کد خبر : 88659
/ 08:32
عضو شورای شهر مشهد در بازدید از بافت پیرامون حرم مطهر رضوی:

به دنبال تصدیگری در خانه‌های تاریخی نیستیم

عضو شورای شهر مشهد با تأکید بر ضرورت احیای خانه‌های تاریخی گفت که شهرداری دنبال تصدیگری در این خانه‌ها نیست.

به دنبال تصدیگری در خانه‌های تاریخی نیستیم

شهرآرا آنلاین - نیشابوری| به گزارش شهرآرامحله، سید مسعود ریاضی، در حاشیه بازدید از منطقه ثامن و بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، تصریح‌کرد: مدیریت شهری تمایل دارد سرمایه‌گذاران، خانه‌های تاریخی را تملک و احیا کنند تا در قالب کاربری‌های موزه، اقامتگاه سنتی، رستوران و ... استفاده شود.

وی اعمال مدیریت یکپارچه بر خانه‌ها و منازل تاریخی را امری ضروری دانست و ادامه داد: در بسیاری از نقاط دنیا، گردشگران با خرید یک بلیت می‌توانند از مجموعه بناها و موقعیت‌های تاریخی و هنری بازدید کنند ولی این مهم را ما شاهد نیستیم؛به همین دلیل خانه داروغه با استقبال خوبی همراه شده است ولی یک بنای دیگر که کمتر به آن پرداخته شده، مهجور مانده است.

ریاضی، از تخریب خانه‌های تاریخی طی سال‌های گذشته هم حرف به میان آورد و با بیان اینکه باید قدردان بناهای دیگر بود، بر تلاش برای احیای آن‌ها تأکید کرد. آن‌طور که وی گفت؛ آب انبار حوض معجردار در حال بازسازی است و مدیریت شهری باید از فضای توسعه بی‌رویه خارج شود و به این ارزش‌ها توجه داشته باشد.

طبق گفته‌های ریاضی، اگر مسائل بین دو طرف مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی در یک فضای مفاهمه‌ای حل و فصل شود، فضاهای شهری کمترین آسیب را خواهند دید و بناها می‌توانند مبتنی بر ارزش‌های میراثی توسعه یابند؛ در همین راستا، کارگروه مشترکی در حال شکل‌گیری است که اتفاقی امید‌بخش خواهد بود.

 

برابری متراژ پروانه‌های یک سال اخیر با 7 سال گذشته

این عضو شورای شهر مشهد، در ادامه درباره پیشرفت‌های صورت‌گرفته در پروژه‌های اطراف حرم گفت که طی یک سال گذشته یک میلیون و 200 هزار مترمربع پروانه صادر شده است که با 7 سال اخیر برابری می‌کند.

به گفته وی، مقایسه این آمار و ارقام نشان می‌دهد که مقیاس پروژه‌ها بزرگ‌تر شده و گره‌های بزرگی در این مدت گشایش یافته است.

آن‌طور که ریاضی گفت از همین آمار ارائه شده هم می‌توان فهمید؛ سرمایه‌گذاران از باز شدن قفل‌های منطقه ثامن، بسیار خرسند هستند چرا که فرصت‌های سرمایه‌گذاری فراهم شده و بر رفتار شهرداری ثامن تدبیر حاکم شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی