کد خبر : 88312
/ 07:06

کتاب «روزی روزگاری آبکوه» منتشر شد

آداب و رسوم مردم محله آبکوه و سعدآباد در کتاب «روزی، روزگاری آبکوه...» منتشر شد.

کتاب «روزی روزگاری آبکوه» منتشر شد

شهرآرا آنلاین - کوچک‌زاده - به گزارش شهرآرامحله، کتاب روزی روزگاری آبکوه به قلم علی دشتبان در هزار نسخه و در 414صفحه به چاپ رسید.

دشتبان در معرفی کتاب خود گفت: کتاب روزی روزگاری آبکوه به جمع‌آوری اسناد قدیمی از محله، عکس‌ها و تاریخچه این محله پرداخته است.

وی جمع‌آوری خاطرات مسجد رضوی آبکوه را مقدمه‌ای برای نوشتن این کتاب دانست و گفت: حاج احمد سالاری از بزرگان محله اعلام کرد که اسناد بسیاری از قدیم محله آبکوه دارد. اسنادی که پدرشان از بنیان‌گذاران مسجد رضوی آبکوه، نگهداری کرده و به آستان قدس تحویل داده بود. بدین ترتیب کپی 300سند را در اختیار بنده گذاشتند که از حدود 100سند در کتاب بهره برده‌ام.

همچنین در کنار اسناد، 30 تا 40عکس قدیمی محله را نیز از اهالی دریافت و در کتاب استفاده کردم.

او افزود: دسترسی به این اسناد فرصت خوبی شد تا به‌دنبال اطلاعات بیشتری از تاریخ و هویت محله بروم و با قدیمی‌های محله گفت‌وگو کنم.

نویسنده کتاب روزی روزگاری آبکوه بیان کرد: یکی از اهالی که در ارائه اطلاعات کمک بسیاری کرد، مرحوم حاج حبیب از بزرگ‌ترهای محله بود که در قدیم کشاورزی می‌کرد و مداح و چاووشی‌خوان نیز بود. حاج حبیب با اینکه بی‌سواد بود حافظه‌ای بسیار قوی داشت.

دشتبان افزود: اقدامات دیگرم برای تألیف این کتاب، تحقیق‌های محلی و یادآوری خاطرات کودکی خودم و جمع‌آوری خاطرات مادرم از محله آبکوه بوده است. 

او با بیان اینکه 6سال، جمع‌آوری اطلاعات کتاب به طول انجامیده است، گفت: مراحل تحقیق از سال91 شروع شد و درنهایت با هزینه شخصی و البته کمک چندتن از دوستانم در شهریورماه امسال به سرانجام رسید.

123174.jpg

دشتبان افزود: بعداز چاپ کتاب، ناصر صفایی یکی از اهالی قدیمی محله که مقیم انگلستان است، در خرید کتاب پیش‌قدم شد و با خرید 80نسخه، این کتاب را به رایگان به کتابخانه‌های مشهد اهدا کرد.

دشتبان گفت: کتاب 3فصل دارد: فصل اول، باعنوان «آبکوه و سعدآباد در گذر زمان» شامل سرفصل‌هایی همچون پیدایش آبکوه و سعدآباد، آداب و رسوم، عروس‌کشون، مراسم ترحیم، سفره‌های نذری، مشاغل قدیمی آبکوه، شهدای آبکوه و سعدآباد و... است. عنوان فصل دوم کتاب «مساجد آبکوه و سعدآباد» و فصل آخر «هیئت رضوی آبکوه» نام دارد.

او هدف از نگارش کتاب را در جریان گذاشتن اهالی آبکوه از اسناد و تاریخ و هویت این محله دانست و افزود: امیدوارم این کتاب به‌خوبی در مشهد توزیع شود و به دست مخاطبانش برسد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی