• خانه
  • یادداشت
  • بهای جان برای نان
کد خبر : 89627
/ 10:12
احسان سهرابی

بهای جان برای نان

بهای جان برای نان

شهرآرا آنلاین - شب‌کاری بیمه‌شدگان در برخی ارگان‌ها و نهادهای یک جامعه با همه دشواری‌ها و صعوبتی که دارد، امری اجتناب‌ناپذیر است. خدمت به مردم برای پرستاران، آتش‌نشانان، نظامیان، رانندگان، کشتارگاه‌های مرغ‌ و... در شیفت شب الزامی است. در شیفت شب بیمارستان، اگر پرستار نباشد، جان بیمار در خطر است. اگر کشتارکن مرغ در شیفت شب نباشد، قوت فردای مردم با مشکل روبه‌رو خواهد شد. پس شب‌کاری است و نمی‌توان راه گریزی از آن داشت.

در‌کنار شغل‌های یاد‌شده باید به این موضوع نیز اشاره کرد که در حوزه صنعت و کارگران خطوط تولید نیز شب‌کاری یک موضوع طبیعی و حتی جزو لاینفک کاری محسوب می‌شود. برخی کارگران در کارخانه‌ها در شیفت شب به‌صورت نوبت کاری (ماده‌۵۵) کار می‌کنند و شب‌کاری آنان چرخشی است. کارگرانی هم داریم که در شیفت ثابت شب (ماده۵٨) به کار گرفته می‌شوند تا به‌اصطلاح عرفی کارفرمایان، خط تولید نخوابد. کارگران کشتارگاه‌های مرغ، نمونه‌ای از کارگران ماده‌۵٨ هستند که دائم شب‌کارند.

کارکردن در شب، مخالف شرایط طبیعی بدن انسان است و قطعا با عوارضی برای جسم کارگر همراه است. در‌این‌میان اگر این شب‌کاری به‌صورت دائم باشد، در افزایش حوادث ناشی از کار و بیماری‌های خاص کارگران این واحدها نقش بسزایی دارد. همین مسئله سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا سال‌٢٠٠٧ تحقیقاتی درباره عوارض شب‌کاری‌های دائم صورت دهد. در این تحقیقات سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که یکی از عوامل بروز سرطان می‌تواند کارکردن در شب باشد. همچنین اکثر افرادی که شب‌کاری دارند، درمعرض دیابت نوع‌٢ و بیماری‌های خاص دیگر هستند. با همه این اوصاف، به‌دلیل شرایط جبری از‌جمله اقتصاد، معیشت، امنیت شغلی و... کارگران حاضرند شرایط کار‌کردن در شب را بپذیرند تا شرمنده خانواده نشوند و بتوانند نانی سر سفره ببرند. نکته دیگری که در‌کنار شب‌کاری‌ باید به آن توجه کرد، این است که برخی از همین مشاغل در‌معرض آلاینده‌های محیطی قرار دارند که به مشکلات شب‌کاری افزوده می‌شود. محیط آلوده، بیدار‌خوابی و بیماری‌های شغلی که در طول کار و به‌دلیل شرایط شغلی، کارگر را درگیر می‌کند، جانی برای بازنشستگی نمی‌گذارد و فرد قبل از بازنشستگی یا حتی در سال‌های ابتدای کار فوت می‌کند. همین موضوع در‌میان عرف مصطلح شده که می‌گویند: «بازنشستگی به او نساخت و فوت کرد!»

طبق ماده‌۵٨ قانون کار برای هر ساعت کار که بین ساعت ٢٢ تا ۶‌صبح باشد، به کارگران غیر‌نوبتی (چرخش شیفت کار) ٣۵‌درصد اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می‌گیرد؛ که اگر پرداخت شود باید گفت چقدر بهای سلامتی کارگران ارزان است! بهای سلامتی به قیمت ٣۵‌درصد از مزدشان. 

 

عضو هیئت‌مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی