کد خبر : 88253
/ 08:34
روایت تولیدکننده پوشاک که در قلب اجناس قاچاق فقط کالای ایرانی می‌فروشد

لباس وطنی به تن بزن

تا همین چند سال پیش تی‌شرتی که از زیر چرخ خودمان درمی‌آمد هم با مارک غیر ایرانی رد می‌کردیم تا فروش برود. مشتری هم چشمش دنبال همین مارک‌ها بود

لباس وطنی به تن بزن

شهرآرا آنلاین - شوشتری/ تا همین چند سال پیش تی‌شرتی که از زیر چرخ خودمان درمی‌آمد هم با مارک غیر ایرانی رد می‌کردیم تا فروش برود. یک‌بار آدیداس می‌زدیم، یک بار پیرگاردین یا ترک و... . مشتری هم چشمش دنبال همین مارک‌ها بود؛ جنس ایرانی نه عزیز بود، نه خریدار داشت. حالا قصه فرق کرده است. با افتخار روی شیشه مغازه نشان «فقط ساخت ایران» می‌چسبانیم. دیگر بنجل‌های چشم بادامی‌ها از چشم افتاده و رونق گذشته را ندارد. «پورمنش» را با همین روایت در یکی از فروشگاه‌های بزرگ اطراف حرم که تا دلتان بخواهد از در و دیوارش جنس قاچاق می‌بارد، پیدا کردیم. کسی‌که از تولید‌کننده‌های بزرگ تریکو در مشهد است و فروشگاهش را با ارائه پوشاک وطنی به محلی تبدیل کرده است که مشتری‌ها به راحتی و با آسودگی خاطر خرید کنند و از کیفیت و ساخت داخل بودنشان مطمئن باشند.

به دنبال همین نشان«با افتخار ساخت ایران» برای نخستین بار در مغازه او در خیابان شهید نواب‌صفوی پاگذاشتیم و پای گفت‌وگو با تولیدکننده و فروشنده پوشاکی نشستیم که حالا در بیش‌ از 10استان کشور تولیداتش با نشان ایران به فروش می‌رسد.

 

باکیفیت‌تر از خارجی‌ها تولید می‌کنیم

محمدجواد پورمنش 59سال دارد. در جوانی شغل تولید کفش را تجربه کرده و از 35سال قبل چرخ به دست شده است تا پوشاک تولید کند. حالا او یکی از تولیدکننده‌های بزرگ پوشاک تریکو در مشهد است. محصولاتی که از صفر تا صد آن در ایران تولید و روانه بازار می‌شود، بازار ایران همیشه در نوسان است، اما تعهد ما تولید پوشاک وطنی است. پوشاکی که از نخ آن گرفته تا پارچه و حتی چاپ‌هایش ایرانی است و از این کشور الهام می‌گیرد. البته خیلی سال قبل به عنوان تولیدکننده برای اینکه در بازار سرپا بمانم و قدرت رقابت داشته باشم، چند بار از مارک‌های خارجی در جنس‌های ایرانی خودم به عنوان نشان تجاری استفاده کردم، اما حالا به جایی رسیده‌ام که تولیداتم با نشان خودم فروش می‌رود چون مشتری‌ها به تولیداتم اعتماد دارند. البته از این مسئله هم نگذریم که هنوز هم باور غلط در بین تعدادی از ایرانی‌ها هست که جنس خارجی بهتر است. جنسی که درجه یک آن هم وارد ایران نمی‌شود بلکه 3 ‌و 4 در بازارها عرضه می‌شود و ارزان‌تر از ایرانی به فروش می‌رسد. همین مسئله باعث می‌شود تا تولیدکننده ایرانی زمین ‌بخورد و دیگر نتواند به سمت تولید کالای وطنی برود.

درحقیقت خیلی از خریدارها هم شناختی از جنس ندارند و دنبال ارزانی هستند. البته در تولیدات داخلی هم می‌توان با قیمت مناسب کالا پیدا کرد که کیفیت داشته باشد فقط باید نشان‌ها را بلد بود. الان خود من که تمام پوشاک تریکو را ویژه مردان، زنان و کودکان تولید می‌کنم، حاضرم جنس تولیدی‌ام را با نمونه خارجی مقایسه کنم و اثبات کنم که با نام ایران و جنس ایران با کیفیت‌تر از خارجی‌ها تولید می‌کنم.

 

کیفیت و نشان ایران به مذاق مشتری خوش می‌آید

امسال وضعیت بهتر شده است. مردم دغدغه خرید کالای ایرانی دارند، اما هنوز هم پوشاک قاچاق دست تولیدکننده را بسته نگه داشته است. البته به حدی دروغ برای فروش بیشتر زیاد شده است که مشتری‌ها هم به سختی قبول می‌کنند کالا ایرانی و ساخت داخل باشد. خود من برچسب تولید ایرانی دارم، با وجود این مشتری که وارد مغازه می‌شود، دستی روی جنس‌ها می‌کشد و با تعجب می‌پرسد این پوشاک واقعا وطنی است. مشتری‌هایی که با نشان دادن کیفیت و مارک ایران خرید می‌کنند؛ حتی تعدادی از آن‌ها به جای یک شلوار 5، 6 عدد را یکجا می‌خرند.

 

فروش در بیش‌از 10استان

جنس ایرانی خیلی سخت مشتری پیدا می‌کند. البته اگر کیفیت خوبی داشته باشد، همان مشتری‌ها ثابت می‌شوند. خود من با همین روش سالانه چند هزار پوشاک که 70درصد آن شلوار است در مشهد تولید می‌کنم. جنس اولیه آن را هم مستقیم از کارخانه‌های مشهد، اصفهان، تهران و یزد می‌خرم که به دلیل حذف واسطه از نظر رقمی مناسب‌تر هم تمام می‌شود. خودم با همراهی پسرم بابک در کارگاه برش می‌زنم و به چند خیاط دوخت را می‌سپارم. با همین روش تاکنون توانسته‌ام نشان تجاری‌ام را با نام کالای صددرصد ایرانی جا بیندازم که علاوه بر پخش پوشاک تریکو در مشهد بیش‌از 10استان دیگر هم خریدار محصولاتم باشند.

البته من فقط برای فروش جنس ایرانی خودم تلاش نمی‌کنم بلکه در زندگی شخصی‌ام هم تلاش می‌کنم تا اجناس تولید وطنی استفاده کنم که تولید‌کننده‌هایی مثل خودم امیدشان را برای تولید و رقابت در بازاری که پر از اجناس قاچاق است، از دست ندهند.

 

سوغاتی به پاس فروش کالای باکیفیت ایرانی

عرضه محصول مرغوب وطنی با قیمت متعادل خیلی‌ها را مشتاق خرید می‌کند. البته نمی‌خواهم از محصولات تولیدی خودم تعریف کنم، اما با همین تریکوها باعث شدم تا چند نفر در شهرستان‌ها شغل‌دار شوند. چندسال قبل مشتری داشتم که زائر بود. او هر سال که به مشهد می‌آمد به مغازه من سر می‌زد و چند دست لباس می‌خرید. بعد از چند سال سفارش پوشاک عمده داد. آنجا بود که متوجه شدم لباس‌هایی که می‌خرید ابتدا در شهر خودش و در روضه‌های خانگی می‌فروخت و سنجیده بود که پوشاک ایرانی بازار دارد، برای خودش مغازه راه ‌انداخته است. البته مشتری‌های دیگری هم از شهرهای ایران داریم که یک‌بار از ما خرید کرده و حالا مشتری ثابت شده‌اند. این مشتری‌ها همچون چند خانواده کرمانی و یزدی هرسال برای ما سوغاتی می‌آورند تا از تولید و فروش کالای وطنی در این مغازه تشکر کنند.

 

جای خالی تبلیغات و حمایت از تولید و فروش کالای ایرانی

پورمنش، امسال موفق شده است جنس‌های مانده چندسال قبل داخل انبارش را هم به فروش برساند. البته خودش بخشی از این خوش‌اقبالی را نتیجه گرانی‌های چند ماه اخیر می‌داند: گرانی‌ها باعث شد تا خیلی از تولید‌کننده‌ها که توان رقابت نداشتند از عرصه کار کنار بروند. برای همین بازار به پوشاک نیاز داشت که توانستم پوشاکم را با نشان تجاری ایرانی به فروش برسانم. البته دولت نباید اجازه بدهد این وضع ادامه پیدا کند چراکه بیشتر تولیدکننده‌ها زمین می‌خورند و نتیجه آن آسیب به کالای تولید داخلی خواهد بود. کالایی که به سختی در این چند ماه توانسته است، بازاری پیدا کند.

پورمنش از جای خالی تبلیغات در داخل شهرها با عنوان کالای ایرانی هم می‌گوید و معتقد است اگر متولیان از تولیدکنندگان حمایت کنند و بتوانند تبلیغات این صنف را به خوبی انجام دهند، بازار جنس خارجی بیشتر از سکه خواهد افتاد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی