کد خبر : 88787
/ 07:58

خدیجه و راز جمال

روایتی از رنج و تلاش‌های خدیجه چنگیز برای برملا‌ شدن ماجرای قتل نامزدش جمال خاشقجی در سفارت عربستان

خدیجه و راز جمال

شهرآرا آنلاین - «انگار من میان زندگی و مرگ، میان آسمان و زمین و میان بهشت و جهنم به سر می‌برم.‎ از خواب با آرزو بیدار می‌شوم و همه آرزوهایم پس از غروب آفتاب محو می‌شود و هر روز هزار بار آرزوی مرگ می‌کنم. یا حی و یاقیوم... صبر عطا بفرما.» این جملات، وصف حال خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی از زبان خودش است. در روزهایی که هنوز مشخص نبود چه بر سر خاشقجی آمده است و عربستان دست و پا می‌زد تا خون جمال را از روی دست‌هایش پاک کند. تلاشی که بی‌نتیجه ماند و حالا عربستان مجبور به پذیرش گناهش شده است، سعودی‌ها اعلام کرده‌اند که خاشقجی در طی درگیری با چند نفر در سفارت عربستان کشته شده است، پشت‌بندش هم شاه عربستان که دیگر از خرابکاری‌های ولیعهد به تنگ آمده پا جلو گذاشته و دستور بازداشت ١٨مقام رده میانی دولتی و برکناری ۵نفر از مقامات ارشد نظامی و امنیتی سعودی را صادر کرده است. در تمام طول ماجرای خاشقجی تلاش‌های خدیجه چنگیز برای افشای حقیقت و توییت‌هایش که بازتاب‌های گسترده‌ای در دنیا داشت کمک زیادی به برملا شدن ماجرا کرد.

﷯ 

جمال خاشقجی اقامت آمریکا را داشته و دلیل مراجعه‌اش به کنسولگری عربستان در ترکیه، گرفتن برگه‌ای بوده که برای ازدواج با خدیجه چنگیز نیاز داشته است. خدیجه سی‌‌وشش‌ساله و اصالت ترکیه‌ای دارد و دانشجوی دکترای دانشگاه استانبول است. او و جمال در ماه می سال ٢٠١٨ (حدود ۵ ماه قبل) در یک کنفرانس در استانبول آشنا و عاشق هم شدند و پس از آن نامزد کردند. خدیجه قبل از اینکه جمال را ببیند، او را می‌شناخته و می‌دانسته است کارش چیست و در روزنامه‌های معروف دنیا علیه حکومت سعودی و بن سلمان مقاله منتشر می‌کند. با اینکه پدر خدیجه با ازدواج خدیجه و جمال به دلیل فاصله سنی زیاد (جمال پنجاه‌ونه‌ساله بوده) مخالف بوده است، اما آن‌ها تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند. برای ازدواج لازم بوده تا جمال ثابت کند به صورت قانونی از همسر قبلی‌اش جدا شده است، برای همین باید به سفارت عربستان می‌رفته است تا کپی‌ای از مدرک طلاقش تهیه کند. پس دوم اکتبر به سفارت عربستان می‌روند.

﷯ 

خدیجه ماجرای آن روز را این‌طور برای رسانه‌ها نقل می‌کند: «خاشقجی پس از دیدار مثبتی که با کارمندان کنسولگری چند روز پیش از ناپدید شدنش داشت، دوم اکتبر بدون کوچک‌ترین شک درباره امنیتش به آنجا بازگشت. من ٣ساعت جلوی ساختمان کنسولگری منتظر بازگشت جمال بودم و پس از این همه انتظار به بعضی از دوستان خبر داده و درباره جمال در ساختمان کنسولگری پرسیدم و پاسخ‌هایی دریافت کردم که مرا نگران‌تر کرد. آن‌ها به من گفتند جمال همین الان اینجا را ترک کرد، شاید به شما توجه نکرده است. پس از آن من با یاسین اوکتای، مشاور رئیس جمهوری ترکیه و یکی از دوستان قدیمی جمال تماس گرفتم و بعد مسئله ناپدید شدن او همه جا پخش شد.» خدیجه در آخر گفته اگر می‌دانسته دوم اکتبر آخرین روزی است که جمال را می‌بیند، حتما خودش هم با او به داخل سفارت عربستان می‌رفته است.

﷯ 

در ابتدا که خدیجه چنگیز شروع به افشاگری درباره جمال خاشقجی کرد، دولت عربستان سعی کرد وجود او را منکر شود و اعلام کرد خاشقجی اصلا نامزدی نداشته است ولی عکس‌های شخصی او با جمال و پیگیری‌اش، دروغ سعودی‌ها را رو کرد.

خدیجه با تمام قوا پیگیر مشخص شدن سرنوشت نامزد گمشده‌اش بود. در این راه با رسانه‌های زیادی مصاحبه کرد، به ترامپ و ملانیا نامه نوشت و خواست که آمریکا پیگیر روشن شدن ماجرا باشد و سعی بر لاپوشانی آن نکند. حتی به آمریکا دعوت شد ولی گفت «اگر آن‌ها به من کمک کنند که در کنسولگری عربستان در استانبول چه اتفاقی برای نامزدم رخ داده است، دعوت ترامپ را قبول می‌کنم.»

خدیجه چنگیز از ابتدای ناپدید‌شدن خاشقجی در توییترش پست‌هایی منتشر کرد که فشار رسانه‌ای بر حکومت عربستان را افزایش داد و به برملا شدن ماجرا کمک کرد. در روزهایی که دولت ترکیه خبر وجود یک فایل صوتی را منتشر کرد که بر اساس آن معلوم می‌شد خاشقجی کشته و تکه تکه شده است، خدیجه چنگیز در توییترش آیه ۹۳سوره نساء را نوشت «و هر کس مؤمنی را به عمد بکشد مجازات او (آتش) جهنم است، که در آن جاوید خواهد بود و خدا بر او خشم و لعن کند و عذابی بسیار شدید بر او مهیا سازد.» و با این کار تلویحا سعودی‌ها را متهم به کشتن عامدانه خاشقجی کرد.

﷯ 

حالا و پس از روشن‌شدن ماجرا و اعتراف سعودی‌ها به قتل خاشقجی، نامزد دل‌شکسته او در حساب توییترش نوشت: «قلبم محزون و چشمانم اشک‌بار است! معشوق من جمال! ما همه در فراق تو غمگینیم، خداوند تو را قرین رحمت کند و جایگاهت را بهشت و همنشین حمزه سیدالشهدا گرداند.»

خدیجه چنگیر حالا که عربستان سعی می‌کند گناه قتل خاشقجی را به گردن نیروهای دون‌پایه بیندازد و علت آن را نزاع و درگیری در سفارت نشان بدهد، یک سؤال مهم مطرح کرده است «جسد خاشقجی کجاست؟» قطعا اگر ماجرای تکه‌تکه شدن بدن خاشقجی از سوی نیروهای اطلاعاتی عربستان و یا سناریوی نابود‌ شدن بدنش در اسید صحت داشته باشد، اصلا با داستان سعودی‌ها مبنی بر نزاع در سفارت و قتل بدون برنامه‌ریزی قبلی، جور درنمی‌آید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی