کد خبر : 88369
/ 04:52

بازی در مهدهای نا‌ایمن

تجهیزات بازی ٣٠٠ مهدکودک بازدیدشده در استان استاندارد لازم را ندارد

بازی در مهدهای نا‌ایمن

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - اینکه از ٣٠٠ مهدکودک بازدیدشده در سال جاری هیچ‌یک وسایل بازی و تفریحی استاندارد نداشت خبر نه‌چندان خوشایندی است که مدیرکل استاندارد استان با گلایه و ابراز ناراحتی آن را رسانه‌ای کرد.

علیرضا جمیع روز گذشته در نشست خبری خود اظهار کرد: ضوابط استانداردسازی تجهیزات و زمین بازی برای مهدهای کودک بسیار سخت‌گیرانه است. به همین دلیل، این مراکز را پلمب نمی‌کنیم.

معاون اجتماعی بهزیستی استان هم روز گذشته در این باره به خبرنگار شهرآرا گفت: از امسال این بخشنامه به تمام مهدهای کودک ابلاغ شده است که دیگر از وسایل بازی فلزی استفاده نکنند. اگر به این شیوه‌نامه تمکین نکنند، خلاف قانون است و با آن‌ها برخورد می‌شود.

غلامحسین حقدادی این را هم اضافه کرد که خوشبختانه امسال حادثه‌ای به علت استفاده از وسایل و تجهیزات غیراستاندارد بازی در مهدکودک‌ها رخ نداده است.

او اعتقاد دارد استفاده از تجهیزات بازی و زمین استاندارد برای مهدکودک‌ها بسیار گران در‌می‌آید و در عمل، این هزینه بر دوش والدین قرار خواهد گرفت.

حقدادی تعداد مهدهای کودک در روستاها و حاشیه شهر را ١۴٠٠ مرکز برشمرد و گفت: هر مهد کودک باید ده‌ها میلیون تومان هزینه کند تا بتواند از وسایل بازی استاندارد استفاده کند. این در حالی‌ است که مهدهای کودک روستایی و حاشیه شهر پیش از این همان تجهیزات غیراستاندارد و فلزی را هم به‌سختی توانسته بودند بخرند. حتی بخش عمده‌ای از مهدهای کودک اعتراض دارند و می‌گویند از لحاظ اقتصادی توانایی استانداردسازی در این زمینه را ندارند. امسال فقط ١۵ درصد بر شهریه مهدکودک‌ها افزوده شده است و اگر مباحث مختلف از جمله استانداردسازی نیز اضافه شود، ‌شهریه‌ها افزایشی چشمگیر‌ خواهند یافت.

از طرفی دیگر، به گفته معاون اجتماعی بهزیستی، تنها یک یا ٢ تولیدی در استان برای ساخت تجهیزات بازی استاندارد معرفی شده‌اند و علاوه بر محدودیت مالی، محدودیت تولید نیز وجود دارد.

 

٨۴ مرکز درمانی با آسانسورهای غیراستاندارد

نشست خبری مدیرکل استاندارد خراسان رضوی فقط به این موضوع ختم نشد و جمیع در ادامه صحبت‌های خود به آسانسورهای غیراستاندارد در مراکز درمانی اشاره کرد. در مصوبه اخیر شورای عالی استاندارد، پله‌برقی هم در فهرست استاندارد اجباری قرار گرفت و آسانسورهای مجتمع‌های مسکونی نیز باید سالی یک بار آزمایش شوند.

به گفته او، از مجموع ۸۵ بیمارستان و مرکز درمانی‌ که آسانسورها‌یشان ‌ارزیابی شده فقط یک مورد استانداردها را رعایت کرده است و ۸۴ مورد دیگر استاندارد لازم را ندارند. با این حال، این استانداردها سخت‌گیرانه است و صاحبان مراکز درمانی و بیمارستان‌ها باید به این موضوع اقدام کنند.جمیع به بازرسی‌های پردامنه و بیش از شش‌ماهه از آسانسورهای مراکز دولتی و عمومی هم اشاره کرد و گفت: تاکنون از ٣٠٩ دستگاه آسانسور در مراکز دولتی و عمومی بازرسی شده است. پس از صدور اخطار، پلمب آسانسورهای بدون استاندارد، ابلاغ بخشنامه‌های استانداری خراسان رضوی به دستگاه‌های دولتی برای استانداردسازی آسانسورها و صدور احکام دادستانی، در نهایت ١٠۵ مورد از این تعداد توانستند استاندارد مربوط را کسب کنند.

وی بیان کرد: ٨۵ درصد از آسانسورهای دستگاه‌های دولتی و بخش عمومی شامل بیمارستان‌ها، مراکز تجاری، پارک‌ها و مراکز محل تردد عموم مردم استانداردهای لازم را ندارند.

آن‌گونه که پیش از این مدیرکل استاندارد خراسان رضوی اعلام کرده بود، از ابتدای امسال تا ١۵ تیر، ٧۶ مورد از وسایل و تجهیزات شهربازی‌های مشهد به دلیل دریافت نکردن تأییدیه‌های ایمنی و استاندارد پلمب شدند. او دیروز در نشست خبری گفت که با ١٠٠٨ مورد بازرسی از تجهیزات تفریحی، هم‌اکنون تمامی شهربازی‌ها و پارک‌های آبی استان دارای تأییدیه استاندارد هستند و این مجموعه‌ها باید مجوز استاندارد تجهیزات را هر ٣ ماه تمدید کنند.

او در ادامه صحبت‌های خود به وجود ١٠٠٠ قلم کالا با استاندارد اجباری اشاره کرد و گفت: در نیمه نخست سال جاری ١٠٣ مورد صدور پروانه، ١۴٢ مورد تمدید پروانه و ١۴٠ مورد تعلیق پروانه انجام شده است. همچنین ٧۴۵٨ مورد نمونه‌برداری از مراکز تولید و عرضه و ٨٠۵٠ مورد بازرسی از مراکز تولید و عرضه انجام شده است.

جمیع در نهایت به اهمیت استانداردسازی اشاره کرد و گفت: ١٧٠٠ واحد تولیدی و خدماتی در خراسان رضوی زیر نظر اداره کل استاندارد هستند. نیمی از آن‌ها در حوزه صنایع غذایی فعالیت می‌کنند و برای محصولات این واحدها ٢٣۵٠ پروانه اجباری و ٣٠٠ پروانه تشویقی استاندارد صادر شده است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی