کد خبر : 88301
/ 06:41

هیجان در زمین خاکی

دومین دوره مسابقات لیگ زمین های خاکی حاشیه مشهد دیروز با انجام مراسم افتتاحیه در زمین حافظ گلشهر آغاز شد، در این مسابقات 62 تیم حضور دارند

هیجان در زمین خاکی

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان -  آغاز دومین دوره مسابقات لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد بار دیگر شوروهیجانِ فوتبالی را به محلات حاشیه شهر برگرداند. این را می‌توان از تماشاگران پیروجوانی فهمید که به زمین خاکی حافظ گلشهر آمده بودند تا نظاره‌گر بازی افتتاحیه لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر باشند؛ مسابقاتی که برای دومین سال پیاپی به میزبانی 4 منطقه گلشهر، خواجه‌ربیع، قلعه‌ساختمان و جاده قدیم بولوار توس ازسوی تربیت‌بدنی سپاه امام‌رضا(ع) و با همکاری تربیت‌بدنی شهرداری مشهد و هیئت فوتبال مشهد برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات 30 تیم از ناحیه بسیج میثم، 12 تیم از بلال، 8 تیم از مسلم و 12 تیم از حُر مجموعا در قالب 62 تیم حضور دارند. در پایان این مسابقات قرار است 4 تیم برتر به لیگ دسته2 فوتبال مشهد صعود کنند. استعدادهای ناب فوتبالی با هزار امید و آرزو به زمین‌های خاکی آمده‌اند تا شاید ستاره اقبالشان میان گردوخاک برخاسته از مبارزه‌شان در میانه میدان بدرخشد و مسیر موفقیت خود را پیدا کنند. مسابقاتی که پُر است از انگیزه برای جوانانی که حالا می‌خواهند چندصباحی آسیب‌های اجتماعی حاشیه شهر را به حاشیه برانند و عطر ورزش را در فضا طنین‌انداز کنند.

 

وقتی فوتبال در زمین‌های خاکی زنده شد

شهریور سال گذشته بود که برگزاری نخستین دوره مسابقات لیگ فوتبال زمین‌های خاکی، حال‌وهوای خاصی به خاکی‌بازان میدان فوتبال در مشهد داد؛ مسابقاتی که با شرکت 51 تیم در همین 4 منطقه برگزار شد و دست‌آخر تیم فدکیه به قهرمانی رسید تا به‌همراه 3 تیم دیگر برتر این مسابقات یعنی تکاور، ابوذر گلشهر و یاران، راهی لیگ دسته2 فوتبال مشهد شود؛ مسابقاتی که بعد از سال‌ها دوباره یادوخاطره فوتبال در زمین‌های خاکی شهر را زنده کرد، زمین‌هایی که در سال‌های اخیر به سبب رشد فوتبال حرفه‌ای و ساخت زمین‌ چمن‌های مصنوعی و سالن‌ها آرام‌آرام تعطیل شدند، اما چون هزینه‌های استفاده از زمین‌های جدید زیاد بود، فوتبال برای بسیاری از جوانان حاشیه شهر تعطیل شد. لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر بار دیگر فوتبال خاکی شهر را زنده کرد تا بلکه خدادادها و عنایتی‌ها از دل آن‌ها بیرون بیایند.

 

به‌دنبال یک توسعه کارساز

«با ازبین‌رفتن زمین‌های خاکی سطح شهر مشهد، تیم‌های فوتبالی در محلات و لیگ‌های مشهد کاهش پیدا کرد.» مهدی سروری، سرپرست فنی مسابقات محلات زمین خاکی حاشیه شهر مشهد، با اعلام این نکته گفت: «سال‌های قبل نوجوانان و جوانان مشهدی به‌دلیل اینکه در محلات خودشان زمین‌های خاکی داشتند، تیم تشکیل می‌دادند و فوتبال در سطح شهر محلات مشهد رونق داشت.» وی افزود: «به‌دنبال این هستیم تا فوتبال محلات زمین خاکی حاشیه شهر را توسعه بدهیم.» فیضی، رئیس کمیسیون حاشیه شهر مشهد در شورای اسلامی، نیز در آیین افتتاحیه این مسابقات به ورزشکاران حاضر قول داد تا هرچه‌سریع‌تر نسبت به شن‌ریزی زمین حافظ گلشهر درراستای کمک به توسعه و احیای فوتبال در زمین‌های خاکی سطح شهر اقدام کنند.

 

تلاش برای نجات فوتبال محلات

سرهنگ عباس مشمول، مدیر تربیت‌بدنی سپاه امام‌رضا(ع)، به‌عنوان متولی برگزاری مسابقات لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد در حاشیه آیین افتتاحیه این مسابقات به شهرآرا گفت: «سال‌ها بود که فوتبال زمین‌های خاکی مشهد خیلی مهجور مانده بود. این شد که تصمیم گرفتیم دست‌به‌دست هم دهیم و با همکاری دوستانمان در شهرداری، تربیت‌بدنی و هیئت فوتبال مشهد مسابقات لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد را برگزار کنیم.» وی افزود: «یک‌میلیون و 300هزار نفر در حاشیه شهر مشهد زندگی می‌کنند و استعدادهای ناب فوتبالی میان جوانان این مناطق وجود دارد. خیلی از فوتبالیست‌هایی که امروز به‌عنوان چهره‌های شاخص فوتبال کشور از مشهد در سطح کشوری و حتی بین‌المللی می‌درخشند، فوتبالشان را از همین زمین‌های خاکی شروع کرده‌اند.» مدیر تربیت‌بدنی سپاه امام‌رضا(ع) با اشاره به نقش سوق‌دادن جوانان به سوی ورزش در حاشیه شهر درجهت جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در این مناطق اظهار کرد: «متأسفانه در حاشیه شهر زمین‌هایی داریم که قبلا زمین بازی فوتبال همین جوانان بوده، اما الان به مکان‌هایی برای تجمع متکدیان و معتادان تبدیل شده است.» وی افزود: «ورزش را از این زمین‌ها فراری داده‌اند و ما می‌خواهیم بار دیگر ورزش را به این زمین‌ها برگردانیم و زنده کنیم.»

 

فوتبال در زمین‌های خاکی دائمی می‌شود؟!

هیئت فوتبال مشهد که در سال‌های اخیر در برگزاری مرتب و منظم لیگ‌های پایه فوتبال مشهد و لیگ دسته1 و2 و بزرگ‌سالان عملکرد قابل‌قبولی داشته است، حالا می‌بایست با یک برنامه‌ریزی اصولی و مدون فکری به حال زنده‌کردن فوتبال زمین‌های خاکی بکند. علی مونسی، سرپرست جدید این هیئت، در حاشیه افتتاحیه لیگ فوتبال زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد گفت: «اگر ما بخواهیم آینده فوتبال مشهد را بسازیم، باید از مناطق حاشیه شهر و محروم شروع کنیم. هدف ما تقسیم مشهد به 12 منطقه شهری و کار روی این مناطق است. امیدوارم با هماهنگی شهرداری مناطق بتوانیم همیتی از خود نشان دهیم تا استعدادها را کشف کنیم و در مسیر درست قرارشان دهیم.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا هیئت فوتبال مشهد فکری برای برگزاری مداوم مسابقات در طول سال در زمین‌های خاکی حاشیه شهر مشهد دارد، اظهار کرد: «باید فوتبال زمین‌های خاکی را در طول سال برگزار کنیم و محدود به همین مسابقات مقطعی نباشد.»

 

زمین‌های چمن به‌جای زمین‌های خاکی

زردها مقابل نارنجی‌ها به میدان می‌روند؛ بازی افتتاحیه‌ای میان تیم شهید حسینی و تیم آبشار عاطفه‌ها. هیجان در زمین خاکی حافظ گلشهر به اوج خود رسیده است. مرتضی بیات، کاپیتان تیم شهید حسینی و صادق حقدوست، کاپیتان تیم آبشار عاطفه‌ها، پیش از آنکه سوت آغاز این تورنمنت به صدا دربیاید، از این مسابقات، آرزوهایشان و فوتبال در زمین‌های خاکی می‌گویند. بیات که در 34سالگی به‌همراه رفقای جوا‌ن‌ترش در این مسابقات شرکت کرده بود، گفت: «20 سال است زمین خاکی بازی می‌کنم. یک‌جورهایی به بازی در زمین خاکی عادت کرده‌ام.» وی افزود: «قدیم‌ها زمین‌های خاکی بیشتری بود، اما امروز این زمین‌ها جای خودشان را به زمین‌های چمن مصنوعی داده‌اند.» کاپیتان زردپوشان معتقد است بازی در زمین خاکی صفای دیگری دارد: «درست است زمین چمن برای فوتبال خیلی حرفه‌ای‌تر است، ولی باور کنید بازی در زمین خاکی خیلی صفا دارد.» اما کاپیتان نارنجی‌پوشان آبشار عاطفه‌ها که خود و بچه‌هایش سالنی‌باز هستند، معتقد است برای یک دورهمی شیرین در این مسابقات شرکت کرده‌اند: «ما همه سالنی‌باز هستیم و زمین خاکی کمی برایمان سخت است، اما آمده‌ایم تا با رفقا و هم‌محلی‌هایمان اینجا خوش بگذرانیم و دور هم فوتبال بازی کنیم.» وی افزود: «بردوباختش برایمان واقعا مهم نیست. سال قبل هم در مسابقات بودیم و در دور گروهی از بازی‌ها حذف شدیم، اما امسال فکر کنم لااقل از دور گروهی بالا برویم.»

زردها و نارنجی‌ها به میانه زمین می‌روند و با سوت داور یک جام هیجان‌انگیز در میان گردوغبار برخاسته از زمین خاکی حاشیه شهر مشهد، آغاز می‌شود...  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی