کد خبر : 89686
/ 06:50

دوراهی سی‌اف‌تی

رد شدن CFT کاربران فضای مجازی را با نگرانی و سردرگمی درباره این لایحه و شرایط آینده مواجه کرده است

دوراهی سی‌اف‌تی

شهرآرا آنلاین - ١٣آبان خبرهای مهم زیادی داشت، خیلی‌ها گمان می‌کردند شروع تحریم‌های جدید ترامپ باعث نگرانی مردم خواهد شد و واکنش‌های آن‌ها را در فضای مجازی به دنبال خواهد داشت اما بر خلاف تصور یک خبر مهم دیگر باعث ایجاد موج در فضای مجازی شد و نگرانی کاربران را به دنبال داشت، خبر رد شدن لایحه CFT از سوی شورای نگهبان و برگشت خوردن آن به مجلس. شورای نگهبان ٢٠ ایراد به لایحه CFT گرفته است که طبق گفته سخن‌گوی این شورا شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و چند ابهام بوده است.

 

واکنش‌ها به رد شدن سی‌اف‌تی

رد شدن سی‌اف‌تی واکنش‌های مختلف چهره‌های سیاسی را به‌دنبال داشت. محمدرضا باهنر نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در‌این‌باره گفت: «این ایرادات به معنای نپیوستن ایران به CFT نیست چرا که اگر این اتفاق نیفتد با تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشر مواجه خواهیم شد. برخی در مجلس اظهارنظر کردند که ایرادات شورای نگهبان قابل رفع نیست و برخی می‌گویند با ارائه یک یا دو تحفظ (رزرو) مشکل قابل حل است.»

علی خرم نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل، چهره دیگری بود که در گفت‌وگو با روزنامه آفتاب یزد درباره سی‌اف‌تی گفت: «عده‌ای باید متوجه شوند که خودزنی نکنند. اگر ترامپ بخواهد کاری کند که کشورها برخلاف خرید از ایران، پول ایران را ندهند، ما خود با رد CFT به این کار کمک می‌کنیم.» البته این اتفاق موافقانی هم داشت و در توییتر و سایت‌ها می‌شد پیام‌هایی را هم دید که این حرکت را جواب محکم به ترامپ و نشانه ایستادگی در برابر تحریم‌های آمریکا دانستند.اما به هر حال بسیاری از کاربران از سرانجام این اتفاق نگران بودند، رد این نگرانی را می‌شد در بحث‌های تلگرامی و اینستاگرامی دید. خیلی‌ها می‌خواستند بدانند که آیا دوباره دلار گران خواهد شد؟ یا قرار است تحریم‌ها بیشتر شوند؟ عده‌ای به این موضوع اشاره کرده بودند که ظریف در مجلس گفته اگر اف‌ای‌تی‌اف تصویب نشود، حتی چین و روسیه هم با کشورمان معامله نخواهند کرد و برایشان سؤال بود که چطور می‌شود با این شرایط وضعیت اقتصادی را بهبود داد؟

 

چرا ١٣ آبان؟

موضوع حاشیه‌ساز دیگر زمان اعلام این خبر از سوی شورای نگهبان بود. ١٣آبان ۵روز بعد از مهلت قانونی اعلام نظر شورای نگهبان است. همین موضوع اعتراض برخی نمایندگان مجلس را به دنبال داشت. نمایندگان معتقد بودند چون شورای نگهبان در زمان معین شده نظرش را نگفته پس طبق قانون، لایحه تأیید است. این اعتراض‌ها به فضای مجازی هم کشیده شد و کاربران هر کدام به نوعی این رفتار را تحلیل کردند. بعضی کاربران این رفتار را تحسین کردند و مثلا کاربری به اسم شمیم نوشت «امروز رساترین مرگ بر آمریکا را شورای نگهبان بارد کردن لایحه CFT گفت.» برخی هم اعلام این خبر در چنین روزی را کاملا غلط دانستند مثل کاربری که نوشت «١٣ آبان ٩٧روزی است که ترامپ و شورای نگهبان به طور همزمان ملت ایران را تحریم کردند.»

اما کدخدایی سخن‌گوی شورای نگهبان اعلام کرد «شورای نگهبان در موعد مقرر قانونی ٢٠ روز، نظر خود را درباره CFT برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرد اما خبر آن ١٣آبان اعلام شد.» علی لاریجانی هم در صحن مجلس حرف کدخدایی را تأیید کرد و گفت: «شورای نگهبان نظراتش را درباره لایحهCFT در موعد قانونی مقرر به مجلس ارسال کرده است و بنده هم آن را به کمیسیون و معاونت قوانین ارسال کرده‌ام.»

 

سرنوشت سی‌اف‌تی چه خواهد شد؟

بسیاری از کاربران گمان می‌کردند رد شدن این لایحه از سوی شورای نگهبان به معنی پایان کار آن و اضافه شدن ایران به فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف است. اما هنوز داستان CFT به پایان نرسیده و ٢مسیر برای ادامه این داستان وجود دارد. با توجه به اینکه ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT به مجلس اعلام شده است، براساس آیین‌نامه داخلی، مجلس می‌تواند از طریق بررسی مجدد و رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون مربوطه و سپس تصویب اصلاحات در صحن، مصوبه اصلاح‌شده را برای تأمین نظر شورای نگهبان، دوباره به این شورا ارسال کند. در این صورت با رفع ایرادات شورای نگهبان و پس از طی مراحل قانونی، این مصوبه از سوی رئیس مجلس به رئیس‌جمهور و سپس از سوی او به‌عنوان یک قانون لازم‌الاجرا به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. اما در حالت دوم اگر مجلسی‌ها در برابر شورای نگهبان، بر آنچه پیش از این تصویب کرده بودند اصرار داشته باشند، در این شرایط مصوبه مجلس از لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی