کد خبر : 89369
/ 06:14

خادم کشتی رفت

نگاهی به کارنامه رسول خادم که با استعفا از ریاست فدراسیون بعد از نتایج ضعیف مسابقات جهانی مجارستان، تمام توجهات را به خود جلب کرده است

خادم کشتی رفت

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان/ «رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی استعفا کرد.» خبری که با توجه به نتایج ضعیف کاروان کشتی ایران در مسابقات جهانی2018 بوداپست مجارستان و نامه خادم به ریاست‌جمهوری و بیان دغدغه‌ها و نگرانی‌هایش از وضعیت موجود، چندان دوراز‌انتظار نبود. باوجود‌این از همان لحظات ابتدایی مخابره این خبر بر روی خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی موجی از واکنش‌ها، اظهارنظرها، نقد‌ها و تحلیل‌ها شکل گرفت. گروهی به حمایت از رسول کشتی ایران موضع‌ها گرفتند و تحلیل‌ها نوشتند و گروهی دیگر اقدام خادم را فراری روبه‌جلو در واکنش به ناکامی اخیر کشتی دانستند. رسول خادم که پیش‌ازاین یک‌بار دیگر اسفندماه سال گذشته استعفا کرده بود، بعد از 40 روز نشستن در خانه به اصرار رؤسای هیئت‌های کشتی استان‌ها و پیش‌کسوتان به فدراسیون کشتی و اتاق ریاست برگشته بود، این‌بار گویا دیگر نمی‌خواهد در مسیری بماند که معتقد است باوجود مشکلات، مسیری روبه‌ناکامی خواهد بود. زندگی رسول کشتی ایران و شخصیت او آن‌قدر پیچیده است که می‌بایست برای تحلیل اقدامش و دلایل آن نگاهی دیگربار به گذشته و حال او داشت.

 

یک مشهدی برای تمام اوزان

چیزی به بهار 51 نمانده بود که در بیست‌وهفتمین روز از اسفندماه سال1350 فرزند کوچک‌تر خانواده خادم‌ها در مشهد به دنیا آمد. همان رسولی که قرار بود بعد از برادر بزر‌گ‌ترش افتخارآفرین خانواده خادم‌ها در کشتی ایران باشد. کلکسیون افتخارات رسول آن‌قدر متنوع و چشمگیر بود که نه‌تنها هیچ‌وقت زیر سایه برادر بزرگ‌ترش امیر نبود، بلکه به‌تنهایی یکی‌دوجین مدال رنگارنگ را به دیوار خانه‌شان میخ کرده بود؛ از طلا و برنز ارزشمند المپیک بگیرید تا 2 طلا و یک نقره قهرمانی کشتی جهان، یک طلا و یک نقره بازی‌های آسیایی و 5 مدال طلای قهرمانی آسیا. خادم برای دشت مدال و افتخارآفرینی به دنیا آمده بود. خادم یکی از 20 کشتی‌گیر برتر قرن بیستم به انتخاب فیلاست که در 5 وزن مختلف (از 68 تا 130کیلوگرم) کشتی گرفت و هر بار به دایره طلایی پا گذاشت، جنگید و برنده شد. او حتی بعد از کنارگذاشتن کشتی، در قامت سرمربی تیم ملی کشتی آزاد هم افتخار روی افتخار آفرید. رسول مشهدی کشتی کشور وقتی هم مسئولیت کلان کشتی در فدراسیون را به عهده گرفت، باز هم نتوانست دل از تشک و عرق مردان دوبنده‌پوش دایره طلایی بکند. او در قامت رئیس فدراسیون هم با حفظ سمت و مسئولیت، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد باقی ماند.

 

خادم؛ مردی برای تمام عرصه‌ها

رسول هم آقای خاص است. درست مثل محمد بنا که برای کشتی فرنگی فردی خاص و منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. خادم در رشته علوم‌سیاسی و روابط بین‌الملل کارشناسی گرفته، در مقطع ارشد علوم اجتماعی و در مقطع دکترا هم جامعه‌شناسی خوانده است. خادم درست به اندازه تمام افتخارات دوران ورزشی‌اش در بیرون دایره طلایی کشتی عجیب و پیش‌بینی‌ناپذیر است. او با سیاست هم بیگانه نیست و روزگاری در شورای شهر تهران در یک مسند سیاسی قرار داشت. مرد تمام عرصه‌ها حتی زمانی در میان گزینه‌های دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور، نیز برای تصدی پُست وزارت ورزش قرار داشت.

 

کِشتی کُشتی در اوج با رسول

رسول خادم چه در زمان سرمربی‍گری تیم ملی کشتی آزاد و چه در زمان ریاست بر فدراسیون کشتی نتایج خوبی را با تیم‌های ملی کشتی کشورمان به دست آورد. اگر نتایج باورنکردنی مسابقات جهانی بوداپست مجارستان را کنار بگذاریم، در جریان جام جهانی کشتی آزاد - تهران (۲۰۱۳) در اسفندماه۹۱، تیم ملی کشتی آزاد ایران با هدایت رسول خادم و همکارانش پس از پیروزی مقابل تیم ملی آمریکا در مرحله نیمه‌نهایی، در فینال بر روسیه غلبه کرد و به قهرمانی جام‌جهانی کشتی آزاد رسید. در مردادماه۹۲ و پس از وقوع برخی مشکلات مالی برای تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در مسابقات آسیایی مغولستان(۲۰۱۳) خادم از وضعیت تدارکات تیم‌های ملی کشتی در عرصه‌های بین‌المللی به‌شدت انتقاد کرد. در حاشیه دیدار سرپرست وزارت ورزش و جوانان از تمرینات تیم‌های ملی کشتی در شهریورماه۹۲ نیز رسول خادم اظهار کرد: «ما وقتی گرفتار جنگ هم بودیم، سابقه نداشته است که بدون دیدارهای تدارکاتی به رقابت‌های جهانی اعزام شویم. سال بسیار سختی بود و امسال سال تنگدستی واقعی کشتی به حساب می‌آید.» در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان که در شهریورماه۹۲ در مجارستان (۲۰۱۳) برگزار شد، تیم ملی کشتی آزاد ایران با راهبری رسول خادم و همکارانش ضمن کسب ۲ نشان طلا، یک مدال نقره و ۲ نشان برنز و ۴۶ امتیاز، ۱۱ سال پس از کسب آخرین عنوان قهرمانی (تهران - ۲۰۰۲) و ۴۸ سال بعد از آخرین قهرمانی در خارج از کشور (منچستر - ۱۹۶۵) بالاتر از روسیه قرار گرفت و برای پنجمین‌بار به‌عنوان قهرمانی جهان دست یافت.

 

ابقا برای نتایج درخشان کُشتی

آقای رئیس بعد از قبول سکان هدایت فدراسیون کُشتی در جلسه شورای فنی تیم‌های ملی با اصرار اعضا در سمت خود به‌عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد باقی ماند تا کُشتی مسیر موفقیت خود را ادامه دهد؛ تصمیمی که البته اشتباه نبود و کشتی‌گیران با هدایت خادم باز هم در مسابقات مختلف درخشیدند. در جام‌جهانی کشتی آزاد که در مارس سال۲۰۱۴ میلادی (اسفندماه ۹۲) و به میزبانی شهر لس‌آنجلس ایالات متحده آمریکا برگزار شد، تیم ملی کشتی آزاد ایران با سرمربیگری رسول خادم، ضمن پشت‌سرگذاشتن تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در یک‌چهارم نهایی، در مصاف نهایی با تیم کشتی آزاد روسیه، در ۶ رقابت از ۸ رقابت پیروز از میدان خارج شد و برای سومین سال متوالی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها دست یافت. در بازی‌های آسیایی۲۰۱۴ اینچئون کره‌جنوبی، تیم ملی کشتی آزاد ایران به مربیگری رسول خادم به 4 نشان طلا و یک نقره دست یافت. همچنین در جام‌جهانی کشتی آزاد که در آوریل سال۲۰۱۵ میلادی (فروردین‌ماه۹۴) و بار دیگر، به میزبانی شهر لس‌آنجلس ایالات متحده آمریکا برگزار شد، تیم ملی کشتی آزاد ایران با سرمربیگری رسول خادم، ضمن پشت‌سرگذاشتن تیم ملی قدرتمند کشتی آزاد آذربایجان در نیمه‌نهایی (در ۷ رقابت از ۸ مسابقه)، در مصاف نهایی با تیم ملی کشتی آزاد آمریکا و در خانه حریف، در ۵ رقابت از ۸ رقابت پیروز از میدان خارج شد و برای چهارمین سال متوالی به مقام قهرمانی این رقابت‌ها دست یافت.

 

استعفای اول؛ آغاز روزهای بد

ماجرای استعفای اول رسول خادم از فدراسیون کشتی، ماجرای آغاز مسیری بود که برای او و کشتی کشور هیچ خوش‌یمن نبود. بعد از اتفاق عجیب‌وغریب در بازی علیرضا کریمی، آزادکار 96کیلوگرم کشورمان، مقابل حریف روس در مسابقات جام‌جهانی کشتی، کشتی به شوک فرو رفت. هیچ‌کس باورش نمی‌شد در کسری از ثانیه ویدئوی «بباز بباز علیرضا...» به ترند یک شبکه‌های اجتماعی دنیا تبدیل شود. قرار بود با «بباز بباز علیرضا...» کشتی ایران در جام‌جهانی به اسرائیل نخورد و کشتی با بلای تعلیق و تنبیه فیلا به سبب عدم رویارویی با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود، اما این کُشتی و رسول خادم بودند که بازندگان اصلی این قائله بودند. رسول خادم بعد از آن اتفاق که کاروان کشتی را به بهت فرو بُرد، نامه‌ای خطاب به شورای عالی امنیت ملی نوشت و از اعضای این شورا خواست تا تکلیف ورزشکاران را در قبال مسئله حضور مقابل رقبای اسرائیلی در میادین جهانی یک‌بار برای همیشه مشخص کنند. «مسئله خادم» مسئله کُشتی و همه رشته‌های ورزشی بود که دست آخر به نامه استعفای اول او از ریاست فدراسیون کشتی انجامید؛ استعفایی که با یک چله‌نشینی برای خادم همراه بود و دست آخر با پادرمیانی پیش‌کسوتان و فشار رسانه‌ها خادم را به اتاقش برگرداندند، اتفاقی که کُشتی را در مسیری ناهموار انداخت.

 

استعفای دوم؛ فرار از شکست یا طاقت طاق شده؟!

خادم و یارانش بعد از بازگشت مجدد او به میدان، تلاش زیادی کردند تا با همه مشکلات مالی ناشی از نوسانات ارزی کنار بیایند. تلاش کردند تا هزینه اعزام‌های بین‌المللی را جور کنند و با دولت و وزارتخانه برای تخصیص ارز دولتی کنار بیایند، اما دست آخر همه این تلاش‌ها به یک فاجعه در نتیجه‌گیری مسابقات جهانی بوداپست مجارستان و دومین نامه تندوتیز آقای رئیس منجر شد؛ نامه به رئیس‌جمهور. نامه‌ای که در آن آمده بود: «دولت محترم به‌دلیل تنگناهای اقتصادی و ارزی نمی‌تواند از تیم‌های ملی المپیکی کشور، که حداکثر 30 تا 40 ورزشکار را شامل می‌شود، حمایت کند و براین‌اساس ورزش‌های المپیکی هم که به‌دلیل کارکرد اجتماعی‌شان در داخل و کارکرد سیاسی‌شان در خارج، باید یکی از موضوعات مرتبط با منافع ملی باشند، به‌هر‌دلیل از دستورکار خارج است. پس بهتر است به مردم اعلام شود تا میزان انتظار و خواست مردم علاقه‌مند به افتخارات تیم‌های ملی کشور، مطابق واقعیت‌های موجود و تدارکاتی تیم‌های ملی ذی‌ربط متعادل شود.» و بالاخره چند روز بعد از انتشار این نامه رسول کشتی ایران از سمت خود در فدراسیون کشتی استعفا کرد و جالب آنکه دیگراعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون کشتی و شورای فنی تیم‌های ملی کشتی هم در حمایت از خادم از سمت خود استعفا کردند! اتفاقی که کُشتی کشور را به یک شوک فرو برده است. البته داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، درباره استعفای خادم گفته است «تغییر در مدیریت کشور درست نیست»، اما به نظر می‌رسد در روزهای آینده باید منتظر واکنش‌های رسمی‌تر از‌سوی وزارت ورزش و تصمیم نهایی آن‌ها باشیم. باید دید آیا سکان کِشتی کُشتی از دستان مرد پُرافتخار خراسانی گرفته خواهد شد یا اتفاقات دیگری در راه است؟ 

  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی