کد خبر : 89440
/ 03:29

منوی بازِ احمدآباد

فضاآرایی‌های جدید و جذاب کافی‌شاپ‌ها، به پیاده‌روهای منطقه ما زیبایی خاصی داده است

منوی بازِ احمدآباد

شهرآرا آنلاین - کوچک زاده- چند ماهی است که فضای زیبا و جدیدی به پیاده‌روهای منطقه ما اضافه شده است. حصارهای چوبی کوچکی که کافی‌شاپ‌ها، آب‌میوه‌فروشی‌ها و کافه‌رستوران‌دارها در مقابل مغازه خود و در فضای پیاده‌رو ایجاد کرده‌اند. داخل این حصار، میز و صندلی چیده شده است و مشتری‌های کافه‌ها می‌توانند در این فضا بنشینند و پذیرایی شوند.

طبق مصوبه شورای شهر مشهد، به صاحبان صنف‌های نام‌برده اجازه داده شده تا در صورت داشتن شرایط لازم، این کاربری جدید را در پیاده‌رو ایجاد کنند. به خیابان احمدآباد که تعدادی از کافه‌ها و آب‌میوه‌‌فروشی‌های آن این فضا را ایجاد کرده‌اند، سری زدیم و به گفت‌وگو با صاحبان این مشاغل و مردم درباره این طرح پرداختیم.

 

پیاده‌روهای خیابان احمدآباد از قدیم با توجه به پهنای مناسب خود چند کاربری داشته‌اند؛ مناسب پیاده‌روی، دارای مسیر دوچرخه و این روزها هم مناسب برای جانمایی حصارهای چوبی کافه‌داران.

انگار رفته‌ایم طرقبه. یکی از آب‌میوه‌فروش‌های معروف خیابان احمدآباد، در پیاده‌رو، یکی از همین فضاهای کوچک زیبا را ایجاد کرده است. ساعت 11صبح است و چند دختر جوان در این فضا نشسته‌اند و در کنار خوردن آب‌میوه‌ در حال گرفتن عکس هستند.

آن‌ها دانشجوی رشته معماری‌اند و می‌گویند: دانشگاه ما در خیابان فلسطین است و زمان بین کلاس‌ها به این آب‌میوه‌فروشی سر می‌زنیم.

آن‌ها می‌افزایند: نشستن در فضایی آرام و زیبا آن هم در کنار شلوغی خیابان احمدآباد، لذت‌بخش است. اینکه بتوانی در چنین فضایی بنشینی و زیبایی‌های خیابان احمدآباد را هم به‌راحتی ببینی.

میزی آن‌طرف‌تر هم زوج جوانی در کنار هم نشسته‌اند. آن‌ها نیز می‌گویند: فکر می‌کنیم رفته‌ایم طرقبه.

 

نقشه از شهرداری، اجرا با ما

علی قاسم‌زاده، مدیر این آب‌میوه‌فروشی، می‌گوید: آب‌میوه‌فروشی ما فضای نشستن مناسب، داخل مغازه نداشت و با اجرای این طرح توانستیم این فضا را ایجاد کنیم.

او ادامه می‌دهد: حالا هر کسی می‌آید از این فضا تعریف می‌کند و از نشستن لذت می‌برد.

قاسم‌زاده می‌گوید که نقشه حصارهای چوبی را شهرداری به آن‌ها داده و باید طبق همان می‌ساختند.

او حتی قصد دارد که یک فضای دیگر این‌چنینی در یک بخش دیگر پیاده‌رو ایجاد کند و به‌دنبال مجوزهای لازم است.

 

افزایش مشتری‌ها

سعید بهادری، مدیر کافه دیگری در ابتدای خیابان ملاصدراست که حدود 3ماه است در فضایی 24متری حصار چوبی خود را برپا کرده است. در این خیابان هم حدود 3کافه و رستوران حصار چوبی در پیاده‌رو ایجاد کرده‌اند. او می‌گوید: این طرح بسیار خوب است ولی کاش زودتر از این‌ها در مشهد اجرا می‌شد.

می‌پرسیم نمونه‌ای از این فضا در شهرهای دیگر هم دیده است. می‌گوید: در اصفهان، شیراز و تبریز در کافه‌رستوران‌ها، اغذیه‌ها و رستوران‌ها این فضاها سال‌هاست به‌وجود آمده است.

بهادری می‌افزاید: می‌توان گفت شهر مشهد به نسبت شهرهای دیگر در رابطه با ایجاد این‌گونه فضاها به‌مراتب عقب‌تر است. ما چند سال پیش همین طرح را پیشنهاد دادیم ولی قبول نشد و حالا شهرداری خودش اجازه این‌کار را داده است و ما هم سعی کردیم در ایجاد این فضاها از بهترین وسایل استفاده کنیم. حالا همسایه‌ها هم از این فضا بسیار استقبال کرده‌اند و راضی هستند. حتی می‌توانم بگویم به‌واسطه همین فضای بیرونی 5 تا 10درصد به مشتری‌هایمان اضافه شده است.

او در ادامه می‌گوید: به نظر من اگر فضای پیاده‌رو عریض باشد و مزاحمتی برای عابران پیاده و دیگران نداشته باشد، این طرح و ایجاد این نوع فضاها بسیار عالی و پرطرف‌دار است و باعث زیبایی شهر می‌شود .

124697.jpg

استفاده از چترهای تابشی در زمستان

او با اشاره به شروع فصل سرما می‌گوید: تصمیم داریم برای بهره‌برداری بهتر و زیباشدن فضای بیرونی، بیشتر روی این طرح کار کنیم. برای زمستان هم تصمیم داریم سیستم گرمایش اینجا را فعال کنیم، یعنی باید حصار سرپوشیده شود و برای این منظور، چترهای تابشی روی این فضا قرار می‌دهیم.

چترهای تابشی 9مترمربع از فضا را می‌پوشاند و حفاظی در برابر باران و سرماست. جنس این چترها نیز تمام استیل است. در زیر این چترها یک سلول گرمایشی تعبیه شده است که از وسط چتر می‌تابد و باعث انعکاس آن در کل فضا می‌شود و اگر وزش باد نباشد، 80درصد بازدهی دارد و گرما می‌بخشد.

 

چرا تفاوت قیمت؟

او در ادامه صحبت خود انتقادی را نیز بیان می‌کند: نمی‌دانم چرا قیمتی که من، برای یک‌سال اجاره این فضا به شهرداری پرداخت کرده‌ام با قیمت چند کافی‌شاپ دیگر فرق می‌کند. البته این موضوع را پیگیری کرده‌ام ولی در پاسخ به من گفتند نرخ‌ها همه یکسان و مصوب است.

می‌پرسیم چه نامی برای این فضا می‌گذارید و می‌گوید: اسم خاصی به ذهنم نمی‌رسد اما می‌تواند نامش پاتوق زمستانی باشد یا پاتوق تابستانی چوبی.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی