• خانه
  • یادداشت
  • فرهنگ را خودمان بسازیم
کد خبر : 88870
/ 08:56
سید اسماعیل هاشمی رکاوندی

فرهنگ را خودمان بسازیم

فرهنگ را خودمان بسازیم

شهرآرا آنلاین - موضوع رعایت مقررات و قوانین در همه اعصار و ادوار یکی از وظایف ذاتی افراد و جامعه است به‌ویژه جوامعی که از گستردگی و توسعه لازم برخوردارند زیرا در پرتو رعایت و قوانین از سوی شهروندان و حاکمان، جامعه از رشدی بالنده برخوردار می‌شود. در سایه این رشد و توسعه، جوامع دارای فرهنگ و تاریخ می‌شوند و این فرهنگ و تاریخ، خود، تمدنی درخشان برای یک ملت به ارمغان می‌آور‌د. این‌ ‌اصلی مسلم برای یک قوم به‌ حساب می‌آید. ‌جامعه‌ای که در آن آرامش و حسن هم‌جواری و رعایت اصول همزیستی وجود داشته باشد هیچ‌گاه آسیب نمی‌بیند.

در کشور ما و شاید در بیشتر کشورهای جهان پلیس تحت عناوین مختلف وظایفی گسترده و پیچیده‌ به عهده‌ دارد. از ایجاد امنیت شهرها گرفته تا جلوگیری از اختلاس، دزدی، قانون‌شکنی، رانندگی، کنترل مقررات در حوزه شهری و ... همه ‌و همه جزو وظایف این نیروست اما آنچه بیش از همه در چشم مردم نمود دارد مسئله کنترل راهنمایی و رانندگی است که بخش وسیعی از حوزه کاری آن‌ها را شامل می‌شود. 

هرچند پلیس انتظامی تاکنون توانسته است وظایف خود را در کنترل قوانین و رانندگی به‌خوبی انجام دهد، به نظر می‌رسد با توجه به شرایط دشوار کنونی و رشد روزافزون و بی‌رویه خودرو در کشور، همچنین گسترش شهرنشینی و ‌تناسب نداشتن رشد خودرو با شهرسازی و جاده‌سازی و از طرفی رشد آپارتمان‌نشینی و مرتفع‌سازی و همچنین تردد در کوچه‌های سنتی و محلات قدیمی، همه و همه، نیازمند مدیریتی کارآمد‌ در ترافیک شهری است.

در این بخش با ٢ چالش مواجهیم. یک چالش آن مردم و بافت اجتماعی و جامعه است که به‌راحتی نمی‌توان در یک پروژه کوتاه‌مدت به آن‌ها پرداخت و در راستای فرهنگ‌سازی شهری آموزش‌های لازم را به آن‌ها انتقال داد تا شهری بی‌دغدغه داشت. 

چالش دوم نیروی کارآمدی است که در نیروی راهنمایی و رانندگی به کار گرفته شود، امری که روزبه‌روز بیشتر احساس می‌شود. به‌کارگیری نیروهای زبده و متخصص در امور فنی و اجتماعی و متناسب با هر محله و کوچه و منطقه شهری، خود، فرایندی پیچیده‌ است که نیروی راهنمایی و رانندگی بیش از همه بدان نیازمند است.

با این توضیح، باید گفت که همه ما در رعایت قانون وظیفه قانونی و شرعی داریم. 

پلیس راهنمایی و رانندگی نیز باید تجهیزات خود را به‌روز کند اما همه این‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی است، فرهنگی که من، شما و جامعه باید همه با هم برای رعایت قانون و آموزش به فرزندانمان بسازیم.

 

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه آزاد مشهد

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی