• خانه
  • فرهنگی
  • سامانی: رهبر انقلاب فرمودند حوزه پخش کتاب را جدی بگیرید
کد خبر : 88269
/ 14:37

سامانی: رهبر انقلاب فرمودند حوزه پخش کتاب را جدی بگیرید

رهبر انقلاب در دیدار با نویسندگان و اهالی ادب فرمودند: مسئله پخش رو جدی بگیرید و در این حوزه کار جهادی انجام بدهید.

سامانی: رهبر انقلاب فرمودند حوزه پخش کتاب را جدی بگیرید

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، جمعی از نویسندگان و شاعران کشورمان که اغلب مرتبط با حوزه هنری یا شهرستان ادب و از چهره‌های شناخته شده حوزه ادبیات هستند شب گذشته با رهبر انقلاب دیدار کردند.

براساس این گزارش، در این دیدار شاعرانی همچون ، محمدمهدی سیار، علی‌محمد مؤدب و نویسندگانی همچون ، راضیه تجار، وجیهه علی اکبری سامانی، یاسین حجازی، هادی خورشاهیان،علی اصغرعزتی پاک، محمد رضا شرفی خبوشان، موسوی‌نیا، محسن مؤمنی شریف و سارا عرفانی حضور داشتند.

وجیهه سامانی  در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری تسنیم گفت:  در دیدار شب گذشته که با جمعی نزدیک به 30 نفر برگزار شد حاضران به فضای کنونی ادبیات ، عملکردها، مشکلات، امور انجام شده و برخی محاسن و معایب کار بدون سانسور و بدون روتوش پرداختند.

وی گفت : در ادامه جلسه بعد از صحبت های خانم تجار نوبت به من رسید. بنده هم  یک نکته ای  به نظرم مهم رسید، آن هم در حوزه پخش کتاب دچار ضعف شدید هستیم را مطرح کردم. ما در حال حاضر در تهران کتابهای خودمان را سخت پیدا میکنیم و در شهرستانها این گله وجود دارد که حتی بعضی وقتها کتاب ها بعد از یکسال به دستشان می رسد. من به عنوان  نویسنده در حوزه نگارش کار خودم را می‌کنم ولی در پخش دچار یک مافیای پخش هستیم.

ایشان در این زمینه در صحبت هاشان خطاب به آقای نیلی فرمودند: مسئله پخش رو جدی بگیرید و در این حوزه کار جهادی انجام بدهید.

با توجه به نکته ای که رهبر انقلاب در رونمایی کتاب فرنگیس به آقای سنگری فرمودند: «خانم‌ها گوی سبقت را از شما پیش گرفتند» من هم به این نکته اشاره کردم و گفتم: ما در دهه اخیر نویسنده‌های توانمندی را تربیت کردیم و این رشد در نویسندگان خانم نمود پیدا کرده است ولی با توجه به این امر امکانات و شرایط لازم برای خانمها در این عرصه کافی  نیست.این خوب نیست که ما به عنوان نویسنده خانم درگیر ساز و کار نشری قرار بگیریم که عمدتاً دست آقایان است.

در پایان هم جسارتی کردم و گفتم: ما از روز رونمایی کتاب فرنگیس که محضر شما رسیدیم و شما تعدادی انگشتر به بچه‌های رسانه دادید و من از آن روز خیلی ناراحت شدم که چرا من توفیق دریافت آن را نداشتم، اگر امکانش هست به خانم‌های جلسه هم این عنایت را داشته باشید. در پایان با تبرک ایشان انگشترها دریافت کردیم و من با افتخار کتاب «خواب باران» را به ایشان تقدیم کردم.

مشروح گپ و گفت خبرنگار تسنیم با سیما فردوسی استاد دانشگاه شهید بهشتی و روانشناس کودک و نوجوان را در ادامه می‌خوانید:

مدیران و برنامه‌سازان بیش از پدرها و مادرها مقصرند

*به عنوان مقدمه بحث بفرمایید چرا آنقدر خانواده‌ها در کنترل کودکان و نوجوانان‌شان در استفاده از رسانه، فضای مجازی و تلویزیون خیلی رها و بدون مدیریت عمل می‌کنند؟ چرا که قبلاً خانواده‌ها تعامل بیشتری با فرزندان‌شان در این زمینه داشتند؛ آیا این اتفاقات به نوع رفتارهای امروزی کودکان برمی‌گردد و یا به اشراف نامناسب و آگاهی ضعیف دست‌اندرکاران؟

قبول دارم امروز در دوره‌ای قرار داریم که با عرصه استفاده از سایبر بدون مدیریت برخورد می‌شود اما فقط پدرها و مادرها مقصر نیستند و مدیران، برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران حوزه برنامه‌های کودک و نوجوان به مراتب تقصیر بیشتری دارند، چون کمتر از اساتید این حوزه استفاده کرده‌اند. متأسفانه هیچ نظارتی بر این فعالیت‌ها در فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای و ابزار دیجیتال نمی‌شود، چون اولاً خانواده‌ها بیش از گذشته درگیر امورات روزمره و امرار معاش هستند و ثانیاً به لحاظ روانی هم ذهن‌شان آماده انتقال مفاهیم درست و مدیریت خانواده و جامعه نیست.

کودک امروز در اکثر مواقع از پدر و مادرش جلوتر است

توصیه ما همواره این بوده که فعالیت‌های رسانه‌ای و دسترسی کودکان به دنیای دیجیتال بایستی تابع یک رویکرد متعادل باشد و این را بدانید کودک امروز در اکثر مواقع از پدر و مادرش جلوتر است و اگر جامعه و خانواده نتواند خودش را با او همراه کند قطعاً کار از کار می‌گذرد و هرچه پرورش و تربیت انجام دهیم او مسیرش را اینترنتی و رسانه‌ای برگزیده است. آموزش امور مربوط به تکنولوژی برای کودکان جذاب و سرگرم‌کننده است و فرزندان برای شخصی که سعی می‌کند در فناوری اطلاعات به روز باشد احترام زیادی قائل هستند و به این مسئله بسیار علاقه دارند. چرا که تحقیقات و پژوهش‌‌ها هم نشان می‌دهد کودکان بسیار علاقه‌مند هستند که والدین‌شان در مورد اینترنت و فضای مجازی بیشتر بدانند و آن‌ها همچنین بسیار تمایل دارند که در مورد این موضوعات صحبت کنند. 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی