کد خبر : 89621
/ 09:48

«واقعیت افزوده» آینده شهرهای هوشمند

فناوری« واقعیت افزوده» چه کاربردهایی دارد و چگونه می‌تواند در شهرهای هوشمند به کار گرفته شود؟

«واقعیت افزوده» آینده شهرهای هوشمند

شهرآرا آنلاین - عمادپورشهریاری | فناوری «واقعیت افزوده» به‌زودی در وسایل و ابزارهای الکترونیک اطراف ما حضوری فعال خواهد داشت؛ گرچه در حال حاضر هم می‌توان حضور آن را در کنار خود حس کرد. شهرها نیز تلاش می‌کنند واقعیت افزوده را از یک فناوری صرفاً جذاب به یک فناوری در راستای ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان تبدیل کنند.

 

واقعیت افزوده چیست؟

فناوری واقعیت افزوده تصویر یا اطلاعات را به‌طور دیجیتالی در کنار یک تصویر واقعی قرار می‌دهد و کاربر می‌تواند به کمک آن، اطلاعاتی تکمیلی درباره واقعیت دریافت کند. برای مثال اگر تلفن همراه خود را در برابر یک گلدان بگیرید و روی صفحه نمایشگر خود اطلاعاتی از قبیل نحوه نگهداری و بیماری‌ها و مانند آن را مشاهده کنید، از واقعیت افزوده بهره برده‌اید. واقعیت افزوده در نگاه عموم مردم یادآور بازی پوکمون، فیلترهای اینستاگرام و دموهای بازی ماینکرافت است. با این حال استفاده از این اطلاعات در فعالیت‌های روزانه نیز می‌تواند ارزش‌های زیادی برای شهرها ایجاد کند.

مدیریت شهرهای هوشمند تلاش می‌کنند روش‌های نوین را برای استفاده از گنجینه اطلاعاتی و داده‌ها به کار بگیرند. این فناوری، وسایل دیجیتال اطلاعات را از طریق هدست‌ها، تلفن‌های همراه هوشمند و دیگر وسایل به دنیای واقعیت منتقل می‌کنند. این اطلاعات ظرفیتی ویژه برای جان‌بخشی به اطلاعات ایجاد می‌کنند.

 

مشارکت اجتماعی

به گزارش وب‌سایت citylab در سال٢٠١۵ ده‌ها هزار پناهنده از نقاط مختلف جهان وارد شهر هامبورگ شدند. حضور این تعداد تازه‌وارد به شهر، یک چالش اساسی برای مدیران شهر بود؛ به‌طور ویژه اسکان این افراد می‌توانست شهر را وارد چالش‌های اساسی کند. به همین دلیل شهردار هامبورگ از دانشگاه این شهر درخواست کرد برنامه‌ای را تنظیم کند که در آن مردم شهر بتوانند به‌راحتی در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند و نظرات خود را به‌طور فعال بیان کنند. دانشگاه شهر نیز به‌دلیل شرایط خاص سیاسی و اجتماعی‌ای که این تعداد پناهنده ممکن است برای شهرها به وجود آورند، از دانشگاه ام‌آی‌تی درخواست همکاری کرد. نتیجه این همکاری در سال ٢٠١۶ در قالب پروژه‌ «در جست‌وجوی مکان» اجرایی شد. در این طرح که با مشارکت ۴٠٠شهروند انجام شد، هامبورگی‌ها ١۶٠مکان مناسب برای پناهندگان را پیشنهاد کردند که ۴۴نمونه از آن‌ها موردتأیید مقامات قرار گرفت. برای «در جست‌وجوی مکان» از آجرهای لِگوی علامت‌گذاری شده، الگوریتم‌های شبیه‌سازی و واقعیت افزوده کمک گرفته شد تا مکان‌های مناسب عینی‌تر مدل‌سازی شوند. فعالان و رهبران محلی با مشارکت در این طرح و جابه‌جاکردن فقط یک لِگو به یک مکان خاص، از آینده آن منطقه با حضور پناهندگان مطلع می‌شدند و می‌توانستند بر اساس انتظارات خود آن را تغییر یا تثبیت کنند. انجام چنین پروژه‌ای بدون استفاده از فناوری واقعیت افزوده سال‌ها طول می‌کشید.

همکاری با دولت آندورا یکی دیگر از فعالیت‌های دانشگاه ام‌آی‌تی در حوزه کاربرد واقعیت افزوده در مدیریت شهری است. آندورا کشور بسیار کوچکی در اروپاست که جمعیت آن حدود ٧٠هزار نفر تخمین زده می‌شود. مسئولان این کشور برای نظرسنجی از مردم خود، به‌جای استفاده از نمایندگان گروه‌ها و جوامع، از تمام ساکنان آندورا نظرسنجی می‌کنند. آزمایشگاه‌ رسانه دانشگاه ام‌آی‌تی پروژه‌ای را برای این کشور کوچک اجرایی کرده است که مردم می‌توانند بر اساس یک مدل سه‌بعدی از آندورا و از درون خانه خود، در برنامه‌های شهری به‌طور فعال مشارکت کنند.

 

خدمات شهری

در یکی دو سال اخیر شرکت‌هایی مانند گوگل و اپل، فناوری واقعیت افزوده را به‌‌طور پیش‌فرض به وسایل ساخت خود اضافه کرده‌اند. به نظر می‌رسد با فراگیرشدن استفاده از فناوری واقعیت افزوده امکان به‌کارگیری آن به‌تدریج آسان‌تر شود و مشارکت‌های اجتماعی در دولت‌های محلی و شهری افزایش یابد. جرائم، مدیریت بحران و خدمات عمومی از حوزه‌هایی هستند که بیشترین بهره را از این فناوری خواهند برد. فرض کنید در یک موقعیت جنایی، نیروهای پلیس قصد ورود به ساختمان محل وقوع جرم را داشته باشند. نیروهای مجهز به هدست‌های واقعیت افزوده می‌توانند تصویری سه‌بعدی از ساختمان داشته باشند، راه‌های فرار را کنترل و سابقه ساکنان آنان را بررسی کنند و درنهایت خطرات احتمالی را با ضریب خطای کمتری پیش‌بینی کنند. یا در حوزه نگهداری و تعمیرات خطوط گاز یا آب؛ واقعیت افزوده نقشه تأسیسات شهر را به‌طور سه‌بعدی در اختیار مسئولان قرار خواهد داد. با استفاده از این نقشه‌ها دسترسی‌ها و تداخل‌های زیرساختی و نمونه‌هایی مانند این عینی‌تر از گذشته مشاهده می‌شود.

 

استارتاپ‌های شهری

استارتاپ‌ها هم نگاه ویژه‌ای به این ظرفیت‌ها دارند و نرم‌افزارهای مختلفی با بهره از این فناوری در حوزه شهری ایجاد شده‌اند. نرم‌افزار Blippar علاوه‌بر مسیریابی، رستوران‌ها، هتل‌ها و اطلاعات دیگری از ٣٠٠شهر را به‌‌طور واقعیت افزوده در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شرکت ب‌ام‌و، کلاه‌های ایمنی ویژه‌ای برای موتورسواران طراحی کرده است که با استفاده از آن راکب می‌تواند اطلاعات و هشدارهای لازم درباره مسیر را تصویری دریافت کند. فرض کنید که قصد خرید از یکی از فروشگاه‌های شهر را داشته باشید، برای یافتن بهترین فروشگاه، نظر دیگر کاربران بسیار تأثیرگذار است، ظاهرشدن این نظرات در کنار ساختمان هم جذابیت منحصربه‌فردی به شهر می‌دهد و نیاز جست‌وجو در تلفن‌های هوشمند را نیز به حداقل می‌رساند. پروژه «کلاغ سفید» دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد و درحقیقت تصویری شبیه فیلم‌های علمی‌تخیلی از شهرها ایجاد می‌کند، تصویری که جذابیت‌های تردد در شهر را چند برابر خواهد کرد.

 

برنامه‌ریزی‌های شهری

سازمان برنامه‌ریزی و توسعه‌ شهر بوستون در آمریکا، برنامه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی شهری را با استفاده از واقعیت افزوده ارائه کرده است. این سازمان با استفاده از این ابزار می‌تواند ساخت‌وسازهای کلان در شهر را به‌طور تصویری رصد کند و در صورت تخلف یا بروز هر مشکلی به‌سرعت واکنش نشان دهد. شهر سیاتل نیز به‌‌طور ویژه از فناوری واقعیت افزوده استفاده می‌کند. شهروندان این شهر می‌توانند در جلساتی عمومی از توسعه محله خود به‌طور بصری آگاه شوند. چنین اطلاع‌رسانی‌هایی علاوه‌بر فراهم‌کردن داده‌های عمومی برای تمام مردم شهر، از ترس‌های احتمالی‌ای که ناشی از توسعه شهری می‌شود نیز جلوگیری خواهد کرد.

ابزارهای فیزیکی و لمس‌شدنی برای درک رخدادهای شهری کاربرد بیشتری دارند. تفاوت مهمی میان شنیدن آمار و تماشای آن‌ها وجود دارد، واقعیت افزوده می‌تواند این آمارها و داده‌ها را جان بخشد. سؤال اساسی این است که واقعیت مجازی چطور می‌تواند باعث ایجاد مشارکت شود. واقعیت افزوده به‌‌طور سنتی ارتباط میان یک وسیله با یک کاربر است اما لزوماً باعث ایجاد مشارکت اجتماعی نمی‌شود. دولت‌ها و مدیران شهری در برخی فرایندهای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های کلان، نیازمند نظر شهروندان هستند. چنین فناوری‌هایی می‌تواند راهی آسان برای مشارکت شهروندان باشد.

﷯در بخش هایی از این مطلب از مقاله «واقعیت افزوده فناوری را متحول کرده استفاده شده است.است، اما کارکرد آن برای شهر چیست؟» 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی