کد خبر : 88497
/ 07:38

شیر گران اما بدون قانون

روند افزایش قیمت برخی اجناس مصرفی به‌ویژه لبنیات همچنان ادامه دارد

شیر گران اما بدون قانون

 جزایری| روند افزایش قیمت برخی اجناس مصرفی به‌ویژه لبنیات همچنان ادامه دارد و حتی با کم شدن نسبی قیمت دلار از ١٧ هزار تومان به ١٢هزار تومان، تب افزایش قیمت کالاهای مصرفی فروکش نکرده است تا جایی که قیمت شیر از ٣٧٠٠ تومان در ٣ روز گذشته به ۴۵٠٠تومان رسید. 

این گرانی در شرایطی اتفاق افتاده است که شیر در انواع کم‌چرب، نیم‌چرب و پرچرب یا همان شیر کامل دارای نرخ مصوب از سوی ستاد تنظیم بازار است و طبق آن، نرخ مصوب‌ برای هر بطری شیر کم‌چرب یک‌ونیم‌لیتری ۲۹۵۰ تومان است. 

این نرخ‌ها ‌سوم مرداد امسال به‌روز و ابلاغ شده است. مدیرعامل اتحادیه کارخانجات لبنی خراسان رضوی در این باره به شهرآرا گفت: مصوبه جدیدی درباره تغییر قیمت نداشته‌‌ایم. از این رو، گران کردن شیر تخلف است. حمیدرضا فرزانه افزود: مسئولان تنظیم بازار باید با کارخانه‌هایی که بدون مجوز قانونی شیر را گران کرده‌اند برخورد کنند.

در حالی برخی از کارخانه‌های لبنی شیر را با قیمت ۴۵٠٠ تومان عرضه می‌کنند که در ابتدای امسال، قیمت هر پاکت شیر ٢۴۵٠ تومان بود. طبق آمار، در یک سال اخیر، سرانه مصرف سالانه شیر از ١٠٠ به ٧٠ کیلوگرم در کشور کاهش یافته است. با توجه به افزایش بهای این ماده غذایی، احتمال کاهش بیشتر نیز وجود دارد. این مسئله می‌تواند به سلامت جامعه لطمه بزند و افراد را در معرض انواع بیماری‌ها قرار دهد. میانگین جهانی سرانه مصرف شیر ١۵٠ کیلوگرم است که مقایسه این آمار با میزان مصرف شیر در ایران نشان از کمبود مصرف این ماده غذایی مفید در کشورمان دارد. 

 

اشتراک گذاری
نظرات شما
حسین
05:22 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

لعنت بر تاراج گران ایرانی ملت ایران. ملت ایراو نیاز به دشمن خارجی ودارد و اسیر دشمن داخلی است. اکنون هشت روز است مستمری درافتی من تمام شده یعنی در طول دو روز تمام شد.

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی