کد خبر : 89680
/ 06:37
درباره نمایشگاه و کتابی ویژه زائران پیاده امام‌رضا(ع)

پرتره‌هایی که «دریا» شد

دهه آخر صفر سال گذشته بود که ۶عکاس با شرکت در پروژه‌ عکاسی که حوزه هنری آن را برگزار کرده بود، راهی جاده‌ها شدند و لنز دوربینشان را به‌سمت زائران پیاده امام‌رضا(ع) تنظیم کردند...

پرتره‌هایی که «دریا» شد

شهرآرا آنلاین -  قاسمی| دهه آخر صفر سال گذشته بود که ۶عکاس با شرکت در پروژه‌ عکاسی که حوزه هنری آن را برگزار کرده بود، راهی جاده‌ها شدند و لنز دوربینشان را به‌سمت زائران پیاده امام‌رضا(ع) تنظیم کردند تا دهه آخر صفر سال جاری ۶٠پرتره در نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» به نمایش درآید و ٢٠٠پرتره دیگر هم در کتابی به همین اسم چاپ شود.

اشکان پردل، رضا حیدری‌شاه‌بیدک، جمال‌الدین سجادی، مرجان حسین‌زاده، مهناز ناظری و ساناز صفایی عکاس‌های این پروژه هستند که درکنار گرفتن پرتره‌‌ها، دل‌گویه‌ها و روایات زائران پیاده را هم ثبت و ضبط کرده‌اند و آن اطلاعات را کنار هرعکس به نمایش درآورده‌اند.

اشکان پردل، یکی از شرکت‌کنندها و مدیر هنری این پروژه، در این‌باره توضیح می‌دهد: پروژه نمایشگاه و کتاب «ردپایی که دریا شد» به‌همت حوزه هنری اجرا شده و قرار است در نگارخانه رضوان رونمایی شود.

وی درباره ویژگی مهم پرتره‌ها می‌گوید: همه عکس‌ها با هدف یکنواخت بودن آن‌ها درقالب پرتره گرفته شده است؛ چراکه اصرار داشتیم در ظاهر کلی عکس‌ها تفاوتی قائل نشویم و پس‌زمینه‌ها در توجه مخاطب به عکس‌ها تاثیرگذار نباشد.

به گفته پردل، این کار به برقراری ارتباط چشمی بهتر بین عکس و مخاطب کمک می‌کند، از این‌رو آن‌ها تصمیم گرفتند همه پرتره‌ها را با فوکا لنز و دیافراگم ثابت عکاسی کنند. این هنرمند همچنین درباره چالش‌های احتمالی یعنی شبیه شدن عکس‌ها به‌هم می‌گوید: برای حل شدن این مسئله، توجهمان را روی تیپ‌نگاری برده و سعی کرده‌ایم هر پرتره نشان‌دهنده چهره متفاوت، شهری که سفر از آن آغاز شده‌است، سن، جنس و... باشد.

کتاب و نمایشگاه «ردپایی که دریا شد» امروز ساعت١٨ در مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، نگارخانه رضوان رونمایی می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند تا پنجشنبه ١٧آبان از آن بازدید کنند.

 125014.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی