کد خبر : 89682
/ 06:42

بارگرانی مصالح روی دوش مسکن

هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در مشهد ۵٠درصد افزایش یافت

بارگرانی مصالح روی دوش مسکن

شهرآرا آنلاین - الهام ظریفیان - با اینکه قیمت مصالح ساختمانی از ابتدای سال تاکنون افزایش رسمی نداشته است، اما افزایش قیمت در بخش‌های دیگر اقتصاد مانند افزایش ١٠٠درصدی هزینه حمل و نقل و مواد بسته‌بندی، قیمت این گروه کالایی را حداقل ۵٠درصد از ابتدای سال تاکنون و حداقل ۶٠درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داده است. این امر به ایجاد شرایط رکود در بازار تازه جان گرفته مسکنی منجر شد که از سال‌٩٢ در رکود شدیدی قرار گرفته بود و از پاییز ٩۶ رگه‌هایی از رونق در آن دیده ‌می‌شد.

کارشناسان می‌گویند افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز در این جریان بی‌تقصیر نبوده‌، چنانکه افزایش قیمت مصالح سهم ۵٠درصدی را در افزایش هزینه‌های ساخت وساز در مشهد داشته است. البته بخش جالب ماجرا آن است که برخلاف دیگر بخش‌های اقتصادی مواد اولیه مصالح ساختمانی مانند گچ، سیمان و آهن از خارج وارد نمی‌شود اما همگام با تغییرات ارز قیمت آن‌ها نیز افزایش یافته است. چون دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت تمام شده این محصولات مانند حمل و نقل و مواد بسته‌بندی وابسته به ارز رشد کرده‌اند. 

 

﷯ افزایش هزینه

نایب رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی مشهد در‌این‌باره به ‌شهرآرا می‌گوید: هزینه حمل گچ از سمنان در ابتدای سال به ازای هر تن ٣۵هزار تومان بوده که این رقم اکنون به ٧۵هزار تومان رسیده است. علاوه بر آن قیمت مواد بسته‌‌بندی مصالح که عمدتا از پلی‌اتیلن ساخته شده‌اند نیز افزایش داشته است.پیمان حریمی اضافه می‌کند: قیمت برخی مصالح مانند سیمان به میزان ٢۵درصد افزایش یافته است. برای مثال قیمت یک پاکت سیمان در ابتدای سال بین ٨٠٠٠تا ٨٧٠٠تومان بوده و اکنون به ٩۵٠٠تومان رسیده است.

وی با اعلام اینکه اعضای این اتحادیه در مشهد از سال گذشته تاکنون به میزان ۵٠درصد ریزش داشته‌اند، می‌گوید: سال گذشته ۶٠٠عضو در مشهد داشتیم که اکنون این تعداد به ٣۴٠رسیده است. هر یک از این واحدهای صنفی حداقل ٢کارگر و ٢راننده داشته‌اند. این موضوع به این دلیل است که تقاضا برای مصالح ساختمانی در بازار به شدت کاهش یافته است زیرا با قیمت‌های فعلی سازندگان به ساخت و ساز راغب نیستند. رئیس اتحادیه آهن و پروفیل مشهد نیز در گفت‌وگو با شهرآرا از افزایش حداقل ۵٠درصدی قیمت آهن از ابتدای سال تاکنون خبر می‌دهد و می‌گوید: قیمت آهن در ابتدای سال کیلویی ۴٠٠٠تومان بود و اکنون به ۶٠٠٠تومان رسیده است. بخشی از این افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا بوده است. چنانکه افرادی که نیاز به آهن ندارند نیز با این استدلال که قیمت آهن افزایش خواهد داشت متقاضی خرید آهن شده‌اند.

 

﷯ هزینه ساخت مسکن در مشهد

در ادامه دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی میزان افزایش قیمت مسکن در مشهد را از ابتدای سال تاکنون به طور متوسط ٧٠درصد اعلام می‌کند و می‌گوید: بخش زیادی از این میزان به افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی برمی‌گردد.نعمت‌ا... ظریف ادامه می‌دهد: ٨۵درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است و قیمت آن‌ها قاعدتا ربطی به دلار ندارند ولی هزینه‌های جانبی که به قیمت تمام شده اضافه می‌شوند قیمت این محصولات را نیز همگام با تغییرات نرخ ارز تغییر می‌دهند. چنانکه از ابتدای سال تاکنون قیمت مصالح ساختمانی بین دو تا سه برابر شده است. برای مثال قیمت آهن و میلگرد در زمستان گذشته کیلویی ٢۴٠٠تومان بود و اکنون به بیش از ۵٠٠٠هزار تومان رسیده یعنی حدود ١٢٠درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت انواع چسب‌های ساختمانی که همه تولید داخل هستند سه برابر و قیمت ماسه دو برابر شده است. وی اضافه می‌کند: هزینه تمام شده هر مترمربع مسکن برای ساختمان ۵ تا ۶ طبقه بدون عوارض شهرداری و تأمین اجتماعی در زمستان سال‌٩۶ در مشهد به طور متوسط یک میلیون تومان بود که اکنون یک میلیون ۵٠٠هزار تومان تا یک میلیون و ٨٠٠ هزار تومان شده است. یعنی افزایش قیمت نهاده‌های مسکن بین ۵٠ تا ٨٠ درصد در افزایش قیمت تمام شده تاثیرگذار بوده‌اند. این موضوع منجر به کاهش ساخت و ساز شده است. چراکه وقتی سازنده ببیند واحدش پیش‌خرید نمی‌شود دست نگه می‌دارد و سرمایه خود را به بازارهای موازی می‌برد. وی می‌گوید: تقریبا از مهر‌ماه رشد فزاینده مسکن که در ۶ماه اول سال ادامه داشت، متوقف شد و خرید و فروش به میزان زیادی کاهش پیدا کرد. با این حال افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه یافت و شرایط رکود تورمی ایجاد شد. یعنی در عین اینکه بازار راکد است و خریدار وجود ندارد، قیمت‌ها کاهش نیافته است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی