کد خبر : 89192
/ 08:11

لاف‌شمار ترامپ

ماجرای روزشمار خبرساز تحریم ایران روی سایت وزارت خارجه آمریکا چیست؟

لاف‌شمار ترامپ

شهرآرا آنلاین 

﷯ روزشمار جنجالی

دیروز عکسی از یک روزشمار در فضای مجازی داغ شد. روزشمار معکوسی که مربوط به آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تاریخ ۴ نوامبر (١٣ آبان) است و در سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته. این عکس با واکنش‌های مختلف کاربران فضای مجازی مواجه شده است. گروهی از کاربران این عکس را سند دیگری دانستند که ناکارآمد بودن برجام را نشان می‌دهد.

بعضی از کاربران هم به در شوخی زده بودند و این روزشمار را بی‌تأثیر می‌دانستند «ما رو از روزشمار می‌ترسونید؟ می‌دونی تا به حال روزشمار چندتا پروژه توی ایران به صفر رسیده و هیچی نشده؟» یک کاربر هم این حرکت را بخشی از تبلیغات جدید ترامپ برای حفظ قدرت دانست و نوشت «دقت کردید روزشمار انتخابات میان دوره‌ای ۶نوامبر هم داره به صفر نزدیک میشه» تعداد زیادی از کاربران هم این کار را جنگ روانی آمریکا علیه ایران خواندند و انتشار این عکس را کار اشتباهی می‌دانستند.

 

﷯ تحریم‌های جدید چیست؟

روزشمار سایت وزارت خارجه آمریکا تاریخ ۴ نوامبر را نشان می‌دهد. سؤال اینجاست که قرار است با رسیدن ١٣ آبان چه اتفاقی بیفتد و چه تحریم‌هایی علیه کشورمان ایجاد شود؟ از چند ماه قبل ایالات متحده از تمام کشورهای دنیا خواسته دیگر از ایران نفت نخرند و واردات نفتشان از ایران را به صفر برسانند و تهدید کرده است اگر کشوری از چهارم نوامبر به بعد از ایران نفت بخرد، مورد تحریم آمریکا واقع خواهد شد. از طرف دیگر ترامپ گفت‌وگو با کشورهای عربی حوزه خاورمیانه به خصوص عربستان را آغاز کرده است تا مطمئن شود که عرضه نفت در بازار جهانی لطمه نخواهد دید. چون بالا رفتن قیمت نفت بیشتر از هر‌کسی به ضرر خود آمریکایی‌ها خواهد بود، ترامپ در سر دارد تا از این طریق درآمد نفتی ایران که جزو درآمدهای اصلی کشورمان به حساب می‌آید را کاهش دهد و از این طریق به اقتصاد ما ضربه بزند.

 

﷯ ١٣ آبان اتفاق خاصی نمی‌افتد

سؤال مهم اینجاست که آیا تحریم ایران که سومین کشور تولید‌کننده نفت در اوپک است اصلا کاری شدنی است؟ حقیقت اینجاست که از حدود ۶‌ ماه قبل این تحریم‌ها در صحنه عمل به‌اجرا گذاشته شده و برخی کشورها واردات نفت از ایران را کاهش دادند. اما بر خلاف تصور آمریکایی‌ها کشورهایی مثل هند، ترکیه، روسیه و چین زیر بار حرف آمریکا نرفتند. به‌عقیده کارشناسان اثر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران پیش‌خور شده است و در روز ١٣‌آبان هیچ اتفاق خاصی در کشور نمی‌افتد. از طرفی کشورهای دنیا از موقعیت استراتژیک ایران در خاورمیانه خبر دارند و می‌دانند ایران می‌تواند با اقداماتی مثل بستن تنگه هرمز دنیا را با بحران نفتی مواجه کند. حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در کنفرانس خبری در حاشیه نشست سازمان ملل گفته بود: هیچ تحریمی برای آینده وجود ندارد چرا که آمریکا تحریم‌های ماه نوامبر را زودتر اجرایی کرده است.

 

﷯ جنگ روانی خطرناک‌تر از تحریم

﷯با این اوصاف چرا آمریکا این قدر روی تحریم‌های آبان ماه تأکید دارد و آن را در بوق و کرنا و برایش روزشمار مشخص کرده است‌؟ این کار آمریکا بخش دیگری از بازی روانی است که با روی کار آمدن ترامپ شروع شده است. نظام اقتصادی ایران تا به حال با تحریم‌های زیادی روبه‌ رو بوده است و هر‌بار روش مقابله و دور زدن آن را پیدا کرده است، آن چیزی که می‌تواند موثرتر از تحریم‌های خارجی اقتصاد یک کشور را از کار بیندازد، هرج و مرج اقتصادی از داخل یک کشور است، اتفاقی که نمونه کوچک آن را در ماه‌های اخیر شاهد بودیم. وقتی مردم یک کشور به دلیل تبلیغات دروغ و بازی‌های روانی باور کنند که قرار است در آینده قحطی بیاید و برای خرید مایحتاجشان به فروشگاه‌ها حمله‌ور شوند، گرانی و به‌هم ریختن بازار یک نتیجه قطعی است. هیچ نظام اقتصادی سالمی در دنیا نمی‌تواند در برابر رفتارهای مخرب اقتصادی مردم دوام بیاورد، حتی اگر در خود آمریکا هم همه مردم برای خرید روغن به فروشگاه‌ها هجوم ببرند، یا برای خارج‌کردن پول‌هایشان به بانک‌ها سرازیر شوند، روغن به سرعت گران می‌شود و تورم در جامعه افزایش پیدا می‌کند و بانک‌ها یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند. هدف اصلی این روزشمار نه بازار نفتی ایران بلکه ذهن و روان مردم است تا هیجان‌زده شوند و رفتارهای غلطی -مثل هجوم به بازار، خارج‌کردن سرمایه از کشور، تبدیل پول ملی به ارز و طلا و غیره- از خودشان ضربه بزنند.نشان‌ دهند و ندانسته به اقتصاد کشور 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی