کد خبر : 88328
/ 10:10
با تصویب صدور پروانه رایگان برای آثار فرهنگی و تاریخی شهر مشهد؛

خانه‌های تاریخی مشهد جانی دوباره می‌گیرد

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از تصویب مصوبه صدور پروانه رایگان برای آثار فرهنگی و تاریخی شهر مشهد به منظور احیا و بهره‌برداری از خانه‌های تاریخی مشهد خبر داد.

خانه‌های تاریخی مشهد جانی دوباره می‌گیرد

به گزارش شهرآراآنلاین، نرگس شالچیان در برنامه زنده رادیویی "شهرما" تصریح کرد: شهرداری مشهد با پشتوانه مصوبه شورای شهر قدم بزرگی را در جهت حفظ هویت‌های تاریخی شهر مشهد برداشته است.

وی تصریح کرد: شهر مشهد دارای آثار مادی معنوی زیادی است که هویت تاریخی این شهر را رقم می‌زند لذا این مصوبه با عنوان صدور پروانه رایگان برای آثار فرهنگی و تاریخی شهر مشهد از سوی شورای شهر مشهد تصویب شده است.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: بسیاری از بناهای تاریخی شهر مشهد قدمت طولانی دارند که می‌تواند با بهره‌برداری از آنها ظرفیت جدیدی را جهت کارآفرینی، اشتغالزایی، درآمد پایدار، توسعه زیرساخت‌ها و جذب گردشگر داشته باشد و در صورت بی‌توجهی به آنها با مرور زمان هزینه‌های غیرقابل جبرانی را به شهر تحمیل می‌کند.

شالچیان ادامه داد: با پشتوانه این مصوبه تمام تلاش بر این بوده با تشکیل کمیته‌ای در این خصوص، تلاش شود این اماکن تاریخی با هویت شهری و محلی که دارند بتواند در مدیریت شهری مشهد، درآمد پایداری داشته باشد و همچنین سبب رونق مناطقی که در آن واقع شدند، شوند.

وی گفت: تا قبل از تصویب این مصوبه نگرانی وجود داشت که توسعه بی‌حد و مرز شهری و غلبه منافع فردی بر مصلحت جمعی باعث می‌شد بناهای تاریخی تخریب شوند و از طرف دیگر قوانین بازدارنده ای بود که به مالکان اجازه تغییر کاربری را نمی داد؛ این عوامل دست به دست هم می‌داد تا بر شدت تخریب بناها افزوده شود.

معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اضافه کرد: این مصوبه با هدف احیای زیرساخت‌های گردشگری به منظور کسب درآمد پایدار برای مدیریت شهری، اشتغال‌زایی و کارآفرینی در حوزه زیارت و گردشگری، جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی و نگهداری هویت معماری شهر مشهد برای نسل کنونی و آینده، اجرایی شده است.

شالچیان با اشاره به تشکیل کمیته تعیین بهره‌برداری از خانه‌های تاریخی عنوان کرد: در این کمیته که متشکل از نمایندگان دستگاه‌های تصمیم‌ساز شامل میراث فرهنگی، معاونت شهرسازی شهرداری مشهد، کمیسیون فرهنگی شورای شهر، معاونت اقتصادی شهرداری مشهد و شهرداری مناطق است، آیین‌نامه قبلی خانه‌های تاریخی مورد بازنگری قرار گرفته است و بعد از تصویب در شورای میراث فرهنگی برای نوع بهره‌برداری، اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود از همه افرادی که دغدغه هویت شهر را دارند و همچنین سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم برای استفاده از فرصت اعطای پروانه رایگان برای آثار تاریخی و فرهنگی شهر مشهد از سوی شهرداری مشهد اقدام کنند و همچنین برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانند با شماره 3135 تماس حاصل نمایند.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی