کد خبر : 88926
/ 08:11

حرف‌های در گوشی‌

سهم والدین در اطلاع دهی دوران بلوغ به فرزندان نا چیز است

حرف‌های در گوشی‌

شهرآرا آنلاین - سمیرا منشادی | «صدبار بیشتر دهنم رو باز کردم چیزی بگم ولی هربار شرم و حیا مانع شد. اصلا نمی‌دونستم ازکجا باید شروع کنم و چی باید بگم. خُب، هربار با خودم می‌گفتم که هنوز زوده تا اینکه یک روز دخترم با طرح سؤالی بدجوری غافلگیرم کرد؛ یعنی اصلا انتظارش رو نداشتم که سارا به این زودی‌ به این مسائل حساس شود. تازه کلی اطلاعات جورواجور از دوستاش کسب کرده بود که از هر پنج‌تا، سه‌تاش در حد و اندازه سن اون نبود و من نمی‌دونستم که چی باید بهش بگم...».

این‌ جملات ساده و البته تکراری، روایت‌ و اظهارتعجب دوستم از ارتباط خودش با دخترش بود. اینکه به‌گفته خودش چطور سررشته امور از دستش خارج شده است و نمی‌داند چطور باید با دختر نوجوانش برخورد کند. ناگفته نماند این یک دغدغه مشترک در همه والدینی است که فرزندانشان مرز ده‌سالگی را رد کرده‌ و وارد دنیای نوجوانی شده‌اند، یعنی حساس‌ترین دوره زندگی و تعاملی والدین با فرزندانشان؛ موضوعی که ما امروز می‌خواهیم به‌طور ویژه به آن بپردازیم.

اگر شما هم در خانه نوجوانی دارید که پا به سن بلوغ می‌گذارد و نمی‌دانید که چه زمانی باید با او دراین‌باره صحبت کنید، یا نوع صحبتتان با او باید چگونه باشد؛ با ملاحظه باشد یا بی‌رودربایستی، اصلا حد و مرز گفتنتان باید تا کجا باشد، و اگر ده‌ها سؤال دیگر دراین‌زمینه برایتان پیش آمده‌ است، توصیه می‌کنیم صحبت‌های دکتر سیدمحمد رضا ناظمی، روان‌شناس کودک و نوجوان، را تا پایان مطالعه کنید.

﷯ 

درباره اتفاقات سن بلوغ زیاد صحبت‌ می‌شود، اما معمولا کمتر به این موضوع می‌پردازیم که والدین در این مرحله حساس از زندگی نوجوانشان چگونه باید با او رفتار کنند. همین اول کاری بگوییم که لازم نیست شاخ غول را بشکنید؛ کافی است در یک موقعیت مناسب به او اطلاعات مناسب سنش را بدهید. البته قبول داریم که برای ما ایرانی‌ها که شرم و حیای زیادی داریم، صحبت درباره چنین موضوعاتی بسیار سخت‌ است.

براین‌اساس، گروهی از والدین به اسم خجالت، حد‌و‌مرز والد و فرزندی و... در‌برابر این اتفاق‌ها سکوت می‌کنند و حرفی نمی‌زنند. گروهی هم با این باور که مدرسه، شبکه‌های اجتماعی و... اطلاعات مورد‌نیاز را در‌اختیار فرزندشان می‌گذارد، از گفتن امتناع و مسئولیت خود را به‌کلی فراموش می‌کنند. گروه آخر هم که از آن طرف بام افتاده‌اند، با این توجیه که باید چشم‌ و گوش بچه باز باشد تا حریص بار نیاید، آن‌قدر به فرزندشان اطلاعات می‌دهند که او ناخواسته به‌سمت برخی معضلات اجتماعی دیگر سوق پیدا می‌کند. 

﷯ 

اشتباهی که هر ٣گروه این والدین مرتکب می‌شوند، این است که باعث می‌شوند از دوران بلوغ به بعد، فاصله شدیدی در روابط والد‌‌فرزندی‌ ایجاد شود. دلیل این امر هم باورهای اشتباه هر ٣گروه است. پس باورهای کهنه و تجربه‌های اشتباه را کنار بگذارید و درباره این مسئله مهم زندگی فرزندتان بامنطق و حساب‌شده با او حرف بزنید. شاید بگویید که نمی‌دانیم این موضوع را چطور پیش بکشیم. این طبیعی است؛ چون والدین ما به هزار‌و‌یک دلیل اشتباه این رفتار را به ما نیاموخته‌اند.

﷯اینکه چه زمانی بهترین سن صحبت درباره بلوغ است، بستگی به هوش شما دارد که آن را درست تشخیص بدهید. گاهی بلوغ شما را غافلگیر می‌کند و زودتر اتفاق می‌افتد؛ به‌همین‌دلیل باید گفت‌وگو‌هایتان را پیش از آنکه نشانه‌های اولیه بلوغ آشکار شود، شروع کنید. سن بلوغ تاحد زیادی به ژنتیک فرزندتان برمی‌گردد. با‌این‌حال بهترین سن بین ده تا یازده‌سالگی است. افزون‌بر‌این، در همین گروه سنی است که بچه‌ها اطلاعات جسته‌گریخته زیادی از گروه دوستان یا هم‌سالانشان دریافت می‌کنند که و هم یک تهدید.می‌تواند برای شما هم یک فرصت باشد 

﷯ 

باتوجه‌به منابع اطلاعاتی که این روزها در‌اختیار نوجوانان است، صحبت دراین‌باره کار راحتی است؛ بنابراین فقط لازم است بحث را کمی بازتر کنید و به جزئیات ضروری‌تر آن بپردازید. اگر رابطه‌تان با فرزندتان براساس کلیشه‌ها و تابوهای والد‌فرزندی نباشد، به‌طور‌قطع صحبت درباره بلوغ برایتان راحت‌تر خواهد بود. حتی این مورد می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر زمان بلوغ و پرداختن به آن را تشخیص بدهید. اینکه منبع اطلاعاتی فرزندتان چه کسی باشد، بسیار مهم است؛ زیرا اطلاعات اشتباه و تحریف‌شده می‌تواند سبب سردرگمی، ترس و اضطراب او از بلوغ شود. مطالعات نشان می‌دهد ٣۶درصد دختران و ۱۱درصد پسران بعد‌از وقوع بلوغ‌ شوکه و سردرگم می‌شوند و نمی‌دانند چه باید بکنند. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که منبع کسب اطلاعات جنسی نوجوانان در ۴۴درصد موارد دوستان، ٢٠درصد کتاب، ١٣درصد والدین و ١١درصد هم معلم‌هایشان است. ازاین‌رو تلاش کنید قبل از وقوع بلوغ با فرزندتان صحبت کنید تا او از دیگر گروه‌ها اطلاعاتی نادرست کسب نکند.

﷯ 

این موضوع هم که کدام والد درباره مسائل بلوغ باید صحبت کند، نکته مهمی است. برخی والدین می‌گویند با فرزندشان آن‌قدر راحت هستند که می‌توانند با او درباره همه مسائل صحبت کنند. شاید شما به‌عنوان یک پدر با دخترتان و یک مادر با پسرتان احساس راحتی کنید، اما به‌طور‌قطع، دختر و پسر شما با هم‌جنس خودش راحت‌تر است و بهتر می‌تواند درباره مسائل ریز و درشتی که درگیرش شده، سؤال بپرسد.

﷯اما اگر شما از آن دسته والدینی هستید که به‌تنهایی فرزندتان را بزرگ می‌کنید و حالا که او به سن بلوغ رسیده است و نمی‌دانید که چطور باید این موضوع را با او درمیان بگذارید، بهتر است به‌جای سکوت یا محول‌کردن این موضوع به مدرسه‌، از هم‌جنس‌های فرزندتان که با او ارتباط نزدیک‌تری دارند کمک بگیرید، مانند مادربزرگ، پدربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی یا حتی دوستان خانوادگی‌تان. اجازه بدهید که فرزندتان شما را برای پاسخ‌گویی به ‎پرسش‌هایش درکنار خود احساس کند.

نوجوانان، حوصله گوش‌کردن به سخنرانی‌های مفصل شما را ندارند. گفت‌وگوی شما باید صمیمی و در موقعیت‌های مناسب باشد. به‌طورمثال زمان خرید لباس، یادآوری خاطره‌های دوره نوجوانی‌تان،خواندن همین مطلب در روزنامه یا یک سؤال درباره این موضوع می‌تواند آغازکننده یک گفت‌وگو باشد؛ فقط کافی است کمی موقعیت‌‌شناس باشید.

﷯این موضوع هم که درباره چه چیزهایی باید صحبت کنیم یا در گفت‌وگوهایمان باید چه اطلاعاتی به فرزندمان بدهیم، از آن چالش‌های جدی است. تا‌حدودی این محتوا یکسان است؛ چراکه همه ما این تغییرات را پشت‌ سر گذاشته‌ایم. درضمن لازم است اطلاعاتی از جنس مخالف هم به فرزندمان بدهیم. به‌عبارتی از بلوغ جنس مخالف هم برایش بگوییم، اما نه ریز و جزئی. همان‌قدر که بداند بلوغ برای جنس مخالف هم اتفاق می‌افتد، کافی است. مهم این است که فرزندتان در این گفت‌وگو‌ها بفهمد که این تغییرات در هر زن و مردی طبیعی است و یاد بگیرد که بخش خوشایندی از روند رشد نیز همین تغییرات بلوغ است. ‎‏البته گفت‌وگو درباره جنسیت نباید محدود به تغییرات ظاهری باشد. لازم است با فرزندتان درباره نیازهای متفاوت روحی و تمایلات جنسی او هم حرف بزنید.

﷯ 

تغییرات دوران بلوغ را در دختران و پسران می‌توان به ٢دسته جسمی و روحی تقسیم کرد. صحبت‌ درباره هرکدام هم بسته به جنسیت، متفاوت خواهد بود.

123986.jpg

﷯ پسرانه‌ها

بهتر است صحبت را از تغییر شکل ظاهر بدن و تغییر تن صدا شروع کنید. رشد سینه، رویش مو در‌ صورت و برخی نواحی بدن و افزایش فعالیت غدد عرق و چربی که نتیجه آن آکنه است، از نکته‌های دیگری است که باید به آن‌ها اشاره کنید. در آخر هم بهتر است نکاتی را درباره احکام بلوغ مردانه برایش توضیح دهید و از باید و نبایدهای آن صحبت کنید.

از‌آنجا‌که تغییرات روحی روانی هم در دوران بلوغ بروز می‌کند، پسران در این سن، میل بیشتری به استقلال دارند و گاه سرکشی می‌کنند؛ پس بهتر است دراین‌باره هم قانون‌هایی برایش وضع کنید و او را درجریان بگذارید. هم‌زمان با این دوره نگرانی‌های خاص اجتماعی پسران هم افزایش می‌یابد، مانند نگرانی درباره آینده تحصیلی‌، خدمت سربازی‌، آینده شغلی و وضع مالی. در این دوران، خانواده موظف است نوجوان را آگاه سازد و اعتماد‌به‌نفس و استقلال و ابتکار بیشتری در او پرورش دهد.

 

﷯ دخترانه‌ها

تغییرات جسمی دختران در دوران بلوغ را می‌توانید همانند پسران از تغییرات ظاهری بدنشان شروع کنید؛ بزرگ‌شدن همه‌جانبه اندام‌های بدن‌، افزایش وزن و قد، برجسته‌شدن سینه‌ها، رشد موهای زائد و زدن جوش‌های اعصاب خردکن، مهم‌ترین تغییراتی است که در بدن دختران نوجوان اتفاق می‌افتد. عادت ماهیانه هم از ویژگی‌های خاص این سن است که لازم است درباره مراقبت‌های بهداشتی این دوران به‌طور ویژه با او صحبت کنید.

دقت کنید که این تغییر مهم در زندگی او نباید باعث نگرانی و ترسش شود. به او بگویید این موضوع نشان می‌دهد که او فردی سالم است و در آینده می‌تواند مادر شود. بهتر است برای او لوازم ضروری را هم از پیش تهیه کنید تا او بداند که در برخورد با همه این تغییرات، چطور باید رفتار کند. احساس بزرگ‌تر شدن و راه‌ پیدا‌کردن به جمع بزرگ‌سالان به دخترها حس خوبی می‌دهد؛ پس آن را در دختر نوجوانتان تقویت کنید

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی