کد خبر : 88952
/ 13:19

نخستین روستای پاک خراسان رضوی معرفی شد

فرماندار طرقبه شاندیز گفت: روستای 'ازغد' از توابع شهر طرقبه با برخورداری هفت شاخص از سوی استانداری خراسان رضوی به عنوان نخستین روستای پاک این استان شناخته شد.

نخستین روستای پاک خراسان رضوی معرفی شد

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از ایرنا، سیدحسن حسینی در نشست کارگرون زنان و خانواده استانهای خراسان رضوی و فارس در مشهد افزود: این روستا 444 نفر جمعیت دارد و هفت شاخص عاری از بیکار، عاری از اعتیاد، عاری از بیسوادی، دوستدار کتاب، پوشش بیمه صندوق روستایی، عاری از طلاق و برخورداری از سازمانهای مردم نهاد فعال را کسب کرده است.

وی گفت: 100 درصد جمعیت بزرگسال روستای ازغد شاغل هستند. این مشاغل شامل باغداری، دامداری، پرورش طیور، پرورش زنبورعسل، تولید خشکبار و عرق گیری است.

فرماندار طرقبه شاندیز اظهار داشت: همه افراد زیر 65 سال ساکن ازغد باسواد هستند، هیچ فرد معتادی در این روستا وجود ندارد و همچنین کتابخانه ای در آن دایر است که همه اهالی روستا عضو آن هستند.

وی در ادامه همچنین به گردشگرپذیر بودن طرقبه شاندیز اشاره و بیان کرد: سالانه 60 میلیون نفر در شهرهای طرقبه و شاندیز تردد دارند لذا سمنهای فعالی در حوزه پاکسازی محیط و حفاظت از محیط زیست در ازغد و سایر روستاهای منطقه شکل گرفته است.

ازغد در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب مشهد، ۲۰ کیلومتری شهر طرقبه و دامنه شمالی بینالود قرار دارد. قدمت این روستا به پیش از اسلام می رسد و وجود چندین گورستان تاریخی از جمله گورستان گبرها، سنگ مزارهای حاوی سنگ نوشته عبری و سنگ نگاره های کنار رودخانه سندی بر سابقه چندین هزار ساله ازغد است. عزاداریهای باشکوه ماه محرم از رسوم ویژه این روستا است بطوری که هیات ازغدیهای مقیم مشهد در این ایام به روستا مهاجرت و عزاداری باشکوهی برگزار می کنند. در این روستا مسجد جامعی وجود دارد که گفته می شود پی ریزی آن مربوط به پیش از اسلام است.

'طرح روستای پاک' با ابتکار دفتر امور زنان و خانواده معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی از سال 1396 برای نخستین بار در کشور اجرا شد. سال نخست اجرای طرح 50 روستا و در سال دوم 100 روستا در حوزه اجرایی آن قرار گرفتند 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی