استاد وفایی به باشگاه ما آمدند، در حضور وی چند مسابقه و تمرین را انجام دادم و استاد وفایی که از مهارتم در اجرای فنون خوشش آمده بود، از من خواست که تمریناتم را زیر نظر او ادامه دهم. با پیوستن به شاگردان استاد وفایی و تحت تمرینات وی، مراحل ترقی و صعود در ورزش تکواندو برایم شروع شد و تمام قهرمانی‌ها و پیشرفت‌های خود را در میادین ورزش تکواندو مدیون استاد وفایی می‌دانم.

123091.jpg

حضور همیشگی در مسابقات کشوری 

سیاوش بطا بعد از پیوستن به استاد وفایی، به‌دلیل استعداد ذاتی و آمادگی جسمانی به‌عنوان نماینده باشگاه در مسابقات استان شرکت کرده و بعد از کسب چند مقام کشوری و استانی دوبار به تیم ملی دعوت می‌شود.

بطا می‌گوید: همان‌طور که گفتم زیرنظر استاد وفایی در ورزش تکواندو پیشرفت زیادی داشتم و خیلی زود به‌عنوان بهترین شاگرد باشگاه، از طرف استاد برای حضور در مسابقات تکواندو استانی شرکت کردم. در این مسابقات با حذف چند رقیب موفق به کسب مدال نقره مسابقات استانی شدم و جواز حضور در مسابقات کشوری را به دست آوردم. بعد از این موفقیت پای ثابت و همیشگی مسابقات استانی تکواندو بودم و هر سال نیز موفق به کسب مدال‌های رنگارنگ شدم و همواره عضو تیم نونهالان و نوجوانان استان بودم. به‌دنبال این موفقیت‌ها به‌عنوان نماینده در مسابقات تکواندو بسیج کشور شرکت کردم و با حذف چند نفر از رقیبان سرسخت، با برتری قاطع تا مرحله نهایی پیش رفتم و مدال نقره مسابقات تکواندو بسیج کشور را کسب کردم. همچنین در مسابقات لیگ برتر نوجوانان کشور با برنده‌شدن بر تیم‌های رقیب، تیم ما رتبه اول را به دست آورد. به دنبال به‌دست‌آوردن این موفقیت‌ها همان سال از من برای حضور در تیم ملی تکواندو نوجوانان کشور دعوت شد. برای انتخابی تیم ملی ابتدا در مسابقات ویژه انتخابی تیم ملی شرکت ‌کردم و با وجود تلاش‌های بسیار و شکست چند نفر از حریفان، درنهایت موفق به حضور در تیم ملی نشدم. سال بعد نیز در مسابقات تکواندو کشوری شرکت کردم و با شکست‌دادن تمام حریفان دوباره به اردوی تیم ملی دعوت شدم، اما این‌بار نیز نتوانستم در تیم ملی تکواندو حضور پیدا کنم. در آخرین حضورم سال1396 در مسابقات کشوری تکواندو که در استان فارس برگزار شد با اختلاف اندک مدال برنز مسابقات را به دست آوردم.

 

سخت‌ترین مبارزه تکواندو

سیاوش بطا مبارزات زیادی را برای پیروزی در مسابقات انجام داده است اما سخت‌ترین مبارزه او در مقابل قهرمان طلای جهان و شکست با فاصله اندک و یک امتیاز در برابر او بوده است.

بطا دراین‌باره می‌گوید: سرسخت‌ترین حریفم در طول این سال‌ها، امیرمحمد نجفی، تکواندوکار آذربایجان شرقی، بود. این ورزشکار که سابقه حضور در تیم ملی و کسب طلای مسابقات جهانی کانادا را داشت، در مسابقات کشوری تکواندو که در تهران برگزار شد، در مقابلم قرار گرفت، نجفی تکواندوکار بسیار تکنیکی و قدرتمندی بود، همه هم‌تیمی‌هایم می‌گفتند: تو حتی یک لحظه هم نمی‌توانی در برابر او مبارزه کنی باوجوداین، زمانی که مبارزه ما شروع شد، در همان ابتدای مبارزه موفق به گرفتن چند امتیاز از او شدم و او در لحظات آخر مبارزه و با اختلاف یک امتیاز موفق به حذف و پیروزی بر من شد. این شکست برایم از همه پیروزی‌ها شیرین‌تر بود چون امیرمحمد نجفی، قهرمان مدال طلای جهان، با سختی موفق به شکستم شده بود. این قهرمان بعدها نیز در مسابقات آسیایی جاکارتا شرکت کرده و موفق به کسب رتبه برتر در این مسابقات شد. در حال حاضر نیز با انجام تمرینات سخت، خودم را برای مسابقات کشوری سال آینده آماده می‌کنم.

 

تمرین برای مسابقات المپیک

محمد قاسمی و سیاوش بطا، 2ورزشکار و رفیق قدیمی در حوزه ورزش تکواندو هستند، سال‌ها حریف تمرینی یکدیگر بوده و تمرینات بسیاری را در کنار هم انجام داده‌اند، آرزوی آنان پوشیدن لباس تیم ملی و حضور در مسابقات المپیک است.

محمد قاسمی با تأیید این مطلب می‌گوید: از 4و 5سال قبل که زیر نظر استاد وفایی تمرین و آموزش تکواندو را شروع کردم، با سیاوش بطا آشنا شدم، این آشنایی منجر به دوستی تاکنون ادامه داشته و هر روز نیز محکم‌تر و بیشتر شده است. ما 2نفر با وجودی که رقیب ورزشی یکدیگر هستیم، 2دوست و حریف تمرینی در اجرای تمرینات و فنون ورزش تکواندو نیز هستیم و استاد وفایی که سابقه دوستی ما را می‌داند، در مبارزات و تمرینات دو نفره باشگاهی و تمرینات برای مسابقات، ما را به‌عنوان حریف تمرینی انتخاب کرده و ما نیز با همدیگر تمرین می‌‌کنیم. ما هیچ حسادتی درباره ترقی و پیشرفت ورزشی یکدیگر نداریم و همیشه با گفتن نقاط ضعف، هم دیگر را حمایت می‌کنیم. برنده‌شدن سیاوش مثل برنده‌شدن من است و من واقعا از این بابت خوشحال می‌شوم. آرزوی هر دو ما حضور در تیم ملی تکواندو و شرکت در مسابقات جهانی و المپیک است. برای رسیدن به این هدف نیز هر روز تمرینات سخت و طاقت‌فرسایی را انجام می‌دهیم و امیدواریم که هر چه سریع‌تر به این آرزو برسیم. در پایان از زحمات بی‌دریغ استاد وفایی و خانواده‌هایمان که زحمت و تلاش زیادی برای تربیت و پرورش ما کشیده‌اند، تشکر می‌کنیم.  

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی