کد خبر : 89693
/ 06:59

کلاهبرداری از ١۶۶زائر اربعین

باند دونفره شیادی با ترفند سفر زیارتی ارزان قیمت در مشهد متلاشی شد

کلاهبرداری از ١۶۶زائر اربعین

شهرآرا آنلاین -  ٢فرد شیاد که با ترفند سفرهای زیارتی ارزان قیمت و سوء‌استفاده از احساسات معنوی مردم از ١۶۶شهروند مشهدی کلاهبرداری کردند و به مناطق جنوبی کشور متواری شدند با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی شناسایی و جلب قانون شدند.

به گزارش شهرآرا، این پرونده کلاهبرداری زمانی در دستور کار اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت که ده‌ها نفر از شهروندان مشهدی با مراجعه به مرجع قضایی از افرادی که در قالب یک شرکت زیارتی سرِ آن‌ها کلاه گذاشته بودند، شکایت کردند.

با گشوده شدن این پرونده در دادسرا و حساسیت موضوع، دستور رسیدگی و شناسایی متهمان صادر شد و تیم‌های زبده و مجربی از اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی در مسیر انجام تحقیقات این ماجرا قرار گرفتند.

بررسی اظهارات شاکیان حاکی از این مطلب بود که متهمان به بهانه سفر زیارتی ارزان قیمت و با سوء‌استفاده از ایام اربعین حسینی(ع) مبالغی بین ۵٠٠هزار تا یک میلیون تومان به عنوان سفر به کربلای معلی از مال‌باختگان گرفته‌اند که در روز موعود مشخص می‌شود تمامی اقدامات متهمان غیر‌واقعی بوده است. علاوه بر این شاکیان از طریق سایت دیوار و تبلیغات خیابانی کوچه به کوچه با چاپ برگه‌های کوچک با این شرکت آشنا و به دلیل آگهی فریبنده جذب این دفتر مسافرتی و زیارتی غیرقانونی شده‌اند.

با مفتوح شدن این پرونده در پلیس آگاهی استان گروه تحقیقاتی برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر از متهمان اصلی، شاکیان پرونده را به اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی فراخواند.

 

بلیتی که واقعیت نداشت

یکی از شکات که مردی میان‌سال است در اظهاراتش به افسر تحقیق این پرونده گفت: «هر سال نزدیک اربعین که می‌شد به همراه خانواده به کربلا می‌رفتیم اما امسال با توجه به افزایش قیمت ارز و بالا رفتن هزینه‌های سفر کربلا دیگر امیدی به رفتن نداشتم تا اینکه آگهی چاپی این شرکت متقلب را داخل حیاط خانه دیدم. متهمان برای اینکه مشتاقان سفر زیارتی کربلا را به سمت خود بکشانند، در این آگهی آورده بودند با کمترین هزینه افراد را به کربلا می‌برند.»

شاکی ادامه داد: «نوع سفر و رفت و برگشتش به وسیله قطار و میزان هزینه آن، به شدت فریبنده بود برای همین با خوشحالی موضوع را به خانواده منتقل کردم و به آن‌ها گفتم که ساک سفرشان را ببندند. روز بعد به نشانی داده شده واقع در خیابانی آیت ا... عبادی مراجعه و به ازای هر نفر مبلغ ۵٠٠هزار تومان به مردی که مسئول این دفتر زیارتی بود، پرداخت کردم. روز موعود فرا رسید من و همسر و دو پسرم به راه‌آهن رفتیم که متوجه شدم چنین قطاری به مقصد اعلام شده وجود ندارد. بعد از چند ساعت معطلی با چشمی‌گریان و دلی‌شکسته به خانه برگشتیم. بعدا از زبان پسرم شنیدم که چند نفر دیگر نیز مثل ما بازی خوردند و آن‌ها هم به خانه‌هایشان برگشتند. دلمان می‌خواست به کربلا برویم و هنوز هم زمان داشتیم اما دیگر پولی در بساط نبود که برویم. روز بعد وقتی به دفتر این افراد شیاد مراجعه کردم متوجه شدم که آن‌ها شبانه فرار کرده‌اند. به پیشنهاد چند نفر دیگر که اوضاعشان مثل ما بود از این افراد شکایت کردیم تا شاید قانون با آن‌ها برخورد کند.»

 

زیارت اولم بود

دیگر شاکی پرونده که خانمی جوان بود در‌این‌باره گفت: «با شروع شدن ماه محرم به خواهرم گفتم که امسال هر‌طور شده می‌خواهم تلاش کنم و پولم را کنار بگذارم تا اربعین به کربلا بروم. او هم وقتی اشتیاق من را برای پیاده‌روی اربعین دید، گفت که حاضر است با من به کربلا بیاید. مبلغ ناچیزی را کنار گذاشتیم و به امید رفتن به کربلا آن هم برای اولین‌بار سخت کار کردم اما مبلغ کنار گذاشته کفاف هزینه سفر را نمی‌داد. آگهی این شرکت زیارتی متقلب را در سایت دیوار دیدم که نوشته بود با کمترین قیمت عاشقان حسین(ع) را به کربلا می‌رساند. با تلفن داده شده تماس گرفتم که مردی جوان گفت هزینه سفر به ازای هر نفر یک میلیون تومان است. موضوع را به خواهرم گفتم و هر دو فردای آن روز به دفتر این فرد شیاد در خیابان عبادی مشهد مراجعه و مبلغ ٢میلیون تومان را واریز کردیم. قرار بود چند روز مانده به اربعین با قطار به یکی از شهرهای جنوبی برویم و از آنجا به مرز و بعد هم به نجف و پیاده تا کربلا برویم و در برگشت هم با قطار به مشهد برگردیم.»

این خانم جوان ادامه داد: «‌‌روز قرار من و خواهرم و تعداد زیادی مسافر دیگر که در این شرکت مسافرتی، زیارتی متقلب ثبت‌نام کرده بودند در محل راه‌آهن مشهد حاضر شدیم. نیم ساعتی گذشت و خبری از مدیر کاروان نشد. یکی از آقایان کاروان با دفتر تماس گرفت اما کسی پاسخ‌گو نبود. انتظارمان به یک ساعت رسید و یکی از افراد به محل هماهنگی بلیت‌های قطار مراجعه کرد و زمان حرکت قطار را پرسید که متوجه شدیم اصلا چنین قطاری در این روز به شهر مورد نظر حرکت نمی‌کند. همه بازی خورده بودیم. نمی‌توانستم جلوی اشک‌هایم را بگیرم. مثل من زن‌های دیگری هم بودند که گریه می‌کردند. همه ما با کلی آرزو ساک سفر به کربلا را بسته بودیم و مشتاق زیارت حرم امام حسین(ع) بودیم اما....»

دیگر شاکیان این پرونده نیز اذعان داشتند که مدیران شیاد این شرکت متقلب مسافرتی، زیارتی با شگرد مشابه مبالغی را از آن‌ها کلاهبرداری کرده‌اند.

 

دستگیری اولین مهره در جنوب کشور

شاکیان پرونده که چهره متهمان را از قبل مشاهده و شناسایی کرده بودند مشخصات ظاهری این افراد شیاد را در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار دادند از همین رو چهره فرضی آن‌ها ترسیم شد و در اختیار گروه‌های گشتی پلیس قرار گرفت.

تحقیقات میدانی و رصدهای اطلاعاتی مجریان قانون ادامه داشت تا اینکه مأموران رد یکی از متهمان را در یکی از شهرهای جنوبی کشور زدند و با اخذ مجوز قضایی برای دستگیری وی اقدام کردند. پیگیری‌های این پرونده وارد مرحله اجرای خود شده بود و کارآگاهان پلیس آگاهی در پی جلب متهم بودند که خوشبختانه طی اقدامی غافل‌گیرانه این فرد بزهکار دستگیر و به مشهد انتقال داده شد.

متهم که راهی جز بیان واقعیت پیش پایش نبود صراحتا به کلاهبرداری از ده‌ها شهروند مشهدی از طریق سفر ارزان قیمت به عتبات اعتراف کرد. این مرد جوان نیز در ادامه اعترافاتش دیگر همدست خود را به مجریان قانون معرفی کرد و طولی نکشید دومین مهره این پرونده به دام پلیس افتاد.

 

اعتراف صریح به کلاهبرداری

فرمانده انتظامی خراسان رضوی درباره دیگر جزئیات این پرونده گفت: به محض اعلام این پرونده و حساسیت موضوع بلافاصله گروهی از زبده‌ترین مأموران پلیس آگاهی مسئول رسیدگی به آن شدند و تحقیقات تخصصی برای شناسایی و جلب متهمان آغاز شد که خوشبختانه ظرف مدت کوتاهی متهمان اصلی این پرونده که ٢مرد جوان هستند شناسایی و دستگیر شدند.

﷯سردار محمد کاظم تقوی افزود: متهمان در مواجهه با مستندات و ادله موجود راهی جز بیان حقیقت نداشتند و به جرم خود اعتراف کردند. علاوه بر این شاکیان پرونده ٢متهم را شناسایی و اذعان داشتند که مبالغ از سوی همین افراد از آن‌ها کلاهبرداری شده است. وی ادامه داد: طبق آخرین بررسی‌های مأموران ما در این پرونده تاکنون ١۶۶مال‌باخته از متهمان شکایت کرده‌اند که احتمال افزایش مال‌باختگان نیز وجود دارد از همین  رو تحقیقات ما در این پرونده ادامه دارد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی