کد خبر : 89617
/ 09:34
پاسخ دبیر انجمن صنفی مرغداران و مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری در خصوص دان مرغ

مساله گرسنگی مرغ‌ها

دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی خراسان‌رضوی می‌گوید: وضعیت تولید مرغ در استان خراسان‌رضوی که سومین تولیدکننده مرغ در کشور است، چندان روبه‌راه نیست.

مساله گرسنگی مرغ‌ها

شهرآرا آنلاین - دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی خراسان‌رضوی می‌گوید: وضعیت تولید مرغ در استان خراسان‌رضوی که سومین تولیدکننده مرغ در کشور است، چندان روبه‌راه نیست.او حتی به این موضوع اشاره می‌کند که ذخیره دان در مرغ‌داری‌ها تقریبا تمام شده است. سعید سلطان محمدی ادامه می‌دهد: با این شرایط اصلا مرغی برای تولید نخواهیم داشت که بخواهیم درباره کشتارگاه‌های مرغ و کارگران صحبت کنیم. وقتی مرغی برای کشتار نباشد، کارگری هم برای کار نمی‌ماند. او مشکل نبود دان را به نابسامانی چند روز اخیر عرضه نهاده دامی مرتبط می‌داند و در توضیحاتی عنوان می‌کند: چند روزی است که در توزیع دان مرغداری‌ها مشکل ایجاد شده است و مرغدارای‌های استان اغلب ذخیره دان خود را تمام کرده‌اند. دلالان نیز از این شرایط استفاده کرده‌اند و ذرتی را که کیلویی هزار‌و ٢۵٠‌تومان (با هزینه حمل‌و‌نقل) به مرغدار می‌دادند، اکنون به قیمت هزار‌و ٨٠٠‌تومان در بازار عرضه می‌کنند. خلاصه کلام آنکه یک بازار سیاه درست کرده‌اند.

 

﷯ ٣ میلیون تومان بیشتر از بارنامه

دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی خراسان‌رضوی از نامه چند روز قبل این انجمن به استانداری می‌گوید و می‌افزاید: قیمت حمل بار از بندر امام به مشهد براساس بارنامه، ٢‌میلیون‌تومان است، اما برخی از کامیون‌داران ۵‌میلیون تومان طلب می‌کنند. رانندگان می‌گویند ٣‌میلیون دیگر را خارج از بارنامه و به عنوان هزینه‌های مازاد حمل به آنان بدهیم.

 

﷯ نامه به رئیس‌جمهور

او به نامه آخرین مهرماه این انجمن به رئیس‌جمهور اشاره می‌کند و در توضیحاتی می‌گوید: این نامه را از سمت انجمن‌های صنفی طیور کشور تهیه و به رئیس‌جمهور ارسال کردیم. در این نامه سرگشاده که آخرین روز مهرماه آن را فرستادیم، به موضوع نابسامانی عرضه دان اشاره کردیم و گفتیم که مرغداری‌ها با مشکل خوراک روبه‌رو هستند.

دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی استان ادامه می‌دهد: روز شنبه نیز نامه‌ای به استانداری و پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی زدیم تا قوت مردم با مشکل مواجه نشود. اگر این روند ادامه یابد، بدون شک مرغ به‌شدت گران می‌شود؛ هر‌چند در همین هفته‌ای که گذشت نیز قیمت مرغ تا‌حدودی افزایش داشت.

سلطان‌محمدی همچنین به ظرفیت تولید مرغ اشاره‌ می‌کند. او می‌گوید: استان خراسان‌رضوی با ٢‌هزار و ١۶٩‌مرغداری، ماهانه ٨میلیون قطعه مرغ گوشتی تولید می‌کند و جزو ٣‌استان برتر در تولید گوشت مرغ کشور است. با‌توجه‌به این ظرفیت تولید مرغ، رسیدگی به خوراک مرغداری‌های استان دارای اهمیت است که امیدواریم استانداری به نامه ما پاسخ بدهد.

 

﷯ نهاده دامی به میزان کافی در استان هست

اما مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان‌رضوی با رد موضوع نبود دان مرغ در توضیحاتی می‌گوید: در استان رقم شایان‌توجهی خوراک دامی اعم از خوراک مرغ، گاو و گوسفند به‌عنوان ذخایر استراتژیک داریم و در این حوزه به هیچ عنوان مشکل نداریم.

علی رسولیان درباره مشکل مرغداران بخش خصوصی نیز عنوان می‌کند: دولت نهاده‌های دامی با ارز ۴٢٠٠‌تومانی و به میزان کافی وارد کشور کرده است. بنابراین در موضوع خوراک دام و طیور مشکلی در کشور و به‌تبع آن در استان نداریم. اینکه این مسئول انجمن صنفی عنوان کرده است که برای طیور مشکل دان و خوراک دارند، به حوزه فعالیت آنان برمی‌گردد؛ زیرا خرید و تأمین نهاده‌های دامی بخش خصوصی با خود آنان است.

 

﷯ جهاد پاسخ نداد، من پاسخ‌گو هستم

این مقام مسئول در توضیحاتی بیشتر بیان می‌کند: در استان روزی ٢‌هزار تن خوراک دام مصرف می‌شود که بخشی از این خوراک موردنیاز از بندر امیرآباد به‌سمت استان بارگیری و حمل می‌شود. چطور امکان دارد که ذخایر نهاده‌های دامی استان صفر شود و ما متوجه نشویم؟!

رسولیان در ادامه برای حل مشکلاتی که مرغداران مطرح کرده‌اند، می‌گوید: امور پشتیبانی دام جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی، مسئول بررسی این موضوع است. اگر مشکلی برای عرضه نهاده دامی ایجاد شود، پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی در چارچوب ذخایر استراتژیکی که دارد، نهاده دامی را در بازار عرضه می‌کند.

او ادامه می‌دهد: با این شرایط اگر مرغداری مشکل نهاده دامی دارد، پشتیبانی جهاد کشاورزی مسئول و پاسخ‌گوست. حتی اگر مرغدارها پس‌از مراجعه به این حوزه پاسخی دریافت نکردند، به من به‌عنوان یک مسئول اقتصادی مراجعه کنند تا پاسخی به مشکل آنان بدهم.

او درباره موضوع هزینه اضافه‌ که برخی کامیون‌داران درباره تحویل بار در هفته‌های اخیر مطرح کرده‌اند، این‌طور می‌گوید: این موضوع به افزایش هزینه‌های حمل ونقل برمی‌گردد؛ البته مرغداران به این موضوع نیز باید اشاره کنند که مرغ نیز به‌دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و گران‌شدن مبلغ نهاده دامی گران‌تر شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی