• خانه
  • یادداشت
  • حل مشکل پارکینگ با هوشمندسازی
کد خبر : 88868
/ 08:53
دکتر احسان براری

حل مشکل پارکینگ با هوشمندسازی

حل مشکل پارکینگ با هوشمندسازی

شهرآرا آنلاین - یکی از مشکلات بزرگی که در سراسر جهان کلان شهرها با آن مواجه هستند پیدا کردن جای پارک مناسب برای خودروهاست. ارتباط مستقیمی بین ساماندهی پارکینگ خودروها و رشد اقتصادی شهر وجود دارد. طبق تحقیقات بین المللی، در کلان شهرها در هر لحظه حدود ٣٠ % از رانندگان به دنبال محل پارک خودرو هستند و به این علت باعث حجم بالایی از ترافیک در سطح شهر می شوند. جست وجوی پارکینگ توسط این ٣٠ % از خودروها باعث افزایش ١٠ % از CO2 در محیط شهری می شود. هر ١٠ % کاهش ترافیک در کلان شهرها باعث افزایش ٢ % در GDP (تولید ناخالص داخلی) آن کلان شهر می شود و این افزایش تولید ناخالص داخلی به طور مستقیم بر افزایش اشتغال در شهر تأثیر دارد؛ بنابراین می بینیم که ساماندهی پارکینگ ها نقش مهمی در بسیاری از ابعاد توسعه شهری دارد.

اما برای این ساماندهی کشورهای توسعه یافته چه راه حل هایی در پیش گرفته اند؟ اولین قدم قانونمند کردن پارک خودروها به خصوص در حاشیه خیابان هاست که با ضوابط مناسبی ساماندهی می شوند. به عنوان مثال آنچه به عنوان الیت در شهر مشهد شاهدش هستیم، قدمی در همین راستاست که پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان ها به خصوص در نواحی شلوغ را ساماندهی کند، مثلا آنچه فعلا انجام می شود که تا نیم ساعت توقف در حاشیه خیابان رایگان است و بعد از آن مشمول هزینه می شود خود کمک بسزایی می کند تا افراد فرایند پارک کردن خودرو و انجام امور خود را به نوعی مدیریت کنند که ترجیحا در کمتر از نیم ساعت خودرو خود را از حاشیه خیابان خارج کنند. اگر چنین قوانینی وجود نداشت، ممکن بود افرادی از قبیل کسبه یا کارمندان ادارات و... خودرو خود را در حاشیه خیابان ساعت ها بدون دغدغه پارک کنند ولی در این حالت قطعا چنین اتفاقی کمتر خواهد افتاد.

قدم بعدی این است که با استفاده از فناوری های روز دنیا به هوشمند سازی این سیستم پارکینگ خودروها پرداخته شود، به صورتی که افراد بتوانند با صرف کمترین زمان جای پارک مناسبی برای خودرو خود بیابند و بدون نیاز به حجم زیادی از نیروی انسانی و نظارت های دست و پا گیر، پرداخت هزینه ها به وسیله خود مردم انجام شود.

در این حالت سامانه های هوشمندی که می تواند شامل اپلیکیشین های هوشمند، سایت، تلفن هوشمند، سامانه ussd ، سنسورها و گیرنده های امواج RFID و موارد مشابه باشد دست به دست هم داده اند و با ایجاد یک سامانه جامع هوشمند کاربران را برای پیدا کردن جای پارک مناسب هدایت می کنند.

با استفاده از این سامانه ها به طور مثال یک کاربر می تواند از قبل جای پارک خود را رزرو کند، به صورت خود اظهاری اقدام به اظهار و پرداخت بابت پارکینگ کند، میزان پارکینگ های در دسترس و خالی را در خیابان های مختلف مشاهده و بر آن مبنا خیابان مناسب برای پارک کردن خود را از قبل مشخص کند و اتلاف وقت کمتری داشته باشد.

البته دامنه کاربردها و منافع این نوع سامانه ها بسیار وسیع تر از آن چیزی است که در این نوشته کوتاه به آن اشاره شده است و به نوعی می تواند ابزاری برای کمک رسانی مردم به یکدیگر برای پیدا کردن جای پارک مناسب نیز بشود.

 

کارشناس مسائل شهری

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی