کد خبر : 89622
/ 09:50

محدودیتی در عرضه تلفن همراه نیست

بازار تلفن همراه که با نوسانات نرخ دلار، افزایش قیمت را تجربه کرد همچنان درگیر برخی حواشی است و هنوز خبری از ورود تلفن‌های توقیفی که با ارز ۴هزارودویست‌تومانی خریداری شده بودند نیست.

محدودیتی در عرضه تلفن همراه نیست

شهرآرا آنلاین - چند روز قبل خبری مبنی بر اینکه یک برند خاص تلفن همراه، تنها با کارت ملی و مشخصات ثبت شده خریدار عرضه می‌شود و محدودیت خرید به میزان یک تلفن همراه لحاظ شده است، منتشر شد و انتقادات بسیاری به همراه داشت. اما «مهدی محبی» رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی که خبر مذکور به نقل از وی منتشر شده بود با رد این خبر به ایسنا، گفت: یک شرکت که ارز بازار ثانویه دریافت کرده و به واردات یک مدل تلفن همراه اقدام کرده است باید طبق ضوابط خاص، فروش تلفن همراه را انجام دهد. خریدار باید در هنگام خرید برای ثبت اطلاعات در سامانه رجیستری، سیم‌کارت و کارت ملی خود را به همراه داشته باشد و از سوی دیگر این اقدام برای آن انجام می‌شود که جعبه تلفن همراه در حضور مشتری واقعی باز شود و افراد سودجو نتوانند محصول را به فرد دیگری بفروشند.

به گفته محبی تلفن‌های کشف شده که در ماه‌های گذشته از سوی قوه‌قضائیه ضبط شده است هنوز به بازار عرضه نشده و اطلاعاتی از نحوه عرضه آن‌ها در بازار از سوی مسئولان اعلام نشده است. این حرف بدان معناست که تلفن‌ها همچنان در انبارها و گمرک مانده‌اند: تلفن‌های همراهی که در اختیار دستگاه‌های نظارتی است اگر به بازار عرضه شود تا حدودی بر بازار تاثیرگذار است.

 

تکذیب یک خبر

در‌این‌باره «مهدی میرمهدی» رئیس اتحادیه فناوران رایانه، نیز توضیح داد در صورتی که تصمیم محدودیت عرضه گوشی تلفن همراه به ازای هر کد ملی یک گوشی، برای تمام محصولات بازار اتخاذ شود، روند بازار را را دستخوش تغییر خواهد کرد. اجرای چنین تصمیمی برای تمام برندها امکان‌پذیر نیست و بازار را بدتر خواهد کرد، در روزهای اخیر اخباری درباره شیوه عرضه تلفن‌های همراه توقیف شده از سوی دستگاه قضایی منتشر که در این اخبار اعلام شد عرضه با کارت ملی انجام و به هر فرد متقاضی تنها یک تلفن همراه ارائه شود. اجرای چنین تصمیمی امکان‌پذیر نیست زیرا در شرایطی که هر فرد بیش از یک سیم‌کارت دارد و سرقت تلفن‌های هوشمند بیش از گذشته شده است، افراد به‌ناچار باید به خرید چند گوشی روی بیاورند.

میرمهدی از مذاکرات و جلسات متعددی درباره نحوه عرضه محصولات توقیفی خبر داد که البته هنوز در بعد اجرایی نتیجه خاصی به دست نیاورده است. مالیات بر ارزش افزوده، ۴‌درصد بهای گمرک، مالیات و هزینه ترخیص گمرک با نرخ ارز نیمایی محاسبه خواهد شد و مابه‌التفاوت به حساب دولت واریز و اصل پول واردکننده تلفن همراه به آن‌ها داده خواهد شد.

﷯بنا به اظهارات گوناگون کارشناسان، به نظر می‌رسد که در حال حاضر بازار تلفن همراه با کمبود کالا مواجه نیست بلکه تجار و فعالان این صنف در واردات و عرضه تلفن همراه سردرگم هستند و این سردرگمی گریبان‌گیر مشتریان و مردم را نیز شده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی