کد خبر : 88286
/ 05:09

بهمن نقدینگی در اقتصاد ایران

خبر رشد ۵/ ٢٠ درصدی نقدینگی نسبت به سال گذشته باعث شد تا زنگ خطر تخریب بهمن‌وار حوز‌ه‌های مختلف اقتصادی توسط این نقدینگی به صدا درآید.

بهمن نقدینگی در اقتصاد ایران

شهرآرا آنلاین -  جزایری| در شرایطی که افزایش نرخ ارز و تأثیر تورمی آن به بخشی از دغدغه کارشناسان اقتصادی تبدیل شده است، انتشار گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به مرداد ١٣٩٧ و خبر رشد ۵/ ٢٠ درصدی نقدینگی نسبت به سال گذشته و رسیدن آن به ١۶۴۶ هزار میلیارد تومان باعث شد تا زنگ خطر تخریب بهمن‌وار حوز‌ه‌های مختلف اقتصادی توسط این نقدینگی به صدا درآید. اما چه عاملی باعث شد تا حجم نقدینگی در سال‌های اخیر این‌گونه شتاب بگیرد؟

افزایش نقش مؤسسات مالی و اعتباری و بانک‌های خصوصی در اقتصاد کشور در ٢ دهه اخیر یکی از عوامل رشد نقدینگی در کشور است. در حالی که در سال ١٣٨١، سهم این مؤسسات در ایجاد شبه پول (سپرده‌های مدت‌دار، سپرده‌های کوتاه‌مدت و حساب‌های پس‌انداز و اوراق قرضه) کمتر از ٣ درصد بود، این رقم در سال ٩۶ به ۶٩ درصد رسید. این مشکل چندسال پیش خود را به صورت بحران مؤسسات مالی و اعتباری نشان داده بود اما اکنون خود را به صورت ایجاد بحران در بازارهای مختلف نشان می‌دهد. 

البته این نکته را باید در نظر داشت که بخش عمده‌ای از این نقدینگی (بیش از ٩٠ درصد) فقط بر روی کاغذ وجود دارد و در مبادلات بین مردم در جریان نیست. ازاین‌رو برخلاف تصوری که توصیه می‌کند اگر نقدینگی به سمت تولید برود مشکل امروز آشفتگی بازار برطرف می‌شود، باید اشاره کرد که بخش عمده‌ای از این نقدینگی ناشی از انباشت بدهی‌های گذشته است. در واقع حجم نقدینگی به دلیل افزودن سود بدهی های گذشته مدام افزوده شده است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی