کد خبر : 88471
/ 00:50
مشاور شهردار در اولین جلسه هم‌اندیشی بانوان منطقه8 گفت:

مطالبه‌گر باشید

نخستین جلسه هم‌اندیشی بانوان شورای اجتماعی محلات شهرداری منطقه8 با حضور زری جراح، مشاور شهردار مشهد در امور بانوان، برای بررسی مشکلات بانوان در سالن جلسات منطقه تشکیل شد.

مطالبه‌گر باشید

شهرآرا آنلاین - صفائی- نخستین جلسه هم‌اندیشی بانوان شورای اجتماعی محلات شهرداری منطقه8 با حضور زری جراح، مشاور شهردار مشهد در امور بانوان، برای بررسی مشکلات بانوان در سالن جلسات منطقه تشکیل شد.

 

نقش زنان پررنگ‌تر شود

به گزارش شهرآرامحله، مشاور امور بانوان شهرداری مشهد در این جلسه با اشاره به نقش ارزنده زنان در پویایی جامعه، مدیریت شهری و نشاط خانواده، گفت: زنان محور خانواده و محور جامعه هستند. ما با ایجاد همراهی و همدلی بین بانوان، نقش آن‌ها را در جامعه پررنگ‌تر کنیم.

جراح ادامه داد: خانم‌هایی که داوطلبانه در شورای اجتماعی محلات نقشی پذیرفته‌اند، تنها در قالب عنوان و صحبت نباشد، آن‌ها باید با مطالبات زنان در محلات آشنا و پیگیرش شوند.

وی با اشاره به روز جهانی کودک یادآور شد: بانوان ما فراموش نکنند یکی از وظایف مهم‌شان مادری است. آن‌ها وظیفه تربیت بزرگان شهر و کشور را برعهده دارند. کودکان به ابزار، فضا و دیده شدن‌های کودکانه نیاز دارند و در درجه اول مادران می‌توانند در جامعه این فضا را برای فرزندانشان فراهم کنند. به امید آن روز که مشهد، شهر دوستدار کودکان، معرفی شود، هیچ کودکی گرسنه نباشد، از بی‌مهری‌های شهری رنج نبرد و آزار و اذیت نشود. کودکان در شهری ایمن، شاد و پویا در کنار بزرگ‌ترهایی که یادشان باشد، ساعاتی در روز باید کودکی کنند، زندگی شادی داشته باشند.

وی پس از بیان این مقدمه از حاضران جلسه خواست تا درباره مشکلاتشان صحبت کنند.

 

مادری را فراموش نکنید

الهامی، نماینده فرهیختگان محله امام خمینی(ره)، پیرو صحبت‌های مشاور امور بانوان گفت: چالش‌های جامعه ما به این دلیل است که برخی از زنان ما نقش مادری‌شان را فراموش کرده‌اند. تعامل مردم در جامعه کمتر شده و ما از درد یکدیگر بی‌خبر هستیم. یادمان رفته وقتی عضوی از وجود ما آرامش داشته باشد ما هم آرامش داریم.

وی افزود: این اتفاق در سطح محلات سبب شده است تا همسایه از حال همسایه بی‌خبر باشد و نتوانیم در مشکلات به یکدیگر کمک کنیم.

جمیلی، عضو شورای محله سراب و مسئول کتابخانه عمومی مدرس، با اشاره به اینکه در حوزه بانوان کارهای زیادی می‌توان انجام داد، گفت: ما باید مادرانی داشته باشیم که از نظر عقلی و فکری رشد کرده باشند و این اتفاق ممکن نیست مگر با آموزش درست در جامعه.

وی ادامه داد: اگر ما انتخاب شده‌ایم و مسئولیتی بر روی دوش داریم باید به درستی آن را انجام دهیم و گره‌گشای دیگران باشیم. اگر هم نمی‌توانیم، باید جای خودمان را به کسی بدهیم که توانایی داشته باشد. 

جمیلی یادآور شد: بانوان آسیب‌دیده در جامعه زیاد هستند و با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند، شاید بد نباشد به این افراد در جامعه بپردازیم.

123398.jpg

فضای ورزشی نداریم

علوی، نماینده بانوان محله امام رضا(ع)، نیز در این جلسه گفت: محله امام رضا، محله کلیدی و پررفت و آمدی است که مشکلات خاص خودش را دارد. از نیازهای بانوان این محله می‌توان به نبود فضای سبز مناسب، سالن مطالعه و سالن ورزشی اشاره کرد. بیشتر بانوان برای رفت و آمد به مسیرهای دور معذوریت دارند و نبود این فضاها در نزدیک محله، کار را برایشان مشکل می‌کند.

وی افزود: برخی از ما فکر می‌کنیم کار شهرداری فقط رُفت و روب و تمیزی شهر است، اما شهرداری علاوه بر فعالیت‌های خدمات شهری و شهرسازی به فرهنگ جامعه هم رسیدگی می‌کند و با همکاری بزرگان محلات و مساجد کلاس‌های متفاوتی برای شهروندان برگزار می‌کند.

علوی ادامه داد: گاهی تصور می‌کنیم ورود شهرداری به مسائل فرهنگی سبب شده است تا دیگر نهادها و سازمان‌ها کارشان را فراموش کنند و همه از شهرداری توقع فرهنگ‌سازی داشته باشند. فضای مدارس در محله‌هایی که امکانات کمی دارند برای استفاده مناسب است، اما بوروکراسی اداری آن کار را مشکل می‌کند و اجازه استفاده به ساکنان همان محدوده را برای برگزاری کلاس‌های ورزشی و... نمی‌دهد.

 

بازارچه‌ای برای بانوان

وی افزود: افراد منطقه ما از نظر طبقه اجتماعی، متوسط و بیشتر زندگی‌ها، کارمندی است. بسیاری از خانم‌ها به‌ دنبال مشاغل خانگی هستند. قبلا در کوهسنگی، بازارچه‌هایی دایر می‌شد، اما مدتی است که خانم‌ها جایی برای عرضه محصولات خانگی ندارند و مشتری برای محصولاتشان نیست، اگر بتوانید بازارچه‌هایی در سطح منطقه برگزار کنید، کمک زیادی به معیشت خانواده‌ها، به ویژه بانوان بی‌سرپرست خواهد شد.

123399.jpg

حل مشکلاتمان جدی گرفته نشده است

موسوی، نماینده بانوان محله بهشتی، نیز در این نشست بیان کرد: توصیه می‌کنند مطالبه‌گر باشیم، اما بیشتر شنونده هستند و کسی پاسخ‌گو نیست. بارها جلساتی گذاشته‌اند که خواهران چه مطالباتی دارند، بگویید تا انجام دهیم، اما تمام این‌ها در حد حرف بوده و اتفاقی نیفتاده است.

وی افزود: منطقه ما بوستان کوهسنگی را دارد که فضای مناسبی برای ورزش خواهران در آن در نظر گرفته نشده است، هر وقت درخواست فضای سبز ویژه بانوان داشته‌ایم، می‌گویند به خاطر مشرف بودن کوه به فضای پارک نمی‌توان چنین فضایی مهیا کرد، اما فکر نمی‌کنم با توجه به سازه‌های مدرن و روش‌های جدید مهندسی، این کار ناممکن باشد.

 

پایگاه‌هایی برای سلامت سالمندان

کاظمی، نماینده مرکز بهداشت منطقه، نیز در این جلسه گفت: در گذشته پایگاه‌های سلامت در کوهسنگی و باغ ملی برای سالمندان داشتیم، اما مدت طولانی است که این پایگاه‌ها بسته شده‌اند. در این پایگاه‌ها، هفته‌ای یک بار پزشک می‌آمد و وضعیت سلامت سالمندان را بررسی می‌کرد و در طول هفته نیز دیگر خدمات به سالمندان ارائه می‌شد. درخواست داریم دوباره این غرفه‌ها را در اختیار مراکز بهداشت بگذارند و پایگاه‌ها فعال شوند.

سعیده فاکهی، مدیر اجرایی مرکز بهداشت آیت‌ا... خامنه‌ای، نیز در ادامه توضیح داد: به رغم اینکه خانم‌ها مشتریان اصلی مراکز بهداشت هستند، فقط 50درصد بانوان محله عضو مرکز بهداشت و نیمی از جمعیتشان حتی برای یک بار هم به این مراکز نیامده‌اند.

وی ادامه داد: با وجود تبلیغات زیادی که داشته‌ایم باز هم بسیاری نمی‌دانند مراکز بهداشت به سلامت تمام گروه‌های سنی با آزمایش قند و چربی، مراقبت‌های دوره‌ای میان‌سالان، مشاوره رایگان روان‌شناس و...رسیدگی می‌کنند. همه باید مراقبت‌های دوره‌ای را انجام دهند.

فاکهی درباره مشکلات بهداشتی منطقه نیز توضیح داد و گفت: عین خوش5، محل دپوی زباله شده است و مشکل گندزدایی جعبه های زباله هم وجود دارد که اهالی این‌ها را به ما می‌گویند.

 

راهکاری برای فرهنگ‌سازی

رحیمی پور، نماینده بانوان محله سلام، نیز با اشاره به مذهبی بودن بیشتر خانواده‌ها در این محله و نبود برخی از امکانات ورزشی، تفریحی در محله توضیح داد: برخی خانواده‌ها سخت‌گیر هستند و اجازه نمی‌دهند دخترانشان برای استفاده از کلاس‌های ورزشی به محلات دورتر بروند، در صورت موافقت آموزش و پرورش، فضای مدارس می‌تواند مکان خوبی برای تخلیه انرژی دخترانمان باشد.

وی ادامه داد: مشکلات بهداشتی محله ما هم مورد توجه قرار نگرفته‌است. ما مشکل زباله‌ها را داریم که مردم بی‌توجه به زمان جمع‌آوری، آن‌ها را بیرون می‌گذارند. از طرفی مشکل موش‌ها و بی‌توجهی به آن کم‌کم ماجرا را به معضل تبدیل خواهد کرد. امیدواریم راهکاری برای فرهنگ‌سازی مردم پیدا شود. وقتی شهروندی زباله‌اش را صبح وقتی از خانه بیرون می‌رود، کنار ستون می‌گذارد و گربه‌ها آن را پاره می‌کنند، هم ظاهر محله نازیبا می‌شود و از طرفی سلامتی دیگران تهدید می‌شود. از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه؛ آموزش زنان برای پیشگیری از بروز جرایم خشن به آن‌ها، مشکلات ترافیکی منطقه و مباحث عمرانی نیز بود.

123401.jpg

مطالبه‌گر باشید

مشاور امور بانوان شهردار مشهد، پس از صحبت‌های این بانوان گفت: زنان ما باید مطالبه‌گر باشند. برای مطالبه‌گر بودن ابتدا باید اهدافمان را بدانیم بعد برویم به دنبال مطالبه‌گری، اما فراموش نکنید مطالبه‌گری با طلبکاری فرق می‌کند.

جراح ادامه داد: حرف‌های شما درست و بجاست. منطقه8، منطقه قدیمی است که ساخت و سازهای آن به حداکثر رسیده است و اگر بخواهیم فضای سبزی در آن ایجاد کنیم، ابتدا باید فضایی را تملک کنیم که با توجه به قیمت بالای زمین در این محدوده هزینه‌بردار است.

وی افزود: شورای شهر هم به فکر ایجاد فضای سبز و افزایش سرانه آن برای شهروندان است، برای همین به دنبال این هستیم تا از امکانات موجود استفاده بهینه کنیم.

مشاور شهردار در پاسخ به درخواست بانوان حاضر در جلسه برای نبود فضای ورزشی در منطقه گفت: قبول داریم سالن‌های ورزشی کمی در منطقه داریم، اما از آنچه هست باید درست استفاده کنیم. توقع نداشته باشید نزدیک خانه ما فضای سبز یا سالن ورزشی باشد. نباید سلامتی خودتان را مشروط کنید. اکنون مشاهده می‌کنید، مردم از مراکز بهداشتی رایگان هم به درستی استفاده نمی‌کنند. همین افراد وقتی امکانات دیگری هم برایشان فراهم باشد باز هم به درستی استفاده نخواهند کرد. ما مقصر هستیم که از امکانات درست استفاده نمی‌کنیم. در این منطقه سه سالن ورزشی آموزش و پرورش داریم که می‌توانیم پیرو تفاهم‌نامه ای برای استفاده بانوان منطقه هماهنگ کنیم.

 

به خودتان بها دهید

وی تأکید کرد: هر خانم خانه‌دار در خانه‌اش یک «برجام» داشته باشد. برجام یعنی «برنامه جامع مدیریتی در خانه». خانه‌داری فقط شستن و سابیدن نیست ما باید یک زندگی را مدیریت کنیم. دختر ما زمانی درست زندگی کردن را یاد می‌گیرد، که مادرش به فکر خودش هم باشد و درست زندگی کند. مشکل ما این است که زنان ما از خودشان غافل شده‌اند و سلامتی برایشان مهم نیست. آن‌ها از خودگذشتگی را در حد افراطی یادگرفته‌اند و با بی‌توجهی به خودشان دچار فرسودگی می‌شوند. زمانی‌که می‌خواهند بهره‌ای از زندگی‌شان ببرند، دردمند و افسرده می‌شوند. 

جراح، به بانوان حاضر در این نشست گفت: در شورای محلات ظرفیت خوبی دست شماست که با نگاه تیزبینتان می‌توانید ظرفیت‌ها را بررسی کنید. مگر در محلات قدیم پدران و مادران ما علاوه برزندگی خودشان هوای زندگی دیگران را نداشتند. آن‌ها از همسایه‌هایشان باخبر بودند و گره‌گشای کار یکدیگر، اما اکنون زندگی‌ها تغییر کرده است.

123400.jpg

تذکر می‌دهید!

وی ادامه داد: بیشتر شما درباره زباله‌هایی که خارج از زمان مقرر بیرون می‌گذارند، گلایه‌مند هستید، اما چند نفر از شما به همان افرادی که این رفتار را دارند، تذکر داده‌اید.

جراح ادامه داد: از تجربه یکدیگر استفاده کنید و با توجه به ارتباطی که با اهالی دارید، شناسنامه مردم و شناسنامه تجربه مردم محله دستتان بیاید. مشکلات زنان را با کمک یکدیگر در دل محله حل کنید. به فرزندانتان آموزش دهید چه تهدیدهایی برایشان در جامعه وجود دارد، اجازه ندهید فضای مجازی، والدین فرزند شما باشد.

 

آموزش کارآمد باشد

وی درباره مشکلات زنان سرپرست خانوار نیز توضیح داد: به زنان طوری آموزش دهیم که اگر به خاطر هر اتفاقی سرپرست خانواده دچار مشکل شد، دیگر اعضای خانواده به ویژه زنان، زانوی غم بغل نگیرند. نیاز سنجی کنید و آموزش‌های روز را به آن‌ها بدهید. یاد بگیرید هر خانه یک کارخانه باشد. تا در صورت بروز هر مشکلی زنان بتوانند ایستادگی کنند .اگر می‌خواهید مشاغل خانگی و بازارچه‌هایی در محله برپا کنید باید نتیجه داشته باشند. از شهرداری زمانی تقاضای برپایی بازارچه داشته باشید که آموزش‌های لازم را دیده و توانمندی کافی را داشته باشید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی