کد خبر : 88658
/ 08:27
در نشست بانوان کارآفرین منطقه با حضور مشاور بانوان فرماندار مطرح شد:

تأسیس انجمن بانوان کارآفرین

نقش زنان در توسعه، به‌طورمستقیم با اهداف توسعه اجتماعی و اقتصادی بستگی داشته است و ازاین‌رو در تحول همه جوامع انسانی، عامل بنیادی محسوب می‌شود.

تأسیس انجمن بانوان کارآفرین

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی، حسین برادران‌فر- یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش درجه توسعه‌یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارند. نقش زنان در توسعه، به‌طورمستقیم با اهداف توسعه اجتماعی و اقتصادی بستگی داشته است و ازاین‌رو در تحول همه جوامع انسانی، عامل بنیادی محسوب می‌شود. در عرصه جهانی، زنان خلاق، نوآور و مبتکر به‌عنوان کارآفرینان، منشأ تحولات عظیم و بزرگی در زمینه‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی شده‌اند و نقش آنان به‌عنوان موتور توسعه اقتصادی، قهرمانان ملی و توسعه صنعتی، محرک و مشوق سرمایه‌گذاری، عامل ایجاد اشتغال و عامل رفع خلل و تنگناهای بازار، در جوامع توسعه‌یافته است. وقتی بحث از اشتغال و کارآفرینی زنان به میان می‌آید، تعداد زنان کارمند در ذهن متبادر می‌شود، در حالی که بیشترین میزان اشتغال، به زنان روستایی، خوداشتغال و کارآفرین شهری اختصاص دارد. زنان به‌دلایل متعدد از جمله بیکاری، کاهش دستمزدها و نارضایتی از شغل قبلی خود، وارد عرصه کارآفرینی می‌شوند اما به‌رغم گرایش این قشر از جامعه به فعالیت و پیشرفت، همواره با موانع و محدودیت روبه‌رو هستند. بنابراین یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش درجه توسعه‌یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارند. با توجه به اینکه نیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند و دوسوم ساعات کار را زنان انجام می‌دهند، فقط یک‌دهم درآمد جهان و فقط یک‌صدم مالکیت اموال و دارایی‌های موجود، در اختیار بانوان است. زنان در کشورهای رو به توسعه، امید اول برای ارتقای خانواده‌ها و رشد و توسعه کشور محسوب می‌شود. موفقیت زنان کارآفرین در جوامع نه‌تنها سبب سودهای اقتصادی می‌شوند، بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی هم ایجاد می‌کنند. از گفته‌های فوق می‌توان دریافت شروع کار بانوان در بازار کار از آموزش و رفع موانع موجود آغاز می‌شود. برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجیهی بانوان و نشست‌های رفع مشکلات زنان در اقتصاد از راهکارهای ابتدایی حضور بانوان در اقتصاد است. برهمین‌اساس بود که این هفته در نشست زنان کارآفرین منطقه و سرکار خانم رحمتی، مشاور بانوان فرماندار مشهد، مشکلات بانوان کارآفرین منطقه12 بررسی شد.

 

تشکیل کارگروه بانوان فرمانداری

رحمتی، مشاور امور بانوان فرمانداری، با اشاره به وسعت منطقه تبادکان گفت: در چند سال اخیر بخش‌هایی از مناطق روستایی به منطقه شهری پیوست شده است. این مناطق که نسبت به مناطق شهری از لحاظ امکانات بهداشتی، آموزشی، ورزشی و فرهنگی در سطح پایین‌تری قرار دارند، به‌عنوان مناطق کم‌برخوردار شهری شناخته می‌شوند. با توجه به این تعریف، منطقه بولوار شاهنامه به‌عنوان محلات کم‌برخوردار شناخته شده است. جمعیت این منطقه که در گذشته بخشی از منطقه تبادکان مشهد به شمار می‌رفت با جمعیت یک شهرستان برابر است، باوجوداین بودجه اختصاص داده‌شده به این منطقه، اندک و متناسب با جمعیت نبوده است و ما هنوز شاهد محرومیت‌های زیادی هستیم.

وی افزود: نیمی از جمعیت ساکن در بولوار شاهنامه و روستاهای اطراف را زنان تشکیل می‌دهند، زنان هنرمند و فعال این منطقه توانایی‌های بسیاری در حوزه‌های اشتغال، کارآفرینی، ورزشی، فرهنگی و دیگر حوزه‌ها دارند، اما حمایت لازم از آن‌ها نشده است. خوشبختانه از حدود 2سال قبل کارگروه بانوان در فرمانداری مشهد تشکیل شده است که وظیفه آن رسیدگی به مشکلات بانوان به‌ویژه در حوزه کارآفرینی و اشتغال است. به‌عنوان مسئول‌کارگروه بانوان فرمانداری در این جلسه مشکلات بانوان در زمینه اشتغال، کارآفرینی و دیگر حوزه‌ها بررسی شد.

 

ضرورت مدیریت اقتصاد خانواده

رحمتی در ادامه با اشاره به ضرورت مدیریت اقتصادی در خانواده، افزود: با توجه به بحران‌های اقتصادی، جامعه زنان و مادران به‌عنوان مدیرخانه می‌توانند با تدابیر خود وضعیت اقتصادی خانواده را بهبود دهند. آن‌ها می‌توانند با درنظرگرفتن اولویت‌های خانه، در کمترشدن هزینه‌های خانه کمک کنند و به‌عنوان مثال به‌جای خرید چند عدد مانتو با خرید یک مانتو، بخشی از درآمد خانه را پس‌انداز کنند و برای هزینه‌های ضروری‌تر اختصاص دهند. متأسفانه در حوزه خرید لوازم آرایشی و هزینه جراحی‌های زیبایی، ایران رتبه اول را دارد و سالانه میلیاردها تومان ارز خارج می‌شود. البته بخشی از این زیاده‌خواهی‌ها به‌دلیل بی‌تدبیری آقایان نیز هست. در کنار این موضوع رسیدن به استقلال شغلی و مالی، از اولویت‌های یک خانم است. لازمه این استقلال مالی، داشتن شغل و تولید است.

وی ادامه داد: امروزه صنایع دستی و تولیدات خانگی به منبع درآمدزای خوبی برای خانم‌ها تبدیل شده است و هر خانم هنرمند می‌تواند بدون تعصب با آموزش هنر خود به دیگران در کارآفرینی و اشتغال‌زایی دیگر خانم‌های محله مؤثر باشد. در همین محلات حاشیه شهر خانم‌های هنرمندی داریم که در کارگاه‌های خود برای تعداد زیادی از خانم‌ها شغل و منبع درآمد ثابت ایجاد کرده‌اند.

123625.jpg

نبود بازار فروش

پس از این سخنان، تعدادی از بانوان حاضر در نشست به بیان نظرات خود پرداختند.

رضوی، از بانوان کارآفرین محله چهاربرج با اشاره به مشکل نبود بازار فروش گفت: در محله چهاربرج خانم‌های هنرمندی داریم که در زمینه کیف‌بافی، زیورآلات، دوخت لباس، نقاشی روی بوم، چرم‌بافی و دیگر هنرهای سنتی مهارت دارند. چند نفری نیز به‌طور فردی و با اجاره کارگاه، وسایلی را تولید کرده‌اند اما به‌دلیل نبود بازار فروش و مشتری ثابت برای فروش تولیدات خود، فروششان از محدوده محله و منطقه‌شان فراتر نرفته است، به همین دلیل سرخورده و ناامید، کارگاه را تعطیل کرده‌اند.

وی افزود: در محله چهاربرج هنرمندان سنتی، ماهر و حرفه‌ای خوبی داریم که کیفیت تولیداتشان در سطح عالی و ممتاز است، اما مشکل اصلی، نبود بازار فروش و مشتری پروپا قرص برای خرید این تولیدات است، درواقع فروش تولیدات و کار دست خانم‌ها بیشتر دلی و برای گذراندن اوقات فراغت بوده و هیچ‌گاه به یک شغل درآمدزا تبدیل نشده است. به‌دلیل نبود بازار فروش، خانم‌های محله رغبتی برای تولید و کسب‌وکار ندارند. اگر بازار فروش باشد، همه‌جور تولیدی را می‌توان انجام داد وگرنه حرام‌کردن وقت و هزینه است.

 

اجاره‌های چندمیلیونی

صفرنژاد، یکی دیگر از خانم‌های هنرمند منطقه که در محله چهاربرج سکونت دارد، با اشاره به مشکل نبود مکان و محل ثابت برای فروش، گفت: بولوار شاهنامه به‌دلیل قرارداشتن در مسیر مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی، موقعیت مناسبی از لحاظ جذب گردشگر دارد، اما بازارچه و مکان ثابتی برای فروش ندارد. سال گذشته برای چند روز موفق به اجاره مکانی در جلو پیش‌خوان شاهنامه شدیم و اقدام به فروش آش محلی کردیم، استقبال خوب بود و فروش خوبی هم داشتیم، اما این غرفه فروش فقط برای چند روز و ویژه ایام عید نوروز بود، بعد از این ایام بازارچه جمع‌آوری شد و ما نیز چون جا و مکانی برای فروش نداشتیم، شغلمان را کنار گذاشتیم. بعد از مدتی به‌سراغ مسئول مجموعه فرهنگی آرامگاه فردوسی رفتیم و از او تقاضا کردیم که محلی را در جلو پیش‌خوان به ما اجاره بدهد تا شغلمان را ادامه بدهیم. مسئول آرامگاه در جواب ما گفت: برای یک غرفه باید ماهانه 5میلیون تومان اجاره بدهید. اگر توان چنین اجاره‌ای را داشتیم که مغازه‌ای در داخل شهر اجاره می‌کردیم. بر اساس چه معیاری باید برای یک غرفه چندمتری 5میلیون تومان اجاره بدهیم. اگر میراث فرهنگی بازاری را در جلو پیش‌خوان آرامگاه بنا کند و غرفه‌های آن را با قیمت مناسب در اختیار بانوان کارآفرین قرار دهد، مشکل بازار فروش برطرف خواهد شد.

معروف، یکی از کارآفرینان منطقه که مسئولیت اداره کارگاهی صنعتی با 25نفر را دارد نیز با تأیید این مطلب، گفت: بازارچه‌ای که مسئول میراث فرهنگی در اختیار ما قرار داده، چادری است با حداقل امکانات و فاصله چندصدمتری از در ورودی آرامگاه. با چنین شرایط مکانی، هیچ گردشگری برای خرید به‌سراغ ما نمی‌آید، اگر همین بازارچه را در جلو پیش‌خوان آرامگاه قرار می‌دادند، ما هم درآمد بهتری داشتیم و هزینه سنگین اجاره را بهتر می‌توانستیم پرداخت کنیم.

 

نبود وام خوداشتغالی

خالصی یکی دیگر از بانوان کارآفرین منطقه با اشاره به مشکلات مالی اشتغال‌زایی گفت: برای راه‌اندازی یک شغل و حرفه جدید، احتیاج به یک سرمایه و هزینه مالی اولیه داریم، با توجه به این موضوع که تعدادی از خانم‌های جویای کار از خانم‌های سرپرست خانوار هستند، هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌شود و اگر آن‌ها بخواهند برای اشتغال‌زایی وامی را دریافت‌ کنند، هیچ‌گونه حامی و پشتیبانی ندارند.

وی افزود: به همین دلیل بیشتر این خانم‌های جویای‌کار هرگز نمی‌توانند مستقل باشند و مجبور به انجام کارهای سخت با درآمدهای اندک هستند، در صورتی که اگر سازمان یا بانک، وامی با بهره کم را در اختیار خانم‌ها به‌ویژه خانم‌های سرپرست خانوار قرار دهند، می‌توانند با استفاده از هنر و توانایی‌های خود، کارگاهی را تشکیل داده و کسب درآمدی داشته باشند. در حال حاضر نیز خانم‌های بسیاری فقط به این دلیل که پول لازم برای پرداخت هزینه‌های اولیه اجاره کارگاه و مواد اولیه را ندارند، هیچ کاری نمی‌کنند و خلاقیت و هنر آن‌ها هیچ ارزشی ندارد.

 

توجه به بوم‌گردی محلی

باقری از بانوان فعال محله اکبرآباد نیز با اشاره به موقعیت مناسب بوم‌گردی محله چهار برج، گفت: محله چهاربرج با داشتن قلعه و انبار اربابی، یخدان، موزه هنرهای پهلوانی و ورزشی شه‌لافتی، باغات و خانه‌های بوم‌گردی و سنتی، فضای مناسبی را برای بوم‌گردی گردشگران ایجاد کرده‌ است که درصورت حمایت سازمان‌ها، شهرداری و میراث فرهنگی این محله، پتانسیل اشتغال‌زایی برای تعداد زیادی از خانم‌های هنرمند را خواهد داشت.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های سنتی غذا، صنایع دستی و سنتی نیز برای اشتغال‌زایی خانم‌های محله و فروش تولیدات آن‌ها تأثیر زیادی خواهد داشت. توجه به بوم‌گردی محلی، درآمدزایی و اشتغال ثابت و ماندگاری را برای محله و ناحیه ایجاد خواهدکرد. البته حمایت سازمان‌های مربوطه ضروری و لازم است.

 

فرهنگ‌سرای مادر و کودک

حسینی، یکی دیگر از بانوان کارآفرین منطقه، با اشاره به وجود مشکلات زیادی که زنان کارآفرین دارند پیشنهاد تأسیس فرهنگ‌سرای مادر و کودک را داد و گفت: مادران کارآفرینی که در کارگاه‌ها مشغول به‌کارند، با مشکلات فراوانی در رابطه با کار و تربیت و مراقبت از فرزندان خود روبه‌رو هستند، مادران کارآفرین بسیاری هستند که با داشتن فرزند و مشغله کاری نمی‌توانند به روابط خانوادگی و مادر و فرزندی خود رسیدگی کنند اما در صورت ایجاد یک فرهنگ‌سرای مادر و کودک در بولوار شاهنامه، می‌توان از طریق کارشناسان خانواده و کلاس‌های آموزشی، آگاهی‌های لازم را به اطلاع مادران کارآفرین و شاغل رساند.

 

امکانات حداقلی برای بانوان

خالصی نیز با اشاره به امکانات حداقلی برای بانوان گفت: در بولوار شاهنامه بیمارستان مخصوص بانوان وجود ندارد و در صورت بیماری و درد برای خانمی، باید به بیمارستان طالقانی و بیمارستان‌های داخل شهر مراجعه کنیم که با توجه به بعد مسافت، امکان هر گونه اتفاقی وجود دارد. در بولوار شاهنامه امکانات ادامه تحصیل و دبیرستان برای دانش‌آموزان دختر وجود ندارد و به‌همین دلیل دختران مجبور به ترک تحصیل هستند و هیچ‌گونه امکان پیشرفتی ندارند. در بولوار شاهنامه هیچ‌گونه سالن و مجتمع ورزشی اختصاصی برای بانوان وجود ندارد و این امر موجب افسردگی بانوان منطقه شده است، ما به‌عنوان نماینده خانم‌های بولوار شاهنامه، خواستار پیگیری و رسیدگی به مشکلات خانم‌ها در این ناحیه هستیم.

 

نیاز جامعه را بشناسیم

نماینده فرماندار در امور بانوان، پس از این سخنان بر لزوم کیفیت خوب اجناس تولیدشده تأکید کرد و گفت: قبل از تولید باید نیاز جامعه را در نظر بگیریم و با بررسی و رصد بازار به تولید کالایی بپردازیم که جامعه به آن نیاز دارد، به‌عنوان نمونه بعد از ممنوعیت استفاده از کیسه پلاستیکی در فروشگاه‌ها، تقاضای بازار فروش به کیسه‌های نخی افزایش زیادی پیدا کرد. یکی از کارآفرین‌ها با تولید کیسه‌های نخی، توانست بازار فروش و درآمد خوبی کسب کند. در کنار این، تولیدکننده باید خلاقیت و نوآوری داشته باشد و تولیدات متنوع و جدیدی را تولید کند. استفاده از جنس مرغوب‌تر و جدیدتر موجب افزایش فروش و رونق کار خواهد شد. تولیدکننده بدون خلاقیت و ناآشنا با نبض بازار، محکوم به فنا و شکست خواهد بود.

 

تأسیس انجمن کارآفرینی بانوان

رحمتی در ادامه با اشاره به ضرورت تشکیل انجمن کارآفرین بانوان منطقه، گفت: بیشتر مشکلات مطرح‌شده توسط بانوان در حوزه اشتغال‌زایی به‌دلیل نبود آگاهی و حمایت سازمانی است، برای برطرف‌کردن این مشکل اول باید به صورت یک تشکل و گروه منسجم در آمد و از طریق آن پیگیر مشکلات شد، در ابتدا باید انجمن بانوان کارآفرین منطقه تشکیل شود، برای این‌کار باید تعدادی از خانم‌های کارآفرین تقاضای ایجاد انجمن زنان کارآفرین منطقه را از طریق فرمانداری پیگیری کنند، بعد از ثبت این انجمن و رسمیت‌یافتن گروه زنان کارآفرین منطقه، می‌توان از طریق انجمن موضوعات را پیگیری و برطرف کرد.

وی افزود: درباره وام خوداشتغالی نیز فرمانداری درحال حاضر وامی بابت این موضوع ندارد، اما با نوشتن نامه از طریق انجمن کارآفرین بانوان برای بانک‌های صنعت و معدن، می‌توان وام گرفت. درباره بازارچه‌های فروش در جلو پیش‌خوان نیز نامه‌نگاری‌های لازم با رئیس مجموعه آرامگاه فردوسی از طریق همین انجمن کارآفرین انجام خواهد شد. همچنین درباره آموزش‌های شغلی از طریق هماهنگی‌های انجام‌شده با سازمان فنی و حرفه‌ای، برای خانم‌های منطقه کلاس‌های آموزش هنرهای سنتی را برگزار خواهیم کرد و در پایان دوره آموزشی، مدرک معتبر شغلی به فرد آموزش‌دیده داده خواهد شد. فرد آموزش‌دیده می‌تواند با استفاده از مدرک ارائه‌شده به بانک‌ها و مراکز دیگر، وام خوداشتغالی نیز دریافت کند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی