کد خبر : 88277
/ 04:40

ورود مجلس به مسئله کیفیت آب مشهد

نماينده مردم مشهد در مجلس كيفيت آب شهر را با سوال از وزير نيرو پيگيری می كند

ورود مجلس به مسئله کیفیت آب مشهد

شهرآرا آنلاین - ظواهر ماجرا نشان می‌دهد برخلاف اظهارات مسئولان آب‌وفاضلاب مشهد، مشکل کیفیت آب این شهر هنوز حل نشده است و همچنان شهروندان زیادی در نقاط مختلف شهر از طعم، رنگ و بوی آب گلایه دارند. این‌ها را از پیام‌هایی که همچنان در فضای مجازی منتشر می‌شود یا تماس‌هایی که برخی شهروندان از نقاط مختلف شهر و بعد از انتشار گزارش شهرآرا با ما می‌گیرند، می‌تواند فهمید: «از مدت‌ها قبل آب همت‌آباد، شور و بی‌کیفیت بود، حالا تلخ هم شده است. انگار داریم آب لوش می‌خوریم.» «آب لوله‌کشی در تپه‌سلام مدتی است بوی لجن و گل‌ولای می‌دهد.»، «کدام کیفیت؟ شما نوشتید مشکل آب حل شده، اما هنوز هم آب در برخی قسمت‌های بولوار ابوطالب، بی‌کیفیت است.»، «آب خانه ما و همسایه‌ها در سیدی هنوز هم بوی بدی می‌دهد. چرا مسئولان به فکر نیستند؟»، «در انتهای بولوار فکوری و بخش‌هایی از بولوارنماز آب هنوز هم بوی لجن می‌دهد و زرد است. آیا نباید مسئولی به این موضوع رسیدگی کند؟»، «آب منطقه آزادشهر امامت هم بوی کپک می‌دهد. از روز جمعه همین وضعیت را داریم. ما که هیچ، بچه‌های کوچک گناه دارند» و...

۵ شنبه ١٩ مهر بود که به دنبال تماس های مکرر مردمی و ابراز گلایه از وضعیت نامناسب رنگ، بو و طعم آب در نقاط مختلف مشهد گزارشی با تیتر «دوستی؛ متهم طعم آب مشهد» در روزنامه شهرآرا منتشر شد. آن گزارش، محمد محمدزاده سخنگوی شرکت آب و فاضلاب مشهد اعلام کرده بود ‌ موضوع با بررسی‌های کارشناسی و پیگیری‌های کارشناسان ما برطرف شده است، ضمن اینکه آنچه مشخص است، اینکه منابع آبی مشهد به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها به‌شدت کاهش یافته است و درحال‌حاضر نیز به‌دلیل رعایت نکردن الگوهای مصرف توسط برخی شهروندان، لایه‌های بیشتری از آب‌های پایین در سد دوستی که استفاده نشده بود، مدتی است که به مصرف می‌رسد.وی در خصوص علت تغییر گلایه برخی شهروندان نیز اینگونه گفته بود: «استفاده از همین بخش از آب سد دوستی است، با این حال طبق روال معمول تصفیه‌های مکانیکی، هوادهی و تصفیه‌های شیمیایی درمورد آب‌های آشامیدنی مشهد انجام می‌شود، ضمن اینکه آزمایش‌های میکروبی نیز درمورد این آب‌های آشامیدنی به‌طور مداوم انجام می‌شود.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب مشهد در مورد شرایط موجود نیز گفته بود: «تمام آزمایش‌های انجام‌شده بر روی آب مصرفی در مشهد مطابق با استانداردهای روز جهان است و آب آشامیدنی مشهد درحال‌حاضر عاری از هرگونه بار میکروبی است و مشکلات موجود نیز در چند روز گذشته به‌طور کامل برطرف شده است.»

البته چهارشنبه هفته گذشته اردکانیان، وزیر نیرو، در حاشیه جلسه هیئت دولت و در پاسخ به سوالی درمورد کیفیت آب مشهد توضیحاتی داده بود که این‌گونه نقل شد: «به مردم اطمینان می‌دهیم که یکی از خطوط قرمز ما کیفیت آب آشامیدنی است و اگر جایی مشکل کیفیت داشته باشد، آب ارائه نخواهد شد ولی اگر آب ارائه می شود، مطمئن باشند که مشکلی ندارد.»

وی همچنین یک هفته قبل و در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران اعلام کرده بود: تأمین آب شرب باکیفیت،یک فرض اولیه در وزارت نیرو است و با وجود آزمایشگاه‌های بی‌شماری که به‌صورت لحظه‌ای کیفیت آب شرب را در سراسر نقاط کشور سنجش می‌کنند، درباره کیفیت آب نگرانی نداریم.

 

تأمین ۶٠درصد آب مشهد از چاه‌ها

با وجود این اظهارات، همان‌گونه که در گزارش پنجشنبه شهرآرا و در متن گلایه‌های برخی شهروندان اعلام شد، آب مشهد در برخی محله‌ها و مناطق، کیفیت گذشته را ندارد و همین امر موجب بروز گلایه‌های فراوان شده است.

درپی گلایه‌های موجود، این مسئله را از نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی پیگیری کردیم که رضا شیران‌خراسانی در این‌باره به خبرنگار ما گفت: در حوزه سلامت، وظیفه ذاتی با وزارت بهداشت است و در استان این وظیفه برعهده دانشگاه علوم‌پزشکی است و درمورد کیفیت آب مشهد نیز دانشگاه علوم‌پزشکی باید بررسی‌های لازم را انجام دهد و بعد از گمانه‌زنی درمورد کیفیت آب مشهد، پاسخی قاطع و شفاف در این زمینه اعلام کند. 

وی ادامه داد: درحال‌حاضر ۴٠درصد آب مشهد ازطریق سدها و ۶٠درصد نیز ازطریق چاه‌ها تأمین می‌شود و این چاه‌ها یا در مشهد یا در دشت مشهد است، بنابراین احتمال بروز مشکل در کیفیت آب چاه‌ها، منتفی نیست.

وی گفت: آب بدبو و بدطعم، نشان‌دهنده کیفیت نامطلوب آن است، زیرا بی‌طعم، بی‌رنگ و بی‌بو بودن، ویژگی های بارز آب آشامیدنی است و حتما به غیر از دستگاه آب‌وفاضلاب و آب منطقه‌ای به‌عنوان دستگاه‌های تأمین‌کننده آب، دستگاه‌های نظارتی همانند علوم‌پزشکی نیز باید در این مورد اظهارنظر کرده، مسئولیت این اظهارنظر را نیز بپذیرند.

 

پرسش از وزیر برای کیفیت آب مشهد 

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مسئله را ازطریق دانشگاه علوم‌پزشکی پیگیری خواهد کرد، اضافه کرد: برای روشن شدن وضعیت آب مشهد و همچنین اطلاع مردم از ادامه این وضعیت، هفته آینده نیز بعد از پایان حضور نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه، از وزیر نیرو در این‌باره سوال خواهم کرد.

وی با بیان اینکه حتما مجلس به مسئله آب مشهد ورود پیدا خواهد کرد، ادامه داد: آنچه مشخص است، اینکه طعم و بو نشان‌دهنده نبود کیفیت در آب مصرفی است.شیران افزود: اولین خواسته جدی از دستگاه‌های متصدی این است که مشخص کنند تمام آبی که در شبکه آب مشهد توزیع می‌شود، سالم است یا خیر و اگر آب سالم نباشد، بی‌شک جرمی صورت پذیرفته است و دستگاه قضایی و مدعی‌العموم نیز باید به این مسئله ورود پیدا کنند.وی بیان کرد: تشریح علت تغییر بو، طعم و رنگ آب مصرفی در مشهد، مطالبه جدی ما از دانشگاه علوم‌پزشکی است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی