کد خبر : 88925
/ 08:08
وقتی رفتارهای اشتباه شهروندی به اقتصاد جامعه ضربه می زند

مغلطه اجتماعی، مخمصه اقتصادی

این معضلات و مشکلات اقتصادی که این روزها مخصوصا در یکی دو ماه گذشته دهان همه را به گلایه و شکایت باز کرده است، بیشتر از اینکه ناشی از یک فضای بد اقتصادی باشد، ناشی از یک فضای بد اجتماعی و فرهنگی است

مغلطه اجتماعی، مخمصه اقتصادی

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم زاده|شاید در وهله اول باور نکنید یا اصلا تمایلی به باور کردن آن نداشته باشید، اما باور کنید مهدی تقوایی، دکتری مدیریت رفتار سازمانی بیراه نمی گوید که:« این معضلات و مشکلات اقتصادی که این روزها مخصوصا در یکی دو ماه گذشته دهان همه را به گلایه و شکایت باز کرده است، بیشتر از اینکه ناشی از یک فضای بد اقتصادی باشد، ناشی از یک فضای بد اجتماعی و فرهنگی است که پیامدهایش به طرز وحشتناکی در اقتصاد جامعه خودش را نشان می دهد.» حالا باز عده ای می روند پولشان را می ریزند توی جیب این دلال ها و ارز می خرند و وقتی ٢ روز بعد جو روانی بادکرده اش شکست و قیمتش ٢ پله کشید پایین، سکته می کنند. نکنید آقا! جان من نکنید. درست رفتار کنید لطفا! کارها و تصمیمات فردی شما خیلی خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید بر اوضاع جمعی ما اثر می گذارد. در ادامه در بخش هایی از مطلب بیشتر از نظرات این کارشناس اقتصادی بهره مند می شویم. اگر دغدغه های اقتصادی خواب و خوراکتان را گرفته است با ما همراه باشید.

 

 

وقتی انتظار تورم را می کشیم

شاید بشود اسمش را ترس گذاشت یا مثلا حس ناامنی، عاملی که محرک خیلی بزرگی برای بدتر کردن جو اقتصادی غالب بر جامعه است و تزریق این حس به جامعه یا جلوگیری از ورود آن به بطن مردم دست خودمان است. یک نگاه به بالا و پایین قیمت اجناس مختلف در همین مدت اخیر بیندازید، هر زمان با افزایش و کاهش وحشتناک قیمت ها آن هم به دفعات زیاد مواجه شدید شک نکنید که پای عوامل روانی در میان است، چیزی که اگر بخواهم علمی تر بگویم از آن با عنوان تورم انتظاری نام برده می شود. 

 

سرمایه گذاری یا ترس از عقب ماندن از قافله؟

مشکل اینجا است که خیلی ها خودشان را با لفظ «سرمایه گذاری» فریب می دهند. فرقی نمی کند خودرو باشد یا ارز و طلا. گران که شود، هجوم می آورند و تا حد امکان جیب هایشان را از آن پر می کنند و بعد بادی به غبغب می اندازند که وای ما چقدر فکر اقتصادی داریم. ۴ نفر هم که دور و برشان هستند هی به به و چه چه می کنند و هندوانه زیر بغلشان می دهند که قطعا همین طور است. یک نفر هم این وسط نیست به آن ها بگوید که زمین تا آسمان فرق است بین یک شم سرمایه گذارانه با ترسی که به جانتان افتاده است که مبادا از قافله مردم جا بمانید و آن ها بخرند و شما نه. چرا ما آدم هایی که جزو پرمصرف ترین و کم کارترین مردم دنیا هستیم در چنین مواقعی یک نگاه سراسر سرمایه گذارانه سر تا پای وجودمان را فرا می گیرد؟ این اتفاق ٣ دلیل عمده دارد:

 

یک، دو، سه، حمله

کافی است یک شایعه بی پایه و اساس در یکی از همین گروه های بی پایه و اساس تر در تلگرام به چشممان بخورد مبنی بر افزایش قیمت فلان کالا. آن وقت است که در هایپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای جایی برای سوزن انداختن پیدا نمی شود؛ به امید اینکه این کالا را ٢ روز آینده با قیمت بیشتر نخریم، فله ای می خریم تا ذخیره کنیم (حالا نمی خواهم لفظ زشت احتکار را به کار ببرم)، فارغ از اینکه خود همین کار (تأکید می کنم خود همین کار) بر اقتصاد ٢ اثر مخرب دارد:

١-افزایش قیمت ها

٢-کاهش ارزش پول ملی

تا به حال از خودتان پرسیده اید که چرا برای اکثر بانوان آن ور آبی سهام یک نقطه اتکا برای سرمایه گذاری است و بانوان این ور آبی طلا؟ دلیلش همان آگاهی افراد از فلسفه سرمایه گذاری است که باید روی کارهای مولد صورت بگیرد نه اقلامی مثل خودرو و مسکن و طلا. چیزی که در آن دوره های پرهیاهو مشخص بود که در بافت بازار پر نوسان خودرو و ارز وجود ندارد.

نکته: البته نمی توان انکار کرد که بورس با گذر زمان بیشتر و بیشتر جای خودش را در بین گزینه های سرمایه گذاری مردم باز می کند.

سهام مبادله شده در استان خراسان رضوی در ٣ ماه دوم امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد سه برابری داشته است. 

 

اعتماد دوطرفه

مردم فراموش نکنید که:

بقای هر سیستم به کارکرد تمام اجزای آن بستگی دارد. مردم جزء اصلی یک نظام اقتصادی هستند. پس اگر طالب یک اقتصاد درست و درمان هستید باید خودتان هم درست رفتار کنید و قابل اعتماد باشید.

مسئولان فراموش نکنید که:

﷯مردم باید اعتقاد پیدا کنند که سیستمی که دارد برای آن ها کار می کند کارایی دارد و افرادی که مسئولیت اداره این سیستم را به عهده دارند توانایی اش را نیز دارند.

﷯مردم باید رفتار اعتمادآمیز ببینند تا اعتماد کنند. عوامل زیر جزو مهم ترین زمینه هایی است که اعتماد مردم را کاهش می دهد:

 

در ۶ ماهه نخست امسال

در بخش قاچاق کالا و ارز، ١۵٠۴ پرونده تشکیل و ١۶١٣پرونده مختومه شد. میزان محکومیت ریالی پرونده های قاچاق کالا و ارز، بیش از ١٩ میلیارد و ٣۵٠ میلیون تومان است که در کل محکومیت های نقدی ۶ ماه نخست سال، سهمی ۵۵ درصدی دارد. 

 

فکر زمستونت بود؟!

روی صحبتم با آن هایی است که در کمال بی شرمی احتکار را به مرحله عمل می رسانند و کیلو کیلو انبارها و خانه هایشان را از اقلام ریز و درشت پر می کنند و برای دیگران مشکل آفرینی می کنند. تا به حال با خودتان فکر کرده اید که این رفتار غیر انسانی شما چگونه و چه عواقبی برای سایر مردم دارد؟

احتکار (خرید طلا و ارز)

خروج ثروت ملی از چرخه تولید

رکود بازار

از بین رفتن مشاغل

بیکاری و معضلات آن (اعتیاد، قاچاق، سرقت)

 

در ۶ ماهه نخست امسال

٧۵ پرونده احتکار داشتیم که ٢۴ فقره مربوط به مشهد و ٢۶ فقره مربوط به شهرستان ها بود. ١٨ فقره از این پرونده ها درحال رسیدگی است و ٢٨ پرونده تاکنون مختومه شده و میزان محکومیت این پرونده ها حدود یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان بوده است.

٧۵

تعداد پرونده های احتکار استان

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی