کد خبر : 89123
/ 06:45

به وقت خدمت

فعالیت نیروهای شهرداری مشهد در نجف انعکاسی ویژه‌‌ در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عراقی داشته است

به وقت خدمت

شهرآرا آنلاین -  کنار قدم‌های «جابر» گام بر‌می‌دارند و واله و شیدا، رمل‌های داغ بیابان‌های عراق را برای رسیدن به روز وصال عاشقان خونین‌دل پشت سر می‌گذارند. ‌گویی محشری برپاست که زمین و زمان را به هم دوخته است تا عاشقی کنند و از دلدادگی بسرایند. این روزها خیلی‌ها پایشان به سرزمین نینوا باز شده تا در رسای چهلمین روز شهادت خون خدا، روحشان را در زمزم ثارا... غسل دهند اما در این میان، افرادی هم هستند که خاک پای زائران حسینی را توتیای چشمشان می‌کنند و در مدار خدمت‌رسانی به عاشقان اربعین، سر از پا نمی‌شناسند. شهرداری مشهد نیز امسال همانند سال‌های قبل حضور خدمت‌آفرین درخور تأملی در عراق دارد و با اعزام حدود ‌هزار نیروی خدماتی، بخش زیادی از بار خدمت‌‌رسانی به زائران چهلم امام حسین(ع) در حوزه حمل و نقل و نظافت شهری را در مسیر بزرگ‌ترین راهپیمایی بزرگ شیعیان بر دوش می‌کشد.

آن‌طور که معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد گفته، تاکنون بیش از ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار متر مربع از شهر نجف با جاروهای پاکبانان مشهدی رفت و روب و افزون بر ٨۵٠ تن زباله به خارج از محیط شهری منتقل شده است.

به گفته خلیل‌ا... کاظمی ۵۵٠ پاکبان با ١٧ دستگاه خودرو جمع‌آوری پسماند به همراه اقلام مصرفی عازم عراق شده و از ٢٩ مهر کار خود را در نجف آغاز کرده‌اند.

وی با اشاره به انعکاس فعالیت پاکبانان مشهدی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عراقی اضافه کرد: در ابتدای ورود پاکبانان به شهر نجف با حجم زیادی از خاک، نخاله و زباله روبه‌رو بودیم که با تلاش پاکبانان مشهدی، چهره شهر از نظر نظافت و رفت و روب دگرگون شد.

مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی مشهد نیز در همین زمینه با اشاره به اعزام ١٠٠ دستگاه اتوبوس و ٣ دستگاه اتوبوس پشتیبانی و امداد به عراق گفت: این اتوبوس‌ها از تاریخ ٢۶ مهرماه به عراق اعزام شده‌اند و از تاریخ ٢ آبان سرویس‌دهی خود را به زائران آغاز کرده‌اند.سید مهدی حسینی پویا با اشاره به طی مسیر دویست‌وبیست‌کیلومتری رفت و برگشت از شوملی به نجف پیش‌بینی کرد که خدمت‌رسانی این اتوبوس‌ها تا ٢ روز پس از راهپیمایی اربعین در مسیر برگشت از نجف انجام شود.وی از استقبال زائران از این خطوط خبر داد و با اشاره به نبود اطلاعات دقیق از آمار جابه‌جایی مسافر در این چند روز گفت: پیش‌بینی می‌شود در هر روز ١٨ هزار مسافر در این مسیر جابه‌جا شوند.

 

فروش سوله‌ها کذب محض است

‌طی چند روز اخیر شایعه‌ای مبنی بر فروش سوله‌ها و اماکن اقامتی شهرداری مشهد در خاک عراق به مبلغ ٣١ میلیارد تومان در فضای مجازی دست به دست می‌شود که ‌قائم‌مقام ستاد اربعین شهرداری رسما آن را تکذیب کرده است.

حسین حسامی در واکنش به این موضوع گفته که کار ساخت سوله‌های شهرداری در عراق به‌تازگی به اتمام رسیده است و برای بهره‌‌برداری دائمی از این اماکن خارج از زمان راهپیمایی اربعین از سوی مردم مشهد، در حال مذاکره با طرف عراقی هستیم.

حضور مسئولان مختلف در کنار خیل عظیم مردم را هم می‌توان ‌یکی از مهم‌ترین جلوه‌های ویژه راهپیمایی اربعین امسال دانست. در همین راستا، تولیت آستان قدس رضوی و رئیس شورای شهر مشهد دیداری با تولیت آستان علوی داشتند‌.

 

اربعین و نقش آن در خنثی‌سازی توطئه‌ها

تولیت آستان قدس رضوی در این دیدار با بیان اینکه دشمن برای از بین بردن اتحاد ملت ایران و عراق توطئه می‌کند افزود: ما همکاری بین اعتاب مقدسه جهان اسلام را از ٢ سال پیش آغاز کردیم که از طرف مدیران اعتاب مورد استقبال قرار گرفت. امیدواریم همکاری با عتبه مقدسه علویه هرچه بیشتر گسترش یابد.حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ادامه داد: امروز جلوه بی‌بدیلی از حضور زائران از سراسر جهان اسلام در کنار مضجع نورانی امام علی(ع) و امام حسین(ع) شکل گرفته است که در هیچ نقطه‌ای از کره زمین چنین اجتماعی نداریم.

وی اضافه کرد: اتحاد بین ٢ ملت ایران و عراق ریشه دینی، مذهبی و اعتقادی دارد. دشمن نمی‌تواند این اتحاد را ببیند، و برای از بین بردن آن توطئه‌های زیادی انجام می‌دهد. همه باید تلاش کنیم این وحدت و انسجام روز‌به‌روز بیشتر شود.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، نیز در جریان بازدید از روند خدمت‌رسانی ‌کارکنان خدمات شهری در کشور عراق، با تقدیر از خدمات و تلاش‌های پاکبانان و نیروهای مدیریت شهری مشهد در نجف گفت: شما زحمتکش‌ترین و پاک‌ترین افراد در جامعه هستید که توفیق خدمت‌رسانی به زائران اربعین را پیدا کرده‌اید.همچنین مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در نجف اشرف در دیدار با اعضای ستاد اربعین شهرداری مشهد از زحمات آن‌ها تقدیر کرد و گفت: شورای شهر و شهرداری مشهد نجیبانه، بی‌سر‌و‌صدا و کم‌تنش خدمات خوبی به زائران اربعین در شهر نجف ارائه داده‌اند.

حجت‌الاسلام سید جعفر علم‌الهدی با اشاره به چشمگیر و شایان تقدیر بودن این خدمات افزود: در کنار رفت و روب شهر، خدمات جابه‌جایی زائران اربعین از شوملی تا نجف باری را از دوش زائران برداشته است.

وی اطلاع‌رسانی به زائران را ‌از موارد مهم دانست که باید به آن توجه بیشتری شود و اظهار کرد: امیدواریم این خدمات‌رسانی خوب تا پایان مراسم اربعین ادامه داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد نیز در بازدید از روند خدمات‌رسانی شهرداری مشهد در نجف اشرف گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، وزارت کشور باید به شهرداری‌ها بابت خدمات‌رسانی به زائران اربعین در عراق کمک کند.

علیرضا شهریاری با اشاره به سؤال برخی افراد درباره چرایی حضور شهرداری‌ها در خدمت‌رسانی به زائران اربعین اظهار کرد: دولت در قانون برنامه ششم توسعه شهرداری‌ها را به خدمات‌رسانی به زائران اربعین مکلف کرده اما در مقابل اعلام کرده است وزارت کشور بدین منظور باید به مدیریت‌های شهری کمک کند که امیدواریم این بودجه‌ها تأمین شود.

﷯وی همچنین با تقدیر از تلاش‌های پاکبانان، اتوبوس‌رانان و نیروهای خدمات‌رسان به زائران اربعین ادامه داد: نیروهای خدمات‌رسان شهرداری مشهد نمایندگان مردم ایران و شهر مشهد هستند که در مدت حضور خود در نجف، فرهنگ ایرانی را نشان می‌دهند.حجت‌‌الاسلام منصوریان، مشاور شهردار مشهد، نیز در مراسمی در نجف اشرف گفت: مسئولان شهری و رئیس شورای شهر با حضور در نجف بر نحوه ارائه خدمات از سوی نیروهای خدمات شهری و اتوبوس‌رانی در نظافت و جابه‌جایی زائران بازدید و بر ارائه خدمات هرچه بهتر به زائران اربعین تأکید دارند. این حضور مثمر ثمر خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی