کد خبر : 88629
/ 07:15
واكنش ميراث فرهنگی به گزارش شهرآرا:

تنها يك ديوار تخريب شده است!

«خانه تاریخی سیدان به تاریخ پیوست» عنوان گزارشی بود که روزنامه شهرآرا روز گذشته در همین صفحه منتشر کرد

تنها يك ديوار تخريب شده است!

شهرآرا آنلاین -  «خانه تاریخی سیدان به تاریخ پیوست» عنوان گزارشی بود که روزنامه شهرآرا روز گذشته در همین صفحه منتشر کرد و در آن، به موضوع تخریب یکی دیگر از خانه‌های تاریخی مشهد که از دوره قاجار به یادگار مانده بود پرداخت. اگرچه مرجان اکبری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، گودبرداری غیراصولی پروژه مجاور را علت تخریب این بنا اعلام کرده بود، قربان‌علی شیرازی، معاون شهرسازی شهرداری منطقه ثامن، با رد این ادعا، به شهرآرا گفته بود که شهرداری مجوز گودبرداری برای ساخت پروژه مجاور را ابتدای امسال صادر کرده بوده و در خرداد‌ماه هم این گودبرداری تمام شده بوده است. از طرف دیگر، استحکام‌بخشی پروژه مجاور و نصب سازه نگهبان برای خانه سیدان هم به پایان رسیده بوده است. او ‌بارش‌های پاییزی و ریزش چاه‌های جذبی داخل خانه و همچنین حفاظت منفعلانه میراث فرهنگی از خانه‌های تاریخی را علت این حادثه دانسته و به این نکته هم اشاره کرده بود که ‌کارشناسان در حال بررسی دقیق این موضوع هستند. انتشار این گزارش به مذاق میراث فرهنگی خوش نیامد و روابط عمومی این اداره کل در واکنش به آن جوابیه‌ای ‌برای روزنامه شهرآرا ارسال کرد که متن آن به این شرح است: متأسفانه روزنامه شهرآرا که ارگان رسمی شهرداری است در اقدامی غیرحرفه‌ای مصاحبه‌ای را یک‌جانبه با مسئولی از شهرداری تنظیم کرده و مطالبی را به چاپ رسانده که نه‌تنها غیرکارشناسی است بلکه در حوزه علم و آگاهی فرد مصاحبه‌شونده نیز قرار ندارد.

در ابتدا و انتهای این گزارش عنوان شده که خانه تاریخی به تلی از خاک تبدیل شده که کاملا کذب و خلاف واقع است چرا که تنها بخشی از این خانه تاریخی آن هم دیوار کنار محل گود‌برداری آسیب دیده و ٣ بخش اصلی بنا آسیب ندیده است. با این حال، بخش آسیب‌دیده خانه مذکور از سوی میراث فرهنگی احیا خواهد شد.

با وجود اینکه معاون میراث فرهنگی استان اعلام دقیق دلایل این حادثه را با بررسی‌های دقیق توسط کارشناسان اعلام کرده است اما جای تعجب است که چگونه معاون شهرداری منطقه ثامن شتاب‌زده و با ‌فرار به جلو نظر اولیه را هم رد کرده، کما اینکه در بررسی‌های کارشناسی نیز مشخص شد که برای گودبرداری صورت‌گرفته در مجاورت اثر اصول فنی ایجاد سازه‌های نگهبان رعایت نشده و این امر موجب فرو ریختن بخشی از یک دیوار شده. البته برابر شواهد و وضعیت موجود، بخشی از محل گودبرداری سازه نگهبان اجرا شده اما اقدامات حفاظتی لازم برای جلوگیری از ریزش ملک مجاور که بنایی تاریخی است انجام نشده است.

ذکر این نکته ضروری است که برابر مقررات ملی ساختمان، مجری پروژه موظف به اجرای سازه نگهبان و اقدامات لازم برای پیشگیری از هر‌گونه آسیب به بناهای مجاور است حتی اگر بنای تاریخی نباشد که در این پروژه، با توجه به حساسیت‌های موجود، اخطارهای متعددی از سوی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان داده شده و ٢ نوبت نیز از ادامه این فعالیت عمرانی جلوگیری به عمل آمده بود.

همچنین معاون شهرداری در ادعای کذب دیگری مطرح کرده که چاه جذبی خانه تاریخی باعث ریزش بنا شده است. با این ادعا این سؤال پیش می‌آید که چگونه فقط بخشی از دیواری که در مجاورت گود‌برداری بوده آسیب دیده و بقیه بنا سالم باقی مانده است. همچنین در ادعای غیرمسئولانه‌ای، این فرد اعلام کرده که میراث فرهنگی اعتبار لازم را برای استحکام‌بخشی آثار ثبتی ندارد و به دنبال متهم کردن شهرداری و مبرا کردن خودش است که جای بسی تعجب است که این فرد بدون اطلاع و ناآگاهانه از ‌بودجه‌های میراث فرهنگی و از جانب میراث فرهنگی‌، این‌گونه اظهار نظر کرده. برای استحضار این فرد بی‌اطلاع و قضاوت مردم، اعلام می‌کنیم که در راستای حفظ این اثر تاریخی و مرمت و استحکام‌بخشی این بنا، ۵٠٠ میلیون ریال از محل اعتبارات ٩۶ اختصاص یافته بود که با وجود تخصیص اعتبار، مالک تمایلی جهت این مهم نداشت. همچنین در راستای اهمیت بنای موصوف، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نسبت به تأمین و تخصیص ۵/١ میلیارد ریال بنا بر پیشنهاد مالک، نسبت به تملک اقدامات لازم را در سال جاری معمول نمود که منجر به نتیجه نشد.

همه این اطلاعات نادرست و مبهم در حالی از سوی فردی در شهرداری منطقه مغرضانه مطرح می‌‌شود که تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، و ابوالفضل مکرمی‌فر (مدیرکل میراث فرهنگی استان) در این دوره بهترین و بیشترین تفاهم و تعامل را طی چند دهه گذشته دارند و طی یک سال گذشته، با پشتوانه سیاست‌گذاری‌های شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم و پیگیری‌های مجدانه رئیس شورای شهر و رئیس و اعضای کمیسون ویژه عمران توس و رئیس و اعضای کمیسیون عمران و شهرسازی و رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، پروژه‌های مشترکی در رابطه با احیای هویت تاریخی فرهنگی مشهد از جمله سامان‌دهی جلوخان فردوسی، احیای تعدادی از خانه‌‌های تاریخی بافت اطراف حرم، احیای بازار فرش مشهد، احیای چند گذر تاریخی در بافت اطراف حرم و احیای خانه تاریخی باغ خونی را در دستور کار قرار داده‌اند و طی چند ماه آینده، طعم شیرین مشارکت و تعامل در حفظ بناهای تاریخی را مردم خوب مشهد خواهند چشید. از روزنامه شهرآرا که ارگان رسمی شهرداری است انتظار می‌رود در راستای سیاست‌های تعامل‌گرایانه شورای شهر و شهرداری و در مسیری کارشناسی حرکت کند.

 

مشاهدات عینی چه می‌گوید؟

ارسال جوابیه میراث فرهنگی خبرنگار شهرآرا را به محل خانه تاریخی سیدان کشاند تا از نزدیک ادعاهای مذکور را بررسی کند، اتفاقی که حاصلِ آن نتیجه‌ای متفاوت با ادعای میراث فرهنگی در پی داشت. طبق مشاهدات خبرنگار ما، تنها یک دیوار و ٢ اتاقک کوچک که از آن‌ها تنها پنجره‌هایی دیده می‌شد از این خانه باقی مانده است. بنابر گفته ساکنان این محله، این خانه تا شهریور‌ماه ساکنانی داشته است و ۴ خانوار نیز در آنجا زندگی می‌کرده‌اند. آن‌ها همچنین زمان وقوع حادثه تخریب این بنای تاریخی را ٢٠ مهرماه اعلام کردند و گفتند که در بعدازظهر آن‌روز، یکباره صدای مهیبی شنیده می‌شود که از تخریب این خانه تاریخی حکایت داشته است. روز گذشته و هنگام بازدید میدانی خبرنگار شهرآرا، اطراف پروژه کاملا بسته شده بود و نگهبان اجازه ورود و عکاسی مستقیم را نداد. با وجود این، وضعیت بیرونی این خانه تاریخی از تخریبی بسیار بیش از آنچه در جوابیه میراث فرهنگی آمده بود حکایت داشت. آن‌طور که در بنر نصب‌شده تبلیغات اطراف پروژه مجاور اعلام شده است، این پروژه قرار است به یک مرکز اقامتی-رفاهی تبدیل شود.

 

بی‌توجهی میراث فرهنگی به خانه سیدان

عباس‌علی قوی‌‌پنجه، مالک خانه تاریخی سیدان، ‌دیروز به قدس‌آنلاین گفته بود: زمانی که اداره اوقاف و یک سرمایه‌گذار شخصی زمین‌های مجاور این منزل را برای انجام یک پروژه خریدند و سعی داشتند گود‌برداری این زمین‌ها را شروع کنند، به اداره میراث فرهنگی مراجعه و این موضوع را به آن‌ها اطلاع دادم که علاوه بر قدمت تاریخی این منزل که به دوره قاجار بر‌می‌گردد، خانواده من اینجا زندگی می‌کنند. مسئولان این سازمان نیز اعلام کردند که با مجریان این پروژه درباره بیمه منزل و فراهم کردن شرایط ایمنی آن صحبت خواهند کرد. او با بیان اینکه میراث فرهنگی به این خانه تاریخی بی‌توجهی و ظلم کرده است افزود: به شهرداری ثامن هم مراجعه کردم و موضوع را با آن‌ها مطرح کردم. آن‌ها علاوه بر اینکه به پلیس ساختمان و آتش‌نشانی درباره اجرای این پروژه اطلاع‌رسانی کردند، از اداره اوقاف که سرمایه‌گذار پروژه مجاور است دعوت کردند ‌در یک جلسه در شهرداری ثامن، گفت‌وگو کنند. قوی‌پنجه ادامه داد: در این جلسه، با توجه به زمان سه‌ساله اجرای این پروژه، ‌به مجریان اعلام کردم که ۴ خانواده در این منزل زندگی می‌کنند و با توجه به گودبرداری‌هایی که انجام خواهد شد، زندگی کردن آن‌ها به صلاح نیست. آن‌ها نیز متعهد شدند که خانه را از من به مبلغ ٧٧ میلیون تومان رهن کنند، مبلغ یک میلیون تومان ‌اجاره ماهیانه بپردازند و منزل را بیمه و ایمنی آن را تأمین کنند.

﷯او با بیان اینکه «منزل را اول شهریور‌ماه تخلیه کردیم» اظهار کرد: به رغم قول‌هایی که مجریان این پروژه مبنی بر تأمین ایمنی منزل داده بودند، در تاریخ ٢٠ مهرماه، به علت گود‌برداری‌هایی که انجام شد، کل این منزل دویست‌ونودمتری تخریب و بنایی که قدمت تاریخی داشت و یادگار زمان قاجار بود با خاک یکسان شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی