کد خبر : 88696
/ 04:02

گل به جای حصار

تبدیل آیلندهای میانی معابر هسته مرکزی به محیطی سبز، با هدف بهبود منظر شهری آغاز شد

گل به جای حصار

شهرآرا آنلاین - چهره خشن معابر هسته مرکزی شهر تلطیف می‌شود. وعده‌ای که همین چند وقت قبل شهردار مشهد در صفحه اینستاگرامی‌اش به شهروندان داد، حالا عملیاتی شده و قرار است به زودی تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد. نصب آیلندهای آهنی در وسط معابر شهری به ویژه خیابان‌های پیرامون حرم مطهر رضوی به چند سال قبل باز می‌گردد. این اقدام در دوره گذشته مدیریت شهری با هدف کانالیزه شدن عبور از عرض خیابان انجام گرفت و تا حدودی این هدف را تحقق بخشید اما به اعتقاد برخی از شهروندان، نصب این میله‌ها، فضای شهری را خشن و بی روح کرده است. نکته‌ای که قاسم تقی‌زاده خامسی هم به آن اعتقاد داشت و در پست اینستاگرامی‌اش این‌گونه روایت کرد: «مدتی است جمع کردن نرده‌های وسط خیابان‌ها غیر از مسیر بی آر تی فکرم را مشغول کرده است که اگر بشود با اجرای طرح‌های دیگری این وضع خشن خیابان‌ها را تلطیف کرد. قرار شد از خیابان امام خمینی(ره) شروع کنیم.»به دنبال وعده آقای شهردار، از چند روز قبل عملیات اجرایی جمع‌آوری نرده‌های آهنی از خیابان امام خمینی(ره) و ساخت آیلند میانی با کاربری فضای سبز در معبر آغاز شده است و آن‌طور که مدیران مربوط خبر داده‌اند، به زودی عملیات اجرایی آن به اتمام می‌رسد و بهره‌برداری خواهدشد.مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در این باره به شهرآرا، گفت: یکی از انتقادهایی که همواره از سوی شهروندان مطرح می‌شد، چهره خشن برخی معابر هسته مرکزی شهر به دلیل به کار رفتن نرده‌های آهنی در وسط آن‌ها بود.هادی عطارزاده طوسی افزود: برخی از معابر هسته مرکزی شهر مانند خیابان امام خمینی(ره)، نقش اجتماعی پررنگی نزد شهروندان مشهدی دارند اما در نتیجه جداسازی حرکت ترافیک عبوری از طریق نرده‌های آهنی با ارتفاع زیاد، منظر شهری دچار خدشه شده بود.

 

کانالیزه کردن حرکت عابران پیاده

وی یکی از مهم‌ترین علت های احداث نرده‌های آهنی وسط برخی معابر هسته مرکزی را کانالیزه کردن حرکت عابران پیاده برشمرد و گفت: برای احیای نقش اجتماعی این‌گونه معابر و تلطیف فضای شهری، با همفکری بخش‌های مختلف مدیریت شهری، طرحی تدوین شد تا با اجرای آن، هم منظر خیابان‌ها بهبود پیدا کند و هم ایمنی شهروندان هنگام عبور از عرض معابر حفظ شود.مدیرعامل سازمان حمل و نقل شهرداری تأکید کرد: بر اساس طرح تدوین شده، با احداث آیلند میانی در برخی از معابر با رویکرد فضای سبز، علاوه بر کانالیزه شدن عبور و مرور شهروندان از عرض خیابان‌ها، از بروز اختلالات ترافیکی در حد امکان جلوگیری خواهد شد. وی با بیان اینکه عملیات جمع‌آوری نرده‌های آهنی و احداث آیلند فضای سبز در خیابان امام خمینی(ره) آغاز شده است، افزود: با توجه به تعریف برخی پروژه‌های بهسازی فضای شهری در محدوده جنت و باغ ملی، مقرر شد فاز نخست پروژه آیلند‌گذاری در مسیر میدان شهدا تا چهارراه لشگر اجرایی شود.

 

بهره‌برداری از پروژه تا ٢هفته دیگر

عطارزاده‌طوسی گفت: با همکاری شهرداری منطقه٨ مشهد، عملیات اجرایی احداث آیلند میانی در محدوده میدان شهدا تا میدان ده‌دی درحال انجام است و نهایتا تا ٢ هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد.وی تاکید کرد: عملیات اجرایی فاز دوم این پروژه حدفاصل میدان ده‌دی تا چهارراه‌لشکر هم از امشب آغاز می‌شود و حداکثر تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید.مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد با بیان اینکه عملیات عمرانی احداث آیلند میانی خیابان امام‌خمینی(ره) حدود یک میلیارد تومان هزینه دارد، افزود: باتوجه‌به پیش‌بینی احداث فضای سبز متراکم در محدوده آیلندگذاری‌شده، تامین تجهیزات و زیرساخت‌های آبیاری فضای سبز و نصب علائم رانندگی، نیازمند حدود ۵٠٠میلیون تومان اعتبار است.وی گفت: باتوجه‌به پیش‌بینی فضای سبز متراکم، پس از احداث آیلندهای میانی در معابر هسته مرکزی شهر، امکان عبور عرضی از هر فضایی ممکن نخواهد بود و شهروندان صرفا باید از محل‌های تعیین‌شده رفت‌وآمد کنند.عطارزاده‌طوسی افزود: از شهروندان درخواست می‌کنیم که هم برای حفظ ایمنی خود و هم برای جلوگیری از بروز اختلال در تردد خودروها، از محل‌های تعیین‌شده برای تردد عابران پیاده عبور کنند. وی همچنین از جمع‌آوری نرده‌های آهنی ٢ معبر دیگر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: پس از اتمام عملیات اجرایی فاز نخست پروژه و سپری شدن دهه پایانی صفر، آیلندگذاری ٢ خیابان اندرزگو، حدفاصل چهارراه خسروی تا میدان بیت‌المقدس و آیت‌ا...بهجت، حدفاصل چهارراه شهدا تا چهارراه زرینه، انجام خواهد شد.

 

احتمال تغییر در نرده‌های مسیر بی‌آرتی

وی با اشاره به برنامه‌های مدیریت شهری برای تغییر در نرده‌های مسیر بی‌آرتی معابر منتهی به حرم مطهر رضوی اظهار کرد: طرح پیشنهادی بهبود ترافیک هسته مرکزی شهری به شورای هماهنگی ترافیک خراسان‌رضوی داده شده است که درصورت تصویب، در آیلندهای مسیر تندرو اتوبوس‌رانی، تغییرانی ایجاد خواهد شد.مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد بیان کرد: درصورت تصویب نهایی طرح مذکور، نرده‌های مسیر بی‌آرتی در خیابان‌های امام‌رضا(ع) حدفاصل میدان بیت‌المقدس تا چهارراه دانش و خیابان شیرازی، حدفاصل چهارراه شهدا تا حرم مطهر رضوی را اصلاح خواهیم کرد.وی گفت: برای تکمیل پروژه جمع‌آوری نرده‌های آهنی از معابر هسته مرکزی شهری، نیازمند انجام برخی هماهنگی‌ها و تخصیص اعتبار هستیم که پیگیری‌های لازم درحال انجام است.

 

کاشت ٢۵هزار بوته گل‌ داوودی

﷯شهردار منطقه٨ مشهد هم در این‌باره گفت: پروژه جمع‌آوری نرده‌ها و اجرای آیلند میانی خیابان امام‌خمینی(ره) به طول حدود ٢٠٠٠متر با هدف زیباسازی منظر شهری و بهبود عبورومرور در دست اقدام است. حجت فرقانی افزود: احداث آیلند میانی با رویکرد فضای سبز به‌منظور جداسازی مسیر رفت‌وبرگشت، ایمن‌سازی مسیر، کاهش خطر تصادفات رودررو، جلوگیری از راهبندان در اثر تداخل مسیرهای رفت‌وبرگشت و روان‌سازی ترافیک انجام می‌گیرد. وی ادامه داد: فضای میانی خیابان امام‌خمینی(ره) با کاشت ٢۵هزار بوته گل‌ داوودی، ١٣٠اصله یاس هلندی و ١٣ اصله توری و نورپردازی درختچه‌های یاس هلندی با رویکرد ایجاد فضای سبز احداث می‌شود. شهردار منطقه٨ مشهد تصریح کرد: باتوجه‌به اینکه خیابان امام‌خمینی(ره) یکی از خیابان‌های مهم سطح منطقه است و این امر، موجب افزایش تردد عابران پیاده و وسایل نقلیه در این خیابان شده، با انجام مطالعات و برنامه‌ریزی‌های مقدماتی، به احداث آیلند میانی اقدام شده است.وی افزود: در محدوده خیابان امام‌خمینی(ره) برای گذر عابران پیاده و دور زدن خودروها، مکان‌های خاصی درنظر گرفته شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی