کد خبر : 89691
/ 06:56

دوباره «من‌کارت»

شورای شهر مشهد با تغییر عنوان کارت شهروندی موافقت کرد

دوباره «من‌کارت»

شهرآرا آنلاین - امیرعلی قاسمی‌مقدم - مشهدی‌ها چند‌سالی است که برای استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی باید کارت شهروندی به‌همراه داشته باشند؛ کارتی که از بدو راه‌اندازی تاکنون دوبار تغییر نام یافته است. با اینکه شورای چهارم یک سال مانده به پایان فعالیتش به‌یک‌باره در مصوبه‌ای با این استدلال که «من‌کارت» هویت ندارد و بوی خود‌رأیی می‌دهد، کارت شهروندی را به «مشهدکارت» تغییر نام داد، خیلی از مشهدی‌ها هنوز این کارت را با عنوان «من‌کارت» می‌شناسند. متداول‌بودن نام «من‌کارت» بین مردم اخیرا مدیریت شهری را بر آن داشت که در لایحه‌ای از شورای پنجم اجازه بگیرد و دوباره برند قدیمی کارت شهروندی را زنده کند. اگرچه ٢کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و حمل‌و‌نقل و ترافیک با تغییر نام کارت شهروندی از «مشهدکارت» به «من‌کارت» مخالفت کرده بودند، دفاع برخی اعضا از لایحه مدیریت شهری، دیگر اعضا را هم قانع کرد که به بازگشت نام «من‌کارت» رأی مثبت بدهند.

 

﷯ تقویت هویت اجتماعی

نایب‌رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورا در ابتدای بررسی این دستورکار در چهلمین جلسه علنی شورای پنجم، به دفاع از نظریه کمیسیون متبوعش پرداخت و گفت: باتوجه‌به اینکه ترویج نام «مشهدکارت» به تقویت هویت اجتماعی مردم کمک می‌کند، کمیسیون حمل‌ونقل با تغییر آن مخالفت کرد.

شهناز رمارم افزود: در شورای چهارم، عنوان کارت شهروندی به مشهدکارت تغییر پیدا کرد. از آن زمان تا‌به‌امروز چرا اقدامی برای تغییر جلد کارت‌های دراختیار مردم انجام نشده است؟

وی بیان کرد: همان‌طور‌که عنوان من‌کارت در بین مردم متداول شد، اگر مدیریت شهری پای کار باشد، مشهدکارت هم می‌تواند جای خود را بین شهروندان باز کند.

 

﷯ توزیع ٢٠٠ هزار مشهدکارت

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد هم با دفاع از لایحه مدیریت شهری گفت: از ابتدای راه‌اندازی سامانه کارت شهروندی تاکنون حدود ۵‌میلیون کارت با عنوان من‌کارت در‌اختیار مردم قرار گرفته که از این تعداد کمتر از ٢٠٠‌هزار مورد با نام مشهدکارت چاپ شده است.

محمدجواد رجائیان افزود: مردم به دوگانگی ایجاد‌شده به‌خاطر تغییر نام کارت شهروندی گلایه دارند و حتی برخی تصور می‌کنند کاربرد من‌کارت با مشهدکارت متفاوت است.

وی ادامه داد: همه شهروندان از کارت شهروندی به نام من‌کارت یاد می‌کنند و این برند را می‌شناسند؛ لذا برای رفع دوگانگی ایجاد‌شده و حفظ برند من‌کارت، پیشنهاد داریم که مصوبه شورای چهارم لغو شود و کارت شهروندی به نام قبلی خود بازگردد.

مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توسعه توس، هم که مخالف نظریه کمیسیون‌های حمل‌ونقل و فرهنگی بود، گفت: من‌کارت بین مردم جا افتاده است و اصرار بر باقی‌ماندن مشهدکارت روی کارت‌های شهروندی توجیه‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

در‌خلال اظهارنظر اعضا، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا هم پشت تریبون قرار گرفت تا از دلایل رد لایحه مدیریت شهری در کمیسیون متبوعش روایت کند.

احسان اصولی گفت: یکی از راهبردهایی که در ابتدای شروع کار شورای پنجم با مردم در‌میان گذاشته و تاکنون بر آن پافشاری کرده‌ایم، موضوع تقویت هویت شهری و تحقق انسجام اجتماعی در مشهد بوده است.

وی اتکا به نام مشهد را لازمه تقویت هویت اجتماعی برشمرد و افزود: هرجا که این نام به کار برده شود، راهبرد انسجام اجتماعی در حوزه فرهنگی تحقق پیدا می‌کند و حتی تقویت می‌شود. بنابراین بهتر است مشهدکارت را به‌عنوان یک برند هویتی حفظ کنیم.

 

﷯ یک کارت می‌تواند هویت‌سازی کند؟

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا که نظرش مخالف اصولی بود، گفت: با اینکه بنده یک فرهنگی هستم، حرف‌های آقای اصولی را متوجه نمی‌شوم. چطور یک کارت می‌تواند هویت‌سازی کند؟ این‌قدر رفتارهای غیر‌هویتی داشته‌ایم که این کارها چندان تأثیری ندارد. 

بتول گندمی افزود: همه شهروندان از کارت شهروندی به‌عنوان «من‌کارت» یاد می‌کنند؛ بنابراین ما به‌عنوان نمایندگان مردم در شورای شهر باید به خواست آنان احترام بگذاریم. 

وی ادامه داد: واقعا جای تعجب دارد. شورای چهارم با این استدلال که من‌کارت، منیت را ترویج می‌دهد، نام آن را تغییر داد. 

به نظر بنده، مسئله خیلی ساده است و لزومی ندارد وقت شورای شهر را برای نام یک کارت هدر دهیم. 

در‌نهایت، اعضای شورا با بازگشت نام کارت شهروندی به من‌کارت با ٨‌رأی موافق و ۴رأی مخالف، موافقت کردند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی