کد خبر : 89728
/ 07:08

شوق خدمت به زائران حریم عشق

شهروندان و مدیریت شهری در حوزه استقبال از زائران دهه آخر صفر سنگ تمام گذاشتند

شوق خدمت به زائران حریم عشق

شهرآرا آنلاین - مشهد بار دیگر محشری از دلدادگی شد و در سالروز شهادت ولی‌نعمتش خون گریست. واپسین روزهای ماه صفر همواره ساعات حزن‌انگیزی برای شهر امام رئوف(ع) بوده است. امسال نیز عاشقان خاندان نور و روشنایی در این ایام نمایشی بزرگ و حماسی از شور و شعور به یادگار گذاشتند. مشهد در دهه آخر ماه صفر امسال پذیرای حدود ۴ میلیون دل داده عاشقی بود که از دور و نزدیک، پیاده و سواره، به عشق امامشان، فرسنگ‌ها راه را طی کردند تا عاشقی کنند و از عشق بگویند. بر اساس آمارها طی ١٠ روز آخر ماه صفر بیش از ۴٣۵ هزار زائر پیاده در قالب ۴٨٩٠ کاروان از ٢١ استان کشور وارد شهر مشهد شدند که این رقم در مقایسه با تعداد زائران سال قبل، ۵/٨ درصد رشد را به خود می‌بیند. همچنین در طول مسیر، هزاران خدمتگزار در قالب ٣١٩ ایستگاه صلواتی کوچک و بزرگ از مشهد و ١١ استان دیگر به زائران پیاده خدمات رفاهی، درمانی و اسکان ارائه دادند. حرم مطهر رضوی هم به عنوان نقطه کانونی و هسته مرکزی حضور زائران، میزبان زائران و مجاوران عزادار امام مهربانی‌ها بود و خیابان‌های منتهی به حرم رضوی در این چند روز جای سوزن انداختن نداشتند. هیئت‌های مذهبی و دسته‌های عزاداری به سنت همیشه در طول روزهای دهه آخر صفر با طی کردن مسیر خیابان‌های منتهی به حرم امام هشتم(ع)، میزان ارادت خود را به ساحت این امام همام به نمایش می‌گذاشتند. در میان انبوه برنامه‌هایی که مختص این روزهای خاص است، ویژه‌برنامه‌های خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع)، اجتماع عزاداران رضوی و همچنین آیین باشکوه شام غریبان شاه خراسان در زمره مهم‌ترین رخدادهایی است که به بهترین شکل ممکن از سوی عزاداران رضوی انجام شد. امسال آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام هشتم(ع) جلوه‌‌ ویژه دیگری هم داشت و آن حضور تولیت‌های اعتاب مقدسه کشورهای دیگر بود.

 

ایستادگی بر محور امامت و ولایت

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز به عنوان سخنران اصلی سالروز شهادت امام رضا(ع) در حرم مطهر امام هشتم(ع) گفت: شیعه‌گری امروز به معنای ایستادگی بر محور امامت و ولایت، مقاومت و مقابله با فتنه‌های استکبار جهانی است.

آیت‌ا... سید احمد علم‌الهدی افزود: امروز استکبار جهانی که خود را در برابر قدرت نظامی ایران اسلامی کم‌توان دیده و از حمله نظامی ناامید شده به فتنه رو آورده است.

وی ادامه داد: فتنه‌های استکبار جهانی از بیرون مرزهای ایران اسلامی وارد نمی‌شود بلکه فتنه از داخل و از لابه‌لای خانه‌های مردم بیرون می‌آید زیرا یک عده در مملکت اسلامی به اسم شیعه‌گری تلاش می‌کنند مردم را به ١۴٠٠ سال پیش بازگردانند، در همان نقطه نگه دارند و بگویند ‌ولایت و امامت در همان زمان به نقطه انتهایی خود رسیده است.

امام‌جمعه مشهد گفت: این در حالی است که تا ولایت در جامعه امروزی حاکم نشود و دکترین ولایی در جهان ترویج نشود، امام عصر(عج) ظهور نمی‌کند.

اما بازار بازدیدهای سرزده مسئولان از مراکز خدماتی به زائران امام رضا(ع) هم داغ داغ بود و استاندار خراسان رضوی نیز به عنوان نماینده عالی دولت در استان در این روزها به برخی از این مجموعه‌ها سر زد. علیرضا رشیدیان در واپسین ساعات سالروز شهادت امام رئوف(ع) با حضور در پایانه مسافربری امام رضا(ع) در جریان فرایند خروج مسافران دهه آخر صفر از مشهد قرار گرفت.رشیدیان در حاشیه این بازدید گفت: در این بخش، با بسیج ۴۵٠٠ دستگاه اتوبوس و برنامه‌ریزی برای خدمت‌رسانی، حجم انبوه زائران از تمام ظرفیت‌ها برای ارائه مطلوب این خدمات بهره می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در بخش ریلی نیز روزانه بیش از ١٠٠ رام قطار بین مشهد و شهرهای مختلف کشور در تردد بودند افزود: همچنین ١٧ قطار حومه هم در این مدت فعال بود، ضمن اینکه در بخش هوایی هم به طور متوسط روزانه ٢٢٠ سورتی پرواز انجام می‌شد.

 

سنگ تمام شهر برای زائران

در این میان، نقش شهرداری مشهد همانند سال‌های قبل، تأثیرگذار و بسیار مهم بود و خادمان شهری این بار هم در مهمان‌نوازی از زائران عزادار رضوی خوش درخشیدند. مدیریت شهری با تدارک خدمات ویژه در بخش‌های حمل و نقل، نظافت شهری و اسکان و پذیرایی از مهمانان دهه آخر صفر مشهد، فضایی دل‌نشین را برای زیارت آن‌ها تدارک دیده بود. زائران نیز در آرامشی کامل، پس از حضور در آیین باشکوه عزاداری امام رضا(ع) به موطن خود بازگشتند. در کنار ایستگاه‌های استقبال زائر شهرداری مشهد در ورودی‌های شهر، ایستگاه ویژه خدمت‌رسانی این مجموعه در محل میدان شهدا نیز چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کرد و مدیریت شهری با احداث این ایستگاه، بسیاری از نیازهای اولیه زائران را عملا برطرف کرد. راه‌‌اندازی درمانگاه شهدای مدافع حرم، ایستگاه‌های پذیرایی، غرفه واکس صلواتی و توزیع محصولات فرهنگی از مهم‌ترین کاربردهای این ایستگاه جامع بود. در این میان، روزنامه شهرآرا نیز با برپا کردن غرفه‌ای ویژه، محصولات تولیدی خود را در حوزه‌های مختلف به‌ویژه دهه آخر صفر در معرض دید عزاداران رضوی قرار داده بود.

شهردار مشهد در روزهای شلوغ این شهر پیوسته به نقاط کانونی ورود و حضور مسافران و زائران پیاده و سواره امام رضا(ع) سر می‌زد و ضمن خداقوت‌گویی به خادمان رضوی، از نزدیک در جریان فرایند خدمت‌رسانی قرار می‌گرفت.

قاسم تقی‌زاده خامسی در جریان این بازدیدها از ادامه داشتن خدمت‌رسانی به زائران دهه آخر صفر با تمام توان از سوی مجموعه نیروهای مدیریت شهری سخن گفت و اظهار کرد: در ایام دهه آخر صفر، در حوزه خدمات شهری به آماده‌باش و به‌کارگیری ۵۷۰۰ نیروی خدمات شهری برای نظافت و جمع‌آوری زباله به صورت سه‌شیفت در اطراف حرم مطهر اقدام شد.وی افزود: به‌کارگیری همکاران خدمات شهری در کنار ایستگاه‌های استقبال از زائر به منظور جمع‌آوری ضایعات ایستگاه‌ها و پاک‌سازی تا عمق ده‌کیلومتری خارج از محدوده خدمات شهری نیز از دیگر اقدامات صورت‌گرفته بوده است.

سکان‌دار شهر امید و زندگی با اشاره به تحویل و استقرار ۱۸۰۰ چشمه سرویس بهداشتی در مسیر تردد زائران پیاده ادامه داد: استقرار خودروهای آتش‌نشانی در نقاط حساس شهر به‌ویژه در مجاورت ایستگاه‌های استقبال از زائر، تأمین ۳ تن کیسه زباله برای این ایستگاه‌ها و مردم و تأمین آب غیرآشامیدنی برای ایستگاه‌های مستقر از دیگر اقداماتی است که در حوزه خدمات شهری شهرداری انجام شده است.به‌کارگیری و مشارکت فعال سمن‌ها و نهادهای مردمی برای ارائه خدمات شهری به‌ویژه جمع‌آوری زباله از سطح شهر، نصب ۹۶ المان مناسبتی مخصوص ایام رحلت حضرت رسول اکرم(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، فضاآرایی به وسیله ۴۳ بیل‌بورد، ۵۳ رول‌آپ و پل‌های عابر پیاده با محتوای احادیث پیامبر(ص)، امام حسن(ع) و امام هشتم(ع) و همچنین در اختیار قرار دادن رول‌آپ‌های ویژه به سازمان‌های مختلف از اقدامات دیگر‌ی بود که شهردار مشهد به آن اشاره کرد.

تقی‌زاده خامسی همچنین درباره اقدامات صورت‌گرفته در حوزه حمل و نقل ‌گفت: افزایش خطوط اتوبوس‌رانی محدوده حرم مطهر از ۲۰۰ به ۳۵۰ دستگاه، افزایش ساعات خدمات‌رسانی قطارشهری از ۶ صبح تا ساعت ۲۴ و کاهش سرفاصله قطارها تا ۵/۴ دقیقه در ساعات اوج مسافر در این حوزه صورت گرفته است.وی بیان کرد: افزایش تاکسی‌های حاشیه هسته مرکزی که دارای محدودیت ترافیک هستند تا ١٠٠٠ دستگاه و تعداد ۱۰۰ دستگاه ون که از این تعداد ۵۰ دستگاه به صورت رایگان و صلواتی خدمت‌رسانی کردند ‌بارزترین اقداماتی بود که در طول روزهای اخیر صورت پذیرفت.

شهردار مشهد همچنین روز گذشته در جریان بازدید از پذیرایی پایانه مسافربری امام رضا(ع) از زائران دهه آخر صفر با اشاره با اقدامات شهرداری مشهد در این ایام گفت: امسال ٢۵ ایستگاه استقبال از زائر داشتیم که شهرداری تنها تمهیدات و کمک‌های جزئی را در این زمینه ارائه داد و مابقی از سوی ٧٠٠٠ نفر از مردم از نقاط مختلف ایران انجام شد. ۵٠٠ هزار زائر در این ایستگاه‌ها پذیرایی شدند و بیش از ١٣٠ میلیون تومان نیز دارو توزیع شد.تقی‌زاده خامسی همچنین در ویژه‌‌برنامه زنده تلویزیونی «چهل‌وهشتم» با اشاره به نیمه‌تمام بودن طرح نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم حضرت رضا(ع) بعد از ٢۵ سال گفت: زیبنده جمهوری اسلامی نیست که طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر که متعلق به همه شیعیان جهان است نیمه‌تمام بماند. دولت به ما کمک کند تا این طرح به پایان برسد.

وی به بازدید خود از ایستگاه‌های استقبال از زائران پیاده که با مشارکت شهرداری مشهد و اقشار مختلف مردم در نقاط مختلف شهر برپا شده است اشاره کرد و افزود: در این ایستگاه‌ها که تنها یکی از آن‌ها پذیرای ١۵٠هزار زائر پیاده بوده است خود مردم خدمات مختلفی شامل تغذیه، خیاطی، واکس و تعمیر کفش، خدمات درمانی و سایر خدمات مورد نیاز زائران را ارائه می‌کردند.تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی، طرح خادمان افتخاری زائران را باشعار «مهمان داریم؛ مهربان باشیم» اجرا کردیم که در این طرح، ١٠ هزار نفر از شهروندان مشارکت کرده‌اند و قصد داریم ارتباط با آن‌ها بعد از آخر صفر قطع نشود و تا سال آینده، آموزش‌های لازم را در این زمینه به آن‌ها ارائه دهیم.

 

رشد چشمگیر مشارکت‌های مردمی

رئیس شورای شهر مشهد نیز در همین برنامه گفت: شاخص‌ترین و بارزترین نکته در میزبانی امسال از عزاداران دهه پایانی ماه صفر، رشد چشمگیر مشارکت‌های مردمی است و این سهم هرسال افزایش می‌یابد.

محمدرضا حیدری ایجاد زیرساخت‌ها و شرایط مطلوب در مسیرهای خارج از شهر را یکی از نیازهای مبرم زائران پیاده دانست و اظهار کرد: استقبال مردمی در این زمینه بسیار چشمگیر بود و چندین برابر ظرفیت مدنظر شهرداری، افراد برای خدمت‌رسانی اعلام آمادگی کردند. این اعداد و ارقام نشان از تحول و حرکتی جدید در حوزه معرفتی نسبت به اهل‌بیت(ع) است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی