کد خبر : 88484
/ 07:05

توسعه عامل

با اجرای لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری در شهر نوسازی بافت فرسوده حر عاملی سرعت می‌گیرد

توسعه عامل

شهرآرا آنلاین -  پهنه پنج‌هکتاری بافت فرسوده یک‌ششم مشهد را شامل می‌شود، عرصه‌های ناکارآمدی که سال‌های سال مبدأ کشمکش‌های مختلف بوده و به دلیل موقعیتشان، سرمایه‌گذاران کمتر به آن‌ها توجه کرده‌اند. یکی از این نمونه‌ها محدوده شصت‌ودوهکتاری حر عاملی است که مدتی به حاشیه رفته بود و اهتمام چندانی برای تعیین تکلیفش به چشم نمی‌آمد. این در حالی است که اکنون ٢٧ پروژه سرمایه‌گذاری و عمومی در این پهنه تعریف و برنامه‌های موقتی برای عرصه‌های آزاد این محور در نظر گرفته شده است؛ ضمن اینکه لایحه ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری نیز برای این محدوده در کنار پروژه‌های مشارکتی دیگر تنظیم شده و قرار است تا اواخر آبان به مرحله اجرا درآید.

مدیر اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده حر عاملی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه ٢١ پروژه محور حر عاملی پروژه سرمایه‌گذاری است گفت: که پیرو جلسات برگزار‌شده با حدود ٢٠ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی از اسفند سال گذشته، ٩ تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذاران ملی و مشهدی منعقد شده که اکنون در حال طی فرایند تکمیل امضاها و ابلاغ است.٣٨ هزار مترمربع، معادل ٧۵ درصد از عرصه‌های محور بافت ناکارآمد حر عاملی، از طریق انتشار مرحله اول اوراق مشارکت آزادسازی شده است. ٢۵ درصد از اراضی نیز همچنان در مالکیت افراد است و به گفته محسن قناویزچی، تملک این عرصه‌ها به اعتباری بیش از ١٠٠ میلیارد تومان نیاز دارد.

 

آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ها تا پایان سال 

او در ادامه با بیان اینکه «هنوز ردیف اعتباری برای آزادسازی اراضی در شهرداری نداریم» اظهار کرد: به این دلیل، به سراغ الگوهایی مانند تهاتر، سهام‌دار کردن مالکان و استفاده از منابع سرمایه‌گذاری برای آزادسازی رفته‌ایم.قناویزچی پیشرفت پروژه‌های محور حر عاملی را در گرو همکاری معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در راستای تبدیل تفاهم‌نامه‌ها به قرارداد دانست و ابراز امیدواری کرد: با این اقدامات، تا پایان امسال، عملیات اجرایی پروژه‌های حر عاملی آغاز شود.

 

برنامه‌های موقت برای اراضی آزادسازی‌شده

۴ سال از آزادسازی اراضی محور حر عاملی می‌گذرد و عرصه‌های آزاد فراوانی در این محدوده وجود دارد که البته نارضایتی‌های ساکنان این محدوده را هم به دنبال داشته است. به گفته قناویزچی، قرار شده است تا زمان واگذاری زمین‌ها به سرمایه‌گذار، همه عرصه‌های آزاد برای تبدیل شدن به شب‌بازار (٢٠٠٠ متر مربع)، زمین‌های ورزشی رو‌باز و پارکینگ در اختیار مدیریت سامان‌دهی میوه و تره‌بار، مدیریت تربیت بدنی و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد قرار گیرد.

 

لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری 

او همچنین با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با معاونت‌های مختلف شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در راستای تنظیم لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری، از پیگیری‌ها برای تنظیم هر‌چه سریع‌تر این لایحه خبر داد.احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد، هم این لایحه را مبحثی کلی در زمینه سرمایه‌گذاری برای احداث فضاها با کاربری‌های مورد‌نیاز شهر دانست و گفت که این موضوع در حال بررسی در گروه‌های کارشناسی است تا لایحه‌ای جامع تنظیم شود.طبق اعلام معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد، لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری ٢ هفته پیش در کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر مطرح شد.

﷯رضا خواجه‌نایینی افزود: اصلاحات کمیسیون‌های شورای شهر اعمال شده است و هفته آینده دوباره به شورای شهر ارائه می‌شود. بر این اساس، انتظار می‌رود که لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری که مربوط به حوزه ساختمان است، تا اواسط یا اواخر آبان، پس از تأیید وزارت کشور و تصویب شورای شهر، ابلاغ و اجرایی شود.او در ادامه مبنای این لایحه را ارائه مشوق‌هایی به مناطقی که سرانه خدماتی کمتری دارند دانست و گفت که بر این اساس و در راستای تحقق طرح جامع مشهد، به مناطقی که کمبود بیشتری دارند، مشوق و تخفیف‌های بیشتری در پروانه و نحوه پرداخت داده می‌شود تا از این طریق، احداث فضاها با کاربری مختلف برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی