کد خبر : 88548
/ 06:33
نگاهی به جایگاه سلمان فارسی در میان آثار هنری به‌مناسبت روز بزرگداشت او

قاب بدون تصویر «سلمان»

پرداختن به شخصیت تاریخی «سلمان فارسی» در روز بزرگداشت او، کمترین کاری است که می‌توانیم برای یک فارسی‌زبان پرافتخار انجام دهیم؛ شخصیت تاثیرگذاری که توانست اندیشه فارسی‌زبانان و ایرانیان را سر زبان‌ها بیندازد.

قاب بدون تصویر «سلمان»

شهرآرا آنلاین - قاسمی| پرداختن به شخصیت تاریخی «سلمان فارسی» در روز بزرگداشت او، کمترین کاری است که می‌توانیم برای یک فارسی‌زبان پرافتخار انجام دهیم؛ شخصیت تاثیرگذاری که توانست اندیشه فارسی‌زبانان و ایرانیان را سر زبان‌ها بیندازد. حتی در اوضاع‌واحوالی که هنرمندان ما در فقر سوژه‌های تاثیرگذار به‌سر می‌برند، سلمان فارسی به‌عنوان جوان زرتشتی که درپی یافتن حقیقت، به‌دنبال دین مسیحیت می‌رود و سرانجام با قرار گرفتن درمیان اصحاب پیامبر(ص) به اسلام روی می‌آورد و نقش مهمی نیز در گسترش اسلام ایفا می‌کند، موضوع خوبی برای تولید آثار دراماتیک فاخر هنری محسوب می‌شود.بررسی دوراندیشی و سیاستمداری سلمان فارسی در یک اثر نمایشی یا تصویری، علاوه‌بر اینکه رسالت هنرمند را در به تصویر کشیدن وقایع تاریخی نشان می‌دهد، بدون شک جذابیت داستانی برای تبدیل شدن به نمایشنامه و فیلم‌نامه را هم دارد اما وقتی به تاریخچه فعالیت‌هایی که درباره سلمان فارسی انجام شده است رجوع می‌کنیم، با آثار زیادی روبه‌رو نمی‌شویم، بلکه درمیان همه نتایج به‌دست‌آمده، تنها با انتشار نمایشنامه‌ «سلمان فارسی» ازسوی حوزه هنری و فعالیت‌های جسته‌وگریخته تئاتری روبه‌رو می‌شویم. همچنین در حوزه فیلم و سریال تنها گزینه با موضوع سلمان، پرونده پانزده‌ساله ساخت سریال سلمان فارسی توسط «داوود میرباقری» است که در طول این سال‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

 

﷯ خستگی داوود میرباقری

تولید این سریال که طرح اولیه آن، پیش از مجموعه «معصومیت ازدست‌رفته» نوشته شده است، سالیان سال است در کش‌وقوس سختی تولید و حمایت نشدن، به سرانجام نرسیده و باعث شده است داوود میرباقری، کارگردان سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی کشور، چند ماه پیش در گفت‌وگویی تلویزیونی از خستگی‌هایش در این زمینه سخن به‌ میان آورد. میرباقری، سازنده آثاری چون «معصومیت ازدست‌رفته»، «مسافر ری» و «امام‌علی(ع)»، در این برنامه با گله از مسئولان فرهنگی و همچنین نیروهای متدین و مذهبی، درباره قصور در تولید آثار فاخر و اثرگذار بر روح جامعه، گفته بود: «چقدر باید به‌خاطر «سلمان» به روح و زندگی‌ام زخم بخورد؟ این زخم‌ها زمانی اجر دارد که نتیجه داشته باشد. من ۱۵سال پیش، «سلمان» را نوشتم و آماده است. دیگر خسته شده‌ام از این نوع کار کردن.» سریال سلمان فارسی به‌خاطر لوکیشن‌های تاریخی در فضای ایران باستان، سوریه، اروپا و.... همچنین دکورهای عظیم، نیازمند حمایت جدی مسئولان مربوط است که درحال‌حاضر تنها برخی از این لوکیشن‌ها تولید 

شده است. با همه این‌ها، تولید سریال درحال انجام بود که چند روز پیش، خبر توقف موقت آن به‌خاطر عارضه قلبی میرباقری در رسانه‌ها منتشر شد و پس از آن، برخی عوامل فیلم از عمل جراحی موفقیت‌آمیز کارگردان و ازسرگیری تولید سریال خبر دادند. درشرایطی‌که جای خالی مفاخر ایرانی و اسلامی در آثار هنری به‌شدت احساس می‌شود، امیدواریم با به سرانجام رسیدن تولید این سریال، دست‌کم، روی تلویزیون را دربرابر این شخصیت تاریخی ایرانی، سفید کرده باشیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی