کد خبر : 89684
/ 06:46
گفت‌وگو با حسین رضایی، سخن‌گوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام‌رضا(ع)

خراسانی‌ها، پیشگام در پیاده‌روی

فرهنگ تشرف پیاده به حرم امام‌هشتم(ع)، از آیین‌های دیرینه زیارت، در چند سال اخیر پررنگ‌تر شده است.

خراسانی‌ها، پیشگام در پیاده‌روی

محدثه شوشتری| امروز فقط جمعیت زائران پیاده امام‌رضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر به بیش‌از ۴٠٠‌هزار‌نفر رسیده است. هم‌زمان با ایام دهه پایانی ماه صفر و میزبانی مشهد از هزاران زائر پیاده، به فلسفه شکل‌گیری این حرکت فرهنگی، مذهبی و معنوی در گفت‌‌وگو با حسین رضایی، سخن‌گوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام‌رضا(ع) پرداخته‌ایم. این جمعیت، به‌طور‌مستقل از سال‌٨١ آغاز به کار کرده و تا امروز تنها مجموعه مستقل و مردمی برای سامان‌دهی، ثبت‌نام، خدمات‌دهی و هماهنگی با تمام مجموعه‌های دولتی و خیران به زائران پیاده بوده است.

 

﷯ در تاریخ، همیشه نام اولین‌ها زنده می‌ماند. در بررسی آیین پیاده‌روی زائران حرم امام‌هشتم(ع) چه کسانی اولین قدم‌ها را در مسیر مشهد برای زیارت با پای پیاده برداشتند؟

یکی از عقاید ما شیعیان، ادای نذر برای زیارت با پای پیاده بوده که در طول تاریخ بین اقوام، مناطق و مردم از شاه و فقیر وجود داشته است؛ اما این حرکت‌ها از نظر تعداد جمعیت به اندازه موج چند صدهزار‌نفری امروز نبوده است. گاه پیاده‌روی‌ها به‌صورت انفرادی یا چند‌نفره برای زیارت امام‌هشتم(ع) شکل می‌گرفت. در‌این‌بین از نام‌هایی که جزو قدیمی‌ترین‌ها برای زائران پیاده‌ امام‌رضا(ع) به ثبت رسیده است، نام حاکمان، علما و اقوامی از شهرهای نیشابور و گناباد دیده می‌شود. در قدیمی‌ترین اسناد نگهداری‌شده در موزه و کتابخانه آستان‌قدس هم تصاویری از همین پیاده‌روی‌ها وجود دارد که شاهد این حرکت تاریخی است. بین حاکمان، شاه عباس دوم، معروف‌ترین شاه صفوی، اولین زائری از بین حکما بود که در سال‌١٠٠٩ هجری‌قمری از پایتخت آن روز یعنی اصفهان، پیاده به مشهد آمد. نقل شده در یکی از این سفرها شیخ‌بهایی نیز شاه عباس را همراهی کرده است. حتی این سفرهای پیاده، آثار مطلوب عمران و آبادانی نیز برای شهر باقی گذاشته است؛ چنان‌که طرح توسعه صحن زیارتی امام‌هشتم(ع)، تأمین آب مصرفی شهر مشهد، ایجاد خیابان و زیرساخت‌های عمرانی، از مهم‌ترین اقدامات شاه‌عباس در سفرهای زیارتی‌اش با پای پیاده به مشهد بوده است.

 

﷯ در تاریخ معاصر چطور؟ حداقل در نیم‌قرن گذشته، آیین پیاده‌روی تا حرم امام‌رضا(ع) چه سیر تاریخی‌ای داشته است؟

به‌طور‌دقیق از سال‌١٣۴۶ تشرف پیاده به حرم امام‌هشتم(ع) به‌صورت منظم‌تر شکل گرفته و به‌تدریج پیاده‌روی زائران، با تشکیل کاروان‌ها قوت گرفته است. در حال حاضر، قدیمی‌ترین کاروان زائران پیاده امام‌هشتم(ع)، کاروانی از گناباد است که امسال برای سی‌امین سال متوالی وارد مشهد می‌شود.

 

﷯ یعنی در موضوع پیاده‌روی زائران، خود خراسانی‌ها در جا‌انداختن این آیین پیشگام بوده‌اند؟

بله، دقیقا. اولین کاروان‌های پیاده، از نیشابور و قوچان به مشهد می‌آمدند. بین دیگر استان‌ها، مازندران و یزد، جزو اولین کاروان‌هایی بودند که تشرف پیاده تا حرم امام‌رضا(ع) را شکل دادند تا به امروز که از تمام استان‌های کشور ما زائر پیاده داریم. با نگاهی به جمعیت کاروان‌ها و زائران، همچنان خراسانی‌ها در صدر جمعیت زائران پیاده تا حرم رضوی هستند.

 

﷯ اگر بخواهید با آمار و ارقام آیین تشرف پیاده به حرم امام‌هشتم(ع) را روایت کنید، چقدر مجموعه مشارکت‌ها برای تقویت این حرکت اثر‌بخش بوده است؟

افزایش سال‌به‌سال تعداد زائران پیاده، سند محکمی بر‌ اثربخش‌بودن مشارکت‌های مردمی و دولتی بوده است. در طول ١٧‌سالی که از تشکیل جمعیت خدمتگزاران زائران حرم امام هشتم(ع) می‌گذرد، سال به سال تعداد زائران، کاروان‌ها و زیرساخت‌های خدماتی افزایش یافته است. در سال‌٨١ مجموع زائران پیاده به مشهد، ٢٠‌هزار نفر بود. این جمعیت در حال حاضر به ۴٠٠‌هزار زائر فقط در دهه پایانی ماه صفررسیده است.

 

﷯ خارج از مرزهای ایران چطور؟ بین زائران پیاده، زائران خارجی هم داریم، اما تعداد آن‌ها به اندازه موجی که در پیاده‌روی اربعین به‌سمت عراق شکل می‌گیرد، نیست. فکر می‌کنید چرا این حرکت به‌شکل قوی در بین زائران خارجی شکل نگرفته است؟

خوشبختانه از ۴سال گذشته اولین جرقه‌های حضور کاروان‌های پیاده خارج از مرزهای ایران زده شده است، اما نیازمند تقویت این سفرها هستیم تا جایگاه مشهد در جهان اسلام بدرخشد. کاروان‌هایی از افغانستان، عراق، لبنان و دیگر کشورهای مسلمان برای پیاده گام‌برداشتن در مسیر حرم امام رضا(ع) شکل گرفتند. بیشتر این زائران ابتدا به قم سفر می‌کنند، سپس از قم به سمت نیشابور حرکت می‌کنند و از این شهر با پای پیاده به سمت مشهد می‌آیند. تعداد این زائران خیلی چشم‌گیر نیست، اما با فراهم‌کردن زمینه‌‌ها، می‌توان حرکتی بزرگ و قوی بین زائران امام هشتم(ع) شکل داد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی