کد خبر : 88273
/ 04:43

مشهد، پیش‌گام در بازآفرینی شهری

وزیر راه و شهرسازی از شهرداری مشهد برای سامان‌دهی فاضلاب شهری قدردانی کرد

مشهد، پیش‌گام در بازآفرینی شهری

شهرآرا آنلاین -  وزیر راه و شهرسازی که صبح پنجشنبه گذشته با هدف انجام سفری یک روزه از تهران راهی مشهد شده بود، عصر همان روز به همراه استاندار خراسان رضوی، رئیس شورای شهر و شهردار مشهد سری به نخستین تصفیه‌خانه هوشمند کشور زد. بعد از آن دقایقی را هم به بازدید از روند اجرای کلان‌پروژه گردشگری طرق که بخش خصوصی در حال اجرای آن است اختصاص داد. عباس آخوندی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران حاضر شد تا ارزیابی خود از روند اجرای این ٢ پروژه را با رسانه‌ها در میان بگذارد. او در این گفت‌وگوی رسانه‌ای، از تلاش شهرداری مشهد برای سامان‌دهی فاضلاب شهری تقدیر کرد و گفت که وزارت راه و شهرسازی اقدام جالب مدیریت این کلان‌شهر را در بحث بازآفرینی شهری در شهرهای دیگر دنبال خواهد کرد.

او در جمع اصحاب رسانه ‌به اهمیت ساخت تصفیه‌خانه‌های هوشمند برای جلوگیری از بروز ‌بحرانی زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: سامان‌دهی سیستم فاضلاب شهری یکی از موضوعاتی است که در سیاست‌های بازآفرینی شهری مدنظر این وزارتخانه قرار دارد.

آخوندی ادامه داد: در سال‌های گذشته، رودخانه‌های تاریخی ‌از نقاط پرجاذبه شهرها به شمار می‌رفتند اما امروزه بیشتر این رودخانه‌ها کارکرد خود را از دست داده و به مسیر عبور زباله و فاضلاب تبدیل شده‌اند.وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رودخانه‌های تاریخی مانند کشف‌رود باید سرمنشأ زندگی باشند افزود: در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، برنامه‌ریزی‌های لازم برای تبدیل رودخانه‌ها به ثروتی ماندگار برای شهرها انجام گرفته است.

وی بازآفرینی کارکرد اصلی رودخانه‌ها را نیازمند سامان‌دهی فاضلاب شهری دانست و تأکید کرد ‌اقدام مشترک شهرداری مشهد و شرکت آب و فاضلاب در احداث تصفیه‌خانه محلی بسیار ارزشمند و شایسته قدردانی است.

آخوندی اظهار کرد: به طور معمول، در کنار رودخانه‌های آلوده به فاضلاب، سکونتگاه‌هایی غیررسمی وجود دارند و بازآفرینی رودخانه‌ها از محورهای اصلی بازآفرینی شهری تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها از فاضلاب به عنوان ثروتی برای بهبود شرایط زندگی شهری استفاده می‌شود افزود: آبی که از سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب به دست می‌آید می‌تواند بخشی از منابع مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز را تأمین کند.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه کار بسیار ارزشمندی صورت گرفته است و با طرح جامع شهری قطعا این موضوعات باید با یکدیگر دیده شوند افزود: معمولا پیرامون این رودخانه‌ها اسکان‌هایی غیررسمی داریم که دارای محیط بسیار نازل زندگی هستند. به همین دلیل، در بازآفرینی شهری، از محورهای اصلی‌ای که باید در دستور کار قرار بگیرد رودخانه‌های شهری است.آخوندی در عین حال تأکید کرد که ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های محلی باید در طرح‌های جامع و تفصیلی دیده شود.

 123135.jpg

توجه مدیریت شهری به بهسازی فضای شهری

استاندار خراسان رضوی هم در حاشیه این بازدید، در جمع خبرنگاران گفت: شهرداری و شورای شهر مشهد به مسئله بهسازی فضای شهری در راستای ارتقای سطح کیفیت زندگی مردم توجهی ویژه‌ دارند.علیرضا رشیدیان افزود: مدیریت شهری مشهد برای توسعه فضای سبز، جداسازی شبکه آب خام از شرب برای آبیاری این فضاها، ایجاد تصفیه‌خانه‌های محلی و استفاده از پساب فاضلاب اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به روند اجرای پروژه گردشگری طرق با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اظهار کرد: در این پارک کار بزرگی در حال انجام است که قطعا به عنوان مجموعه‌ای خاطره‌انگیز برای آیندگان به یادگار خواهد ماند.

رشیدیان اضافه کرد: پروژه سرمایه‌گذاری طرق ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری مشهد ایجاد خواهد کرد که می‌تواند بر افزایش ضریب ماندگاری زائر و گردشگر مؤثر واقع شود.

 

اعتماد سرمایه‌گذاران، عزم جدی شورای پنجم

رئیس شورای شهر مشهد هم که در بازدید از ٢ کلان‌پروژه شهری حضور داشت، در جمع خبرنگاران گفت: افزایش ضریب اعتماد و ماندگاری سرمایه‌گذاران در مشهد یکی از عزم‌های جدی مدیریت شهری در شورای پنجم بوده است.محمدرضا حیدری با بیان اینکه بخش خصوصی در مجموعه گردشگری طرق حدود ۶٠٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است افزود: این پروژه علاوه بر اشتغال‌زایی فراوان و اعتباربخشی به مشهد، در افزایش ضریب ماندگاری زائران نقش خود را ایفا خواهد کرد.وی همچنین در پاسخ به سؤال شهرآرا درباره شایعه وجود رانت در روند تصویب پروژه سرمایه‌گذاری طرق گفت: تمامی رویه‌های واگذاری این پروژه به سرمایه‌گذار شفاف است. لوایح آن ‌در صحن علنی شورا بررسی شده و از طریق پخش زنده به سمع و نظر شهروندان رسیده است.حیدری افزود: شورای شهر به تمامی مراحل اجرای پروژه مذکور نظارت دارد و مجوز کمیسیون ماده ۵ نیز دریافت شده است. این در حالی است که در گذشته به سرمایه‌گذار تعهد داده می‌شد ولی در نهایت سرمایه‌گذاران رها می‌شدند.

 

بهره‌برداری از ١۶ پروژه بازآفرینی شهری

وزیر راه و شهرسازی صبح پنجشنبه نیز با حضور در یکی از مناطق حاشیه شهر مشهد، ۱۶ پروژه بازآفرینی سکونتگاه‌های غیررسمی را که با ٢۶٠ میلیارد ریال اعتبار اجرایی شده بودند افتتاح کرد.

این پروژه‌ها شامل ٣ طرح احداث فضای آموزشی و فرهنگی، یک فضای ورزشی، یک پروژه فضای بهداشتی درمانی، یک طرح زیباسازی پارک، یک طرح اجرای شبکه فاضلاب، ٢ پروژه بهسازی و بهبود معابر، ٧ پروژه تأمین برق و روشنایی و تقویت شبکه و ٢٣٠٠ چراغ روشنایی است.

آخوندی در آیین بهره‌برداری از این پروژه‌ها در جمع خبرنگاران گفت: به جای رها کردن حاشیه شهر یا خانه‌سازی در آن، باید کیفیت زندگی در این محلات را ارتقا دهیم زیرا مردم از آن منطقه جابه‌جا نمی‌شوند و همان‌جا به زندگی خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: در مجموع ٢۶٠٠ میلیارد ریال برای پروژه‌های بازآفرینی شهری در سال جاری در نظر گرفته شده است که از سوی استانداری‌ها مدیریت می‌شود. دستگاه‌های اجرایی دیگر برای اجرای  پروژه‌های بازآفرینی اعتباری جداگانه اختصاص خواهند داد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی