کد خبر : 88367
/ 04:18

«لوکه مولی» اشتران‌کوه نشد!

ماجرای مفقودشدن کوه‌نوردان مشهدی که در ارتفاعات «امرودک» گم شدند، اما با تلاش هم‌نوردان خود نجات پیدا کردند

«لوکه مولی» اشتران‌کوه نشد!

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - هنوز 305 روز از حادثه فاجعه‌بار اشترانکوه برای کوه‌نوردان مشهدی نگذشته است که کوه، این طبیعت پُرعظمت، بار دیگر سر راه انسان ایستاد تا فاجعه‌ای دیگر را برای ورزش مشهد به‌همراه داشته باشد. خبر کوتاه بود و نگران‌کننده: «3 کوه‌نورد مشهدی در ارتفاعات امرودک، قله لوکه‌مولی گم شدند.» خبری که خوشبختانه کمتر از 24 ساعت بعد با اعلام پیدا‌شدن آن‌ها توسط گروه کوه‌نوردان چنارانی دلهره‌های اهالی ورزش مشهد را تسکین داد. آذرماه سال گذشته بود که خبر فاجعه بهمن عظیم در ارتفاعات اشتران‌کوه لرستان و کشته‌شدن 9 کوه‌نورد خراسانی، خاطر اهالی ورزش و خانواده کوه‌نوردی را آزرده کرده بود؛ اما این‌بار گویا هوشیاری هم‌نوردان حرفه‌‎ای کوه‌نوردان آماتور در ارتفاعات امرودک، جان آن‌ها را نجات داد.

 

ماجرای مفقود‌شدن 3 کوه‌نورد آماتور

انتشار خبری ازسوی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مشهد مبنی‌بر مفقود‌شدن تعدادی از کوه‌نوردان یکی از باشگاه‌های کوه‌نوردی مشهد در مسیر صعود به قله «لوکه‌مولی»، روز گذشته در فضای مجازی سروصدای زیادی به پا کرد؛ خبری که تأکید داشت که با همت هم‌نوردان چنارانی افراد مفقود‌شده به سلامت پیدا شده‌اند، اما حواشی زیادی را حول این اتفاق به‌همراه داشت. مدیر باشگاه مذکور در گفت‌وگو با شهرآرا دراین‌باره گفت: «اصل ماجرا آن است که 21 نفر از بچه‌های ما به این قله صعود کردند و همگی به سلامت برگشتند. 3 نفر از کسانی که به‌صورت شخصی به کوه آمده بودند، پشت‌سر گروه ما به قله صعود کردند، اما در برگشت از مسیر دیگری رفتند.» وی افزود: «ما در مسیر برگشت بودیم که از اهالی روستا تماس گرفتند و گفتند یک ماشین آنجا مانده و صاحبانش نیامده‌اند. ما هم فهمیدیم همان 3 نفر بودند. به مشهد که رسیدیم، یک نفر را به چناران فرستادیم تا با چند هم‌نورد برای جست‌وجوی آن‌ها بروند و خدارا‌شکر آن‌ها را هم پیدا کردند.»

 

یک سوءتفاهم کوچک

مدیر باشگاه مذکور در اعتراض به خبر منتشر‌شده ازسوی هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مشهد، گفت: «ما از دوستان که بدون پرسش از ما و دانستن اصل ماجرا اقدام به انتشار چنین‌خبر کذبی کردند، خواستیم تا اصلاحیه‌ای را در فضای مجازی منتشر کنند و الا حق شکایت از آن‌ها را برای مجموعه خود قائلیم.» رئیس هیئت کوه‌نوردی خراسان رضوی نیز درباره این ماجرا اظهار کرد: «هیئت مشهد بدون هماهنگی این خبر را منتشر کرده است.» وی افزود: «باشگاه‌ها زحمات زیادی می‌کشند و شایسته نبود که یک مرجع بالادستی مثل هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مشهد، چنین‌اقدام نسنجیده‌ای را انجام بدهد.»

 

طبیعت‌گردی تفریحی را با کوه‌نوردی اشتباه نگیرید!

حسین امانی، از پیش‌کسوتان و کهنه‌هم‌نوردان کوه‌نوردی مشهد است. او درباره اتفاق رخ‌داده در قالب توصیه‌هایی برای کوه‌نوردی در فصل سرما، گفت: «محیط کوهستان، زمین ورزشی کوه‌نورد است. یک کوه‌نورد باید بداند این زمین ورزشی با سالن‌‌های ورزشی در شهر فرق دارد. در این میدان ورزش امکانات حمایتی وجود ندارد.» وی افزود: «متأسفانه گاهی برخی علاقه‌مندان به طبیعت فضای تفریحی را با کوه‌نوردی اشتباه می‌گیرند و همین مسئله اتفاقات تلخ و ناگواری را رقم می‌زند.» رئیس سابق هیئت کوه‌نوردی خراسان رضوی بیان کرد: «کوه‌نوردی حرفه‌ای خراسان بیش از 80 سال قدمت دارد و برای خراسانی‌ها خیلی زشت است که هراز‌گاهی بگویند فلان‌جا یکی گم شده، فلان‌جا یکی افتاده و... . جامعه کوه‌نوردی کشور از خراسانی‌ها همیشه انتظار دارد.» امانی یادآور شد: «برای کوه‌نوردی باید به 4 عامل توجه کرد. نخست آمادگی جسمانی است. یک کوه‌نورد باید پیش از آنکه برود سراغ کوه‌نوردی، از نظر آمادگی جسمانی وضعیت مناسبی داشته و ورزش کرده باشد.» وی افزود: «عامل دوم تجربه و دانش کوه‌نوردی است. یک کوه‌نورد باید آموزش‌های لازم را ببیند. سوم امکانات و تجهیزات است. امکانات و تجهیزات برای صعود به یک قله با ارتفاع بیش‌از 3 هزار، با امکانات صعود به قله زو متفاوت است. عامل چهارم نیز آمادگی روحی و روانی است.» 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی