کد خبر : 89549
/ 08:45
درباره واکنش‌ها به تهدید ترامپ که این‌بار به تقلید از سریال بازی تاج و تخت انجام و در فضای مجازی داغ شد

ما ایستاده‌ایم

هزار‌بار گفتم فیلم کمتر ببین» این کامنتی است که یک کاربر ایرانی توییتر زیر پست آخر دونالد ترامپ نوشته است. خط و نشان کشیدن‌های ترامپ برای ایران چیز جدیدی نیست، هر‌چه هم به ١٣‌آبان نزدیک‌تر می‌شدیم، سر و صدای ترامپ بیشتر می‌شد تا اینکه ترامپ که به خیال خودش خیلی کول و فان است و از هر انگشتش هزار هنر می‌ریزد، در توییترش پوستری به تقلید از سریال محبوب «بازی تاج و تخت» گذاشت و شعار معروف این سریال (زمستان در راه است) را به عبارت «تحریم‌ها در راه است» تغییر دارد. این حرکت ترامپ خیلی زود با واکنش‌های کاربران فضای مجازی مواجه شد.

ما ایستاده‌ایم

 

به گزارش شهرآراآنلاین، یک کاربر توییت کرده بود «ترامپ توهم زده، سنتی و صنعتی رو با هم زده عرصه سیاست رو با فیلم‌سازی اشتباه گرفته است» بعضی از کاربران هم به این موضوع اشاره می‌کردند که دیگر تهدید برای ما جواب‌گو نیست و ترامپ دارد بیخودی خودش را خسته می‌کند. «ما نسلی هستیم که با دایل‌آپ فیلم سینمایی دانلود می‌کردیم، ما رو از چی می‌ترسونی آقای ترامپ» یک کاربر هم به شوخی نوشته بود «ترامپ به سبک سریال گیم آو ترونز (وینتر ایز کامینگ) گفته تحریم‌ها در راه است. وقتشه روحانی هم به سبک فیلم مزاحمت ایرج ملکی بهش بگه: برو گمشو احمق، مزاحم نشو» جالب اینجاست که طرف‌داران سریال بازی تاج و تخت هم از این کار ترامپ انتقاد کردند و با آن جوک ساختند و کار تا جایی پیش رفت که شرکت اچ‌بی‌او (سازنده سریال بازی تاج و تخت) در بیانیه‌ای نوشت «ما ترجیح می‌دهیم از پوستر تیزر فیلم ما برای اهداف سیاسی استفاده نشود.»

البته در بین واکنش‌های بامزه فضای مجازی خیلی‌ها هم به تحلیل ماجرا و رفتار ترامپ پرداخته بودند «بی‌بی‌سی فارسی درست مثل ترامپ جنگ روانی را از دیروز و در آستانه ١٣‌آبان آغاز کرده. تمام تلاششان ورود یک شوک تورمی دیگر برای یک جهش قیمتی دیگر است. امیدوارند با این شوک مردم به خیابان‌ها بریزند» یا مثلا کاربر دیگری نوشته بود «در ١٣ آبان تحریمی نمانده است که اجرا شود. تنها ادعای صفر شدن فروش نفت ایران بود که آن هم ناکام ماند.» یک کاربر هم فلش انتقاد را به سمت خودمان چرخانده بود و نوشته بود «مشکل اصلی ما ترامپ نیست، مشکل ایرانیانی هستن که دست ترامپ برای فشردن گلوی بقیه هم‌وطنان می‌شوند. # احتکار»

من حریف تو هستم

واکنش به تحریم‌های ترامپ در فضای مجازی محدود به مردم نبود و مسئولان هم در توییتر و اینستاگرام به این اتفاق واکنش نشان دادند. محمدرضا عارف در واکنش به بازگشت تحریم‌های آمریکا در صفحه توییترش نوشت: «راه فائق آمدن در برابر تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا علیه ملت عزیز ایران و سیاست‌های کاخ سفید، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، تقویت همبستگی ملی، بازگشت به برادری‌های دوران انقلاب، رفع سوءتفاهم‌ها، اعتماد به جوانان، میدان‌داری نخبگان و همراهی همه جریانات سیاسی با دولت و دیپلمات‌های سخت‌کوش نظام است.»

اما پر بازتاب‌ترین واکنش مربوط به صفحه اینستاگرام منتسب به سردار سلیمانی بود. صفحه سردار سلیمانی پوستری در واکنش به طرح ترامپ منتشر کرد که روی آن نوشته شده است: «من در مقابل تو خواهم ایستاد» این عبارت و پوستر خیلی زود در فضای مجازی پخش شد و خیلی‌ها آن را زیر توییتر ترامپ بازنشر کردند تا جواب او را این‌گونه داده باشند. اینستاگرام سردار سلیمانی زیر این پوستر نوشته بود «شما برای ما خط و نشان می‌کشید؟ ایران را نمی‌خواهد، نیروهای مسلح ایران را نمی‌خواهد؛ من حریف شما هستم؛ نیروی قدس حریف شماست. بدانید هیچ شبی نیست که ما بخوابیم و به شما فکر نکنیم. به شما می‌گویم آقای ترامپ قمارباز! بدان در آنجایی که فکر نمی‌کنی، ما در نزدیک شما هستیم. در هر کجا که تصور نمی‌کنید ما در کنار شما هستیم. ما ملت شهادت هستیم، ما ملت امام حسین (علیه‌السلام) هستیم. بپرس ما حوادث سختی را پشت سر گذاشتیم. بیا! ما منتظریم؛ ما مرد این میدان برای شما هستیم. شما می‌دانید این جنگ یعنی نابودی همه امکانات شما، این جنگ را شما شروع می‌کنید اما پایانش را ما ترسیم می‌کنیم. بنابراین نباید به ملت ایران اهانت بکنید، نباید به رئیس جمهور ما اهانت بکنید، باید بدانید که چه می‌گویید. از پیشینیان خودتان بپرسید. از تجربه آن‌ها بهره ببرید. یقینا در داخل آمریکا کسانی هستند و مؤسسات مطالعاتی فراوانی هستند که این‌ها را مطالعه می‌کنند، به او گوشزد می‌کنند و به او یادآوری می‌کنند.»

امروز قرار است چه شود؟

ترامپ تحریم‌های ایران را به دو بازه زمانی تقسیم‌بندی کرد، گام اول که ۱۳ مرداد ماه بود و شامل تحریم‌هایی همچون خرید و فروش ارز و سکه و نیز قطعات هواپیما و مواد‌غذایی می‌شد. این تحریم‌ها اگر‌چه بیش از پیش سبب التهاب بازارهای داخلی و افزایش بی‌سابقه قیمت ارز در ایران شد، اما بر اساس آمار سامانه ارز دولتی بانک مرکزی در این چند ماه ۴میلیارد دلار ارز صادراتی وارد سامانه شده است و این به معنای خلل‌ناپذیری در بستر بازار صادرات و واردات کشورمان است. اما ترامپ قرار است از امروز مرحله دوم تحریم‌ها را کلید بزند، تحریم‌هایی که شامل بخش انرژی، نفت و گاز، کشتیرانی و بیمه‌ای برای ایران است. این تحریم‌ها قرار است تا حدودی ما را به فضای قبل از برجام بازگرداند.

ایران تحریم‌هایی که اگر‌چه یادآور سال‌های پیش از برجام است را تجربه می‌کند، اما بدون شک با شرایط متفاوتی به استقبال آن می‌رود. اصلی‌ترین درآمد دولت در کشور ما که حدود ۴۰درصد درآمد را تشکیل می‌دهد، از فروش نفت به دست می‌آید. فروش نفت در شرایط ۵ماه ابتدای سال روزانه بیش از ۲میلیون بشکه بوده است، که با آغاز مرحله یک تحریم‌ها به حدود ۱میلیون و ۵۰۰هزار بشکه کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود با مرحله دوم به چیزی نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰هزار برسید. اما این کاهش صادرات ایران سبب افزایش قیمت نفت شده است که پیش‌بینی می‌شود به حدود ۱۰۰ دلار برسد. این افزایش قیمت بدون شک موجب پوشش بخش عمده‌ای از کاهش درآمد می‌شود و از این لحاظ فشار تحریمی را کاهش خواهد داد. از سوی دیگر افزایش قیمت دلار به طور کامل کاهش درآمد دولت را جبران کرده است و تا اینجای کار تحریم‌ها اثر چشمگیری بر دولت و اقتصاد نخواهدگذاشت.

نگران نباشیم

اما سوی دیگر ماجرای تحریم، مردمی هستند که بدون شک با افزایش قیمت ارز سبد خانوارشان کوچک‌تر شده است، با این شرایط دولت می‌تواند تقریبا یک چهارم مردم ایران که حقوق‌بگیر دولتی هستند را با درآمدهای نفتی خود پوشش دهد و حتی با توجه به پیشنهاد افزایش حقوق ۲۰درصدی سال آینده بخشی از نگرانی‌ها را از بین ببرد. از سوی دیگر برای مشاغل غیر‌دولتی که وابستگی به ارز، صادرات و واردات دارند هم پیش‌بینی‌های بسیاری صورت گرفته است. شاید خیلی از ما شنیده باشیم که ٨کشور از تحریم‌های آمریکا معاف شده‌اند، این کشورها بخش بسیار بالایی از مبادلات تجاری ما را تشکیل می‌دهد، یعنی صادرات و واردات با کمی سختی به مسیر خود ادامه می‌دهد. برای دریافت ارز حاصل از فروش کالاها نیز با توافقی که کشورهای اروپایی برای بخشی از بانک‌های خود انجام دادند، می‌توانیم مبادلات مالی‌مان را پیش ببریم و شبیه به فضای حاصل از برجام توافقات تجاری داشته باشیم. اما بزرگ‌ترین نگرانی‌ها، التهابات بازارهای داخلی است که به صورت عمده از رسانه‌ها و اضطراب به حق خودمان نشئت می‌گیرد، باید بپذیریم که در جنگ ارزی با آمریکا هستیم، اما تا این لحظه پیش‌بینی کاملی از حملات دشمن داشته‌ایم. باید با همدلی خودمان، از مسئولان بخواهیم تا فقط به وظیفه خود عمل کنند و خودمان هم حواسمان به‌هم نریزیم.باشد که با حرف‌هایمان، بیشتر بازار را

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی