کد خبر : 89403
/ 07:40

حمایت کم‌جان از تئاتر کودک

گفت‌وگو با کارگردان «تیستو سبز انگشتی» که راهی جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان همدان شده است

حمایت کم‌جان از تئاتر کودک

شهرآرا آنلاین -  شکیبا افخمی‌راد| نمایش «تیستو سبز انگشتی» به‌کارگردانی محمد جهان‌پا، هنرمند مشهدی، براساس اعلام هیئت داوران بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی کودک‌ونوجوان همدان، قرار است اواخر آبان در این جشنواره حضور پیدا کند و روی صحنه برود. جهان‌پا پیش از این نیز با دو نمایش «دیواکولا» و «مورچه‌‌ای به نام موری» در جشنواره بین‌المللی همدان شرکت کرده و توانسته‌ بود جوایز بی‌شماری را در بخش‌های مختلف جشنواره به‌دست آورد. حال او در سومین حضورش در جشنواره همدان، نمایشی را براساس داستان مشهور «تیستو سبز انگشتی»، اثر موریس دروئون، با همکاری و نویسندگی عماد نصرآبادی روی صحنه خواهد برد. در این نمایش، بازیگرانی چون شایلین طهماسبی، وحید عباسی، مجید بخششیان، محسن شهرکی، علی ضمیری، رها پرهیزکار، دلارام امینی، شیده یزدانی، مهرآنا عبدالهیان، حامد یزدی و سجاد انتظاری، نقش بازی می‌کنند.

 

﷯ نمایشی برای صلح و دوستی

جهان‌پا امتیاز نمایش «تیستو سبز انگشتی» را حضور سه نسل از بازیگران در کنار هم می‌داند و درباره آن می‌گوید: موضوع این نمایش، درباره پسربچه‌ای است که انگشت‌هایش خاصیت سبزکنندگی دارد و بذر هر گیاهی که با انگشت‌های او تماس پیدا می‌کند، شکوفا و تبدیل به گل می‌شود. وی ادامه می‌دهد: آنچه باعث رقم خوردن این اثر نمایشی شد، موضوع جذاب و روز آن بود. صلح و انسان‌دوستی، مهم‌ترین مقوله‌ بشری است که در این نمایش، پیش‌روی مخاطبان قرار می‌گیرد و تیستو، قهرمان کوچک نمایش، با سلاح گُل درمقابل زشتی‌ها و بدی‌ها می‌ایستد.

 

﷯ جشنواره‌ای دارای اهمیت برای هنرمندان

جشنواره‌ تئاتر همدان یکی از رویدادهای مهم تئاتر کشور در حوزه‌ کودک و نوجوان است که وزارت فرهنگ و ارشاد نیز به آن توجه نشان می‌دهد. جهان‌پا دلایل اهمیت این جشنواره برای هنرمندان را این‌گونه بیان می‌کند: جشنواره همدان، جایی برای رصد مهم‌ترین اتفاقات نمایشی در یک سال گذشته است. همچنین دیدوبازدیدها و رفاقت‌های هنری که در این جشنواره شکل می‌گیرد، حضور استادان صاحب‌نام و برگزاری کارگاه‌های تخصصی، ازجمله اتفاقات موثر جشنواره برای هنرمندان است. این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حضور موفق تئاتری‌های مشهد در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، اشاره و تصریح می‌کند: بی‌تردید مشهد از دیرباز جزو پراهمیت‌ترین شهرهای کشور در حوزه تئاتر کودک و نوجوان بوده است. حضور موفق و پرثمر در جشنواره‌های مختلف کشوری و کسب عناوین مختلف و همچنین حضور نویسندگان خوش‌فکر و کارگردانان جوان و صاحب ایده‌ای که این روزها در مشهد مشغول کار هستند، نویددهنده‌ روزها و سال‌های پرباری برای تئاتر مشهد است. جهان‌پا حمایت‌های مسئولان فرهنگی و هنری شهر مشهد در بعد مادی و معنوی برای کسب موفقیت‌های کشوری و بین‌المللی را بسیار پراهمیت می‌داند و معتقد است: حمایت‌ها در این سال‌ها به‌شدت کم‌رنگ شده‌ است و انجمن هنرهای نمایشی استان، به تئاتر کودک و نوجوان، بی‌توجه است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی