کد خبر : 88254
/ 08:37
فرمانده انتظامی ثامن و سرکلانتر هشتم پلیس مشهد:

در حریم عاشقی، خستگی معنا ندارد

در حریم عاشقی، خستگی معنا ندارد

شهرآرا آنلاین - سرهنگ قربانعلی کرمانی در سال1350 در روستای آبغوی شهرستان نیشابور در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در نیشابور گذراند و در سال1370 در دانشگاه علوم‌ انتظامی پذیرفته شد.

سرهنگ کرمانی، دوران تحصیلات عالی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. او که دانشجوی موفق و منضبطی بود خود را مهیای کاری سخت کرد تا بتواند به کشورش خدمت کند. سال‌های اول خدمت خود را از سال1374 و پس از دانش‌آموختگی از دانشگاه با درجه ستوان‌دومی شروع کرد، هم‌زمان با تشکیل قرارگاه‌های عملیاتی در شرق کشور عازم دیار غربت شد. او 10سال در قرارگاه عملیاتی مقداد استان سیستان‌وبلوچستان و در مشاغل مختلف عملیاتی از جمله فرمانده دسته عملیاتی، فرمانده گروهان، فرمانده گروهان اطلاعات رزمی و فرمانده گردان رزمی میرجاوه تا سال 1383انجام وظیفه کرد و تجربیات ارزشمندی را اندوخته راه خود ساخت.

قربانعلی کرمانی در سال1383به خراسان‌رضوی منتقل شد و از آنجا برای ادامه خدمت به شهرستان سبزوار رفت. او که در آن موقع به درجه سروانی نائل شده بود، مسئولیت بازرسی ویژه پلیس سبزوار را برعهده گرفت. سرهنگ در سال1386 درحالی که درجه سرهنگ دومی را روی شانه خود نصب کرده و بار دیگر هوای خدمت در مناطق صعب‌المعیشه را در سر داشت به هنگ مرزی سرخس رفت و رئیس بازرسی هنگ مرزی شد.

او در سال1389 به عنوان رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی نیشابور انتخاب شد و تا سال1394 در زادگاهش خدمت کرد. سرهنگ کرمانی پس از آن به مشهد مقدس آمد تا خادم زائران و مجاوران بارگاه نور و معرفت حرم مطهر رضوی باشد. او یک‌سال معاون(کوپ) کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها و یک‌سال نیز معاون عملیات فرماندهی انتظامی مشهد بود.

با توجه به حساسیت فرماندهی انتظامی ثامن که مسئولیت برقراری نظم و امنیت حریم حرم مطهر رضوی را برعهده دارد و از آنجا که نیاز بود فردی شایسته و باتجربه این مسئولیت خطیر را برعهده بگیرد، سرهنگ کرمانی از ابتدای سال1396 به عنوان فرمانده انتظامی ثامن منصوب شد و آغاز به کار کرد.

فرماندهی انتظامی ثامن شامل کلانتری‌های 11شهید آستانه‌پرست، 12امام‌رضا(ع)، 29شیرازی، 42نواب‌صفوی و 34بانوان است. سرهنگ کرمانی باوجود گذشت 28سال از خدمت خود همچنان پرانرژی، با انگیزه و با عشق و علاقه به عنوان خادم‌الرضا(ع)، خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران آقا علی‌بن موسی‌الرضا(ع) را برای خود افتخاری بزرگ می‌داند. او پدری مهربان برای 2فرزند خود آقا مهدی و مریم خانم و یاری وفادار برای همسرش است. گفت‌وگوی صمیمانه سرهنگ کرمانی را هم‌زمان با هفته نیروی انتظامی با هم می‌خوانیم.

123106.jpg

سرهنگ کرمانی می‌گوید: اولین روزی که لباس خدمت به تن کردم با آگاهی از سختی‌هایی که این شغل شریف و عزیز دارد از ته دل آرزو کردم که بتوانم باوجود تمام این سختی‌ها، تکلیف سنگین خود را به خوبی انجام دهم و سربازی لایق و شایسته برای ولایت و مدافع امنیت و کشور عزیزمان باشیم.

سرهنگ کرمانی درحالی که قطرات زلال اشک در چشمانش حلقه می‌زد، پس از مکثی کوتاه ادامه می‌دهد: در آن لحظه( روز اول خدمت) ناخودآگاه نام امام رضا(ع) را در دل زمزمه کردم و از او مدد خواستم و حالا هم فکر می‌کنم آقا امام رضا(ع) نجوای این سرباز کوچک را شنید و به همین دلیل در سال‌های آخر خدمت توفیق یافته‌ام نوکر در خانه‌اش و سرباز حریمش باشم.

او می‌افزاید: فکر می‌کنم برای دستگیری از مردم و کمک به نیازمندان و احقاق حق مظلومان، شغل پلیسی با ارزش و بی‌نظیر است و برای همین هم هر لحظه آن عبادت محسوب می‌شود.

از جناب سرهنگ پرسیدیم باتوجه به حوزه مسئولیتی که دارید و اینکه در بیشتر مراسم و سوگواری‌هایی که برگزار می‌شود و یا اعیاد مختلف همه شهروندان با خانواده‌های خود به حرم مطهر عزیمت می‌کنند و شما از خانواده‌تان دور هستید؛ این حضور و آمادگی در لباس خدمت چه حس‌وحالی دارد؟ با لبخندی می‌گوید: همین که در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) هستیم و لطف خداوند شامل حال ما شده است تا از این توفیق بهره‌مند باشیم جای شکرگزاری دارد و این را بگویم که در این حریم که حریم عاشقی و کعبه دل‌هاست، خستگی معنا و مفهوم ندارد. شبانه‌روز سعی کرده‌ایم، سرکار خود حاضر باشیم و بتوانیم محیطی امن و در خور شأن مردم عزیز فراهم سازیم.

من باید از خانواده خود و به‌ویژه همسر فداکارم تشکر کنم که با صبر و مهربانی؛ پشتیبان، حامی و مدیر و در واقع فرماندهی خوب برایم بوده است.

سرهنگ کرمانی در بیان خاطره‌ای می‌گوید: خاطرات در کار ما بسیار زیاد است. اما آنچه هر روز و هر لحظه با آن زندگی می‌کنم این است که با توجه به حوزه مأموریت و شغل خود هر روز صبح باید در حریم مطهر رضوی آماده شویم و با سلام و احترام به امام رضا(ع) کار خود را آغاز می‌کنیم، اگر موقعی پیش بیاید که به مرخصی برویم و در مشهد حضور نداشته باشیم، احساس غربت داریم و دلگیر هستیم. انگار گم کرده‌ای داریم و لحظه‌شماری می‌کنیم هرچه زودتر به سرکار خود برگردیم. کنار حرم آقا امام‌رضا(ع) احساس دلگرمی و آرامش خاصی داریم. اینجا نه غم به سینه‌ات می‌نشیند و نه نگران هستی، با یک آرامش خاطر، محکم و استوار می‌ایستیم و آماده کار هستیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی