کد خبر : 88500
/ 07:42
روایتی از نوسانات قیمت طلا در چند سال اخیر

الاکلنگ بازی سکه

بی‌ثباتی در بازار طلا و سکه از ابتدای امسال به اوج خود رسید و روند افزایشی بی‌ضابطه‌ای به خود گرفت. این مسئله باعث شد حتی افرادی هم که قصد ورود به این بازار را داشتند، بیشتر احتیاط کنند،

الاکلنگ بازی سکه

شهرآرا آنلاین - سید محسن موسوی‌زاده - بی‌ثباتی در بازار طلا و سکه از ابتدای امسال به اوج خود رسید و روند افزایشی بی‌ضابطه‌ای به خود گرفت. این مسئله باعث شد حتی افرادی هم که قصد ورود به این بازار را داشتند، بیشتر احتیاط کنند، زیرا این روزها به قدری ریسک بازار زیاد شده است که همه عطای سود آن را به لقایش می‌بخشند. بررسی نوسات قیمت طلا طی چند هفته اخیر نیز نشان می‌دهد که بعد از تصویب CFT قیمت سکه به ٣ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ١٨ عیار به ٣۵٢ هزار تومان کاهش یافت اما به فاصله چند روز دوباره روند افزایشی قیمت‌ها آغاز شد و سکه به قیمت ۴ میلیون و ۴٠٠ هزارتومان و هر‌گرم طلا نیز به ۴٣٠ هزار تومان رسید، با این حال روز گذشته قیمت سکه و طلا دوباره کاهش یافت، به طوری که هر قطعه سکه بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون و ٧٠ هزار تومان و هر گرم طلای ١٨ عیار به قیمت ٣٨٧ هزار تومان عرضه شد.

بررسی روند تغییر قیمت سکه و طلا از ابتدای مهرماه تاکنون به خوبی نوسان قیمت این ٢ کالا را نشان می‌دهد. در روزهای ابتدایی مهر قیمت دلار به ١٩هزار تومان و سکه به بیش از ۵ میلیون و ۵٠٠ هزارتومان و هر گرم طلای ١٨ عیار به ۵۶٠ هزار تومان رسید؛ با‌این‌حال در هفته دوم مهرماه قیمت این ٢ کاهش یافت و در نهایت روز گذشته سکه در کانال چهارمیلیون‌تومانی خود را تثبیت کرد. با‌این‌حال هر گرم طلای ١٨ عیار وارد کانال ٣٠٠ هزار تومان شد.

بررسی روند تغییر قیمت طلا و سکه از ابتدای سال نشان می‌دهد که در ٧ ماهه امسال بازار دچار نوسان قیمتی شدیدی شده، به‌طوری‌که قیمت هر سکه بهار آزادی از یک میلیون و ۶١٠ هزارتومان در ۶ فروردین اکنون به ۴ میلیون و ٧٠ هزارتومان رسیده است. همچنین قیمت هر گرم طلای ١٨عیار نیز در این بازه زمانی از١۶٠ هزار تومان به ٣٨٧ هزار تومان رسیده است.

این نوسان قیمتی در حالی اتفاق افتاده است که آمارها نشان می‌دهد بهای سکه بهار آزادی از یک میلیون و ١٧١ هزار تومان در اسفند ٩۵ با حدود ۴٠ درصد افزایش به یک میلیون و ۵۶٧ هزار تومان در پایان اسفند ٩۶ رسید. قیمت هر گرم طلای ١٨عیار نیز از ١١۵هزارتومان به ١۵١هزار تومان رسید. همچنین در پایان سال ١٣٩۵ قیمت هرگرم طلای ١٨ عیار در بازار با افزایش حدود ١١ درصد نسبت به اول این سال به ١١۵ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی به یک میلیون و ١٧١ هزار تومان رسید که افزایش ٨/١۵ درصدی را نسبت به قیمت پایانی سال ٩۴ نشان می‌دهد. البته باید اعلام کرد که افزایش قیمت ارز مهم‌ترین دلیل نوسان قیمت طلا و سکه بوده است، به‌طوری که همین عامل و ثبات نسبی قیمت دلار در سال‌های پیش باعث شده بود تا نوسان قیمت طلا و سکه به حداقل ممکن در طول یک‌سال برسد. 

البته بخشی از نوسان قیمت طلا و سکه مربوط به افزایش تأثیرگذاری فاکتورهای سیاسی بر بازار است. امسال، بازار نسبت به اخبار سیاسی واکنش شدیدتری نشان می‌دهد، به‌طوری که در چند وقت اخیر اخباری مانند خروج آمریکا از برجام و یا تصویب CFT به شدت بازار را دستخوش نوسان کرد. علاوه بر این کاهش تمایل مردم به نگهداری ریال و تبدیل دارایی‌ها به طلا و سکه باعث شده است تا این ٢ کالا علاوه بر ارزش ذاتی، دارای ارزش سفته‌بازی نیز بشوند، به طوری که هر زمان که اخبار مثبتی منتشر می‌شود، ارزش سفته‌بازی این کالاها کاهش و هر زمان که اخبار منفی منتشر می‌شود، ارزش سفته بازی آن‌ها افزایش می‌یابد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی