کد خبر : 89690
/ 06:55

مأموریت‌های پنج‌گانه مدیریت شهری در حوزه فرهنگی

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به‌مناسبت روز فرهنگ عمومی به چهلمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر دعوت شده بود تا ضمن ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله، راهبردهای حوزه فرهنگی در مدیریت شهری را تشریح کند.

مأموریت‌های پنج‌گانه مدیریت شهری در حوزه فرهنگی

شهرآرا آنلاین - هادی بختیاری در این جلسه بیان کرد: میزان سودمندی و اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی، یکی از چالش‌های جدی مدیریت شهری در حوزه فرهنگی است و انتظار می‌رود منابعی که در این بخش هزینه می‌شود، دارای بازدهی مناسبی باشد.

وی افزود: به‌منظور مقابله با این چالش، حداکثر و حداقل انتظار از انجام فعالیت‌های فرهنگی در مدیریت شهری تعیین شده است تا برنامه‌ها بر‌این‌اساس پایش و ارزیابی شود.

بختیاری ادامه داد: حداقل انتظار مدیریت شهری از فعالیت‌های فرهنگی، افزایش سرمایه اجتماعی و حس اعتماد مردم به شهرداری است که میزان آن را می‌توان سالانه و از‌طریق پایش مشارکت شهروندان در مسائل شهری سنجش کرد.

به گفته وی، سرمایه اجتماعی مدیریت شهری بر دیگر سرمایه‌ها تقدم دارد؛ زیرا شهرداری، سازمانی عمومی و نیازمند مشارکت مردم است.

 

﷯ تلاش برای تغییر رفتار شهروندان

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد حداکثر انتظار مدیریت شهری از فعالیت‌های فرهنگی را تغییر رفتار شهروندان مطابق اهداف مدنظر برشمرد و گفت: آنچه به کاهش سودمندی و اثربخشی منجر می‌شود، پراکندگی و گستردگی غیر‌منطقی فعالیت‌های حوزه فرهنگی در مدیریت شهری است.

بختیاری با بیان اینکه فعالیت‌ها و مأموریت‌های شهرداری در حوزه فرهنگی گسترده شده است و منابع موجود، اجازه کار عمیق و اثربخش را نمی‌دهد، گفت: بیشتر کارهای فرهنگی در مدیریت شهری پراکنده و روبنایی شده، به همین دلیل محدودکردن و تمرکزبخشی به فعالیت‌های فرهنگی شهرداری در دستورکار قرار گرفته است.

وی افزود: عمده فعالیت‌های حوزه فرهنگی شهرداری در ۵‌محور ارتقای فرهنگ شهروندی، افزایش نشاط و سلامت اجتماعی، تقویت هویت اجتماعی و شهروندی، زیباسازی سیما و منظر شهروندی و همچنین تقویت زیرساخت‌های ورزشی و فرهنگی شهر تقسیم‌ شده است. بختیاری با بیان اینکه «برای تحقق اهداف مدیریت شهری در حوزه فرهنگی، به‌سمت برون‌سپاری کارها به نهادهای مردمی پیش خواهیم رفت»، گفت: در حوزه آموزش فرهنگ شهروندی که یکی از تأکیدهای شورای شهر به شمار می‌رود، با چالشی‌هایی مواجه هستیم که برای رفع آن‌ها، مطالعات تخصصی درحال انجام است.

وی گفت: متأسفانه در حوزه آموزش فرهنگ شهروندی، شناخت کافی از الگوهای آموزشی مناسب و تجارب موفق وجود ندارد؛ لذا باید با مبانی این حوزه شناخت پیدا کنیم و بر‌اساس یک مدل موفق کار را پیش ببریم.

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: برای زیباسازی فضای شهری، ١١٠‌میدان و تقاطع اصلی شهر شناسایی شده‌اند و طرح‌های آن‌ها با کمک هنرمندان در‌حال آماده‌سازی است.

وی با اشاره به اینکه فقط در حدود ١۵هزارم مترمربع به‌ازای هر شهروند سرانه فضای فرهنگی وجود دارد، بیان کرد: موضوع توسعه و تقویت مشارکت‌های مردمی در مرحله شوراهای اجتماعی محلات و سمن‌ها در‌حال برنامه‌ریزی است. بختیاری خاطرنشان کرد: سیاست‌ها و اساسنامه شورای اجتماعی محلات در‌حال اصلاح است و برای تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد نیز خانه سمن‌های شهری راه‌اندازی خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی