کد خبر : 88432
/ 09:51
تکاپوی جریان‌های سیاسی برای جمع‌‌بندی روی برخی از گزینه‌های تصدی استانداری خراسان رضوی همچنان ادامه دارد

به دنبال کلید دار « بهار»

با نزدیک شدن به موعد پایان مهلت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره سکان‌دار آینده ساختمان خیابان بهار بیش از همیشه داغ شده است.

به دنبال کلید دار « بهار»

به گزارش شهرآراآنلاین،  از اواخر خردادماه، با تصویب قانون مذکور در مجلس شورای اسلامی و تأیید نهایی آن در شورای نگهبان، شنیده‌ها از خداحافظی زودهنگام برخی استانداران بازنشسته حکایت داشت و گفته می‌شد که علیرضا رشیدیان هم باید سکان مدیریت استان را به فرد دیگری واگذار کند. بر همین اساس رشیدیان چند وقت قبل در حاشیه جلسه شورای اداری، حجت را برای رسانه‌ها تمام کرد و گفت که بازنشسته است و در موعد مقرر قانونی، مدیریت را به استاندار جدید واگذار می‌کند. چند روز بعد از انتشار خبر قطعی شدن رفتن رشیدیان از ساختمان بهار، اسامی برخی گزینه‌ها در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. در این بین، اطرافیان برخی چهره‌ها هم تلاش کردند که با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، گزینه مدنظر خود را به هر شکل ممکن مطرح کنند.

این در حالی است که به گفته رئیس شورای اصلاح‌طلبان استان خراسان رضوی، این شورا به مسئله انتخاب استاندار ورود پیدا نمی‌کند. محمدرضا حیدری این را هم به ایسنا گفت که شورای عالی سیاست‌گذاری احزاب اصلاح‌‌طلبان به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد.

معرفی گزینه‌ها تا یکی دو روز آینده  

البته به گفته عضو کمیته رایزنی شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب، گزینه‌های پیشنهادی اصلاح‌طلبان برای تصدی استانداری خراسان رضوی پس از جمع‌بندی نهایی تا یکی دو روز آینده معرفی خواهند شد.

حسین امینی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، از تلاش‌های علیرضا رشیدیان در مدت ۵ سال تصدی استانداری قدردانی کرد و افزود: شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب برای مشارکت در فرایند انتخاب استاندار جدید، کمیته‌ای را با عضویت تعدادی از نمایندگان اصلاح‌طلب مردم در مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر، فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و حزب اعتدال و توسعه تشکیل داده است.وی ادامه داد: کمیته رایزنی برای تعیین مصادیق پیشنهادی اصلاح‌طلبان تاکنون جلسات متعددی تشکیل داده و گزینه‌های مختلفی را بر اساس شاخص‌های مدنظر ارزیابی کرده است تا از این طریق، افراد شایسته‌ای برای تصدی مسئولیت استانداری خراسان رضوی انتخاب و به دولت پیشنهاد شوند.عضو کمیته رایزنی شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مدنظر این کمیته در تعیین مصادیق پیشنهادی را بومی بودن اعلام کرد و افزود: اگرچه ٢ فهرست جداگانه از گزینه‌های بومی و غیربومی به دولت پیشنهاد خواهد شد، در شرایط مساوی، تأکید بر اولویت داشتن گزینه بومی است.وی بیان کرد: نمایندگی عالی دولت با دیگر مسئولیت‌های استانی متفاوت است. به همین دلیل، تأکید داریم که فردی توانمند با قدرت تصمیم‌گیری بالا که بتواند تعاملات بالایی را در سطح استان ایجاد کند برای استانداری خراسان رضوی انتخاب شود.

امینی با بیان اینکه برگزاری جلسات بررسی گزینه‌ها برای جمع‌بندی نهایی همچنان در حال برگزاری است تأکید کرد: کمیته رایزنی شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب تا یکی دو روز آینده گزینه‌های نهایی را تعیین و معرفی خواهد کرد.

برخی افراد خودشان را مطرح می‌کنندz

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی و از چهره‌های فعال اصول‌گرا هم در گفت‌وگو با شهرآرا‌ به برخی گزینه‌ها برای تصدی استانداری این استان اشاره کرد و گفت که معمولا در چنین مواقعی، ممکن است افرادی خودشان را مطرح کنند یا از سوی گروه‌ها و احزاب سیاسی نام آن‌ها به عنوان گزینه مطرح شود. جواد آرین‌منش افزود: احزاب سیاسی اصول‌گرا هیچ‌گاه طرف مشورت آقای روحانی برای انتخاب مدیران کشوری و استانی نبوده‌اند. به همین دلیل احزاب سیاسی اصول‌گرا در این‌گونه موارد تلاشی برای مطرح کردن گزینه‌های خود انجام نمی‌دهند.

اصول‌گرایان امیدی ندارند

وی ادامه داد: احزاب اصول‌گرا احتمال انتخاب مدیر معرفی‌شده برای سکان‌داری استانداری خراسان رضوی از سوی جریان اصول‌گرایی را بسیار ضعیف می‌دانند.

آرین‌منش با تأکید بر اینکه منافع مردم و مصالح استان در انتخاب استاندار جدید باید به عنوان یک اولویت مدنظر قرار گیرد افزود: با توجه به اینکه استاندار، در جایگاه نماینده عالی دولت در استان، وظیفه هماهنگ کردن مدیران دستگاه‌های مختلف و نمایندگان قوای سه‌گانه را برعهده دارد، می‌طلبد یک فرد توانمند و دارای قدرت تعامل و مدیریت برای این مسئولیت انتخاب شود.

وی بومی بودن، تجربه و آشنایی با ظرفیت‌های خراسان رضوی را از ویژگی‌های ضرور‌ استاندار آینده برشمرد و گفت: نیروی غیربومی ناآشنا نمی‌تواند مدیر خوبی برای استان باشد.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی عملکرد پنج‌ساله رشیدیان را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و افزود: استاندار فعلی خراسان رضوی فردی معتدل است و توانست با همه گروه‌ها و تنوع سلایق سیاسی در استان تعامل داشته باشد.

نقش‌آفرینی عوامل متعدد در انتخاب استاندار  

او در پاسخ به این سؤال که تا چه حد ممکن است فردی ناشناخته‌‌ برای استانداری خراسان رضوی انتخاب شود گفت: احتمال این را که چنین فردی انتخاب شود نمی‌توان از اکنون پیش‌بینی کرد.

 آرین‌منش با بیان اینکه چندان مشخص نیست که به‌جز وزارت کشور چه عوامل ذی‌نفوذی در انتخاب استاندار آینده دخالت کنند اظهار کرد: در فرایند انتخاب استاندار، متغیرها و عوامل متعددی دخیل هستند. این مسئله که کدام سلیقه و جریان. بتواند نیروی خود را معرفی کند پیش‌بینی‌پذیر نیست.

 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی