کد خبر : 89944
/ 09:31

هزارتوی مرتفع‌سازی در کوچه‌های باریک

مرتفع سازی تجاری در کوچه ها ی باریک امدادرسانی در خیابان امام رضا(ع) را تقریبا ناممکن کرده است

هزارتوی مرتفع‌سازی در کوچه‌های باریک

شهرآرا آنلاین - جلائیان/ یکی از اولین خیابان‌هایی که در مشهد ساخته شده، خیابان امام رضاست. این خیابان از میدان بیت‌المقدس آغاز می‌شود و تا پایانه مسافربری، یعنی تا امام رضا76 ادامه پیدا می‌کند.

این خیابان یکی از پررفت‌وآمدترین خیابان‌های شهر مشهد است و بیشتر به‌دلیل تردد زائران امام رضا(ع) دارای ترافیک سنگین است. بیشترین مسافرخانه‌ها و هتل‌های مشهد در این خیابان واقع است و می‌شود به این بسنده کرد و گفت این خیابان یکی از پرجمعیت‌ترین خیابان‌های مشهد است. اما آیا این خیابان پررفت‌وآمد با کوچه‌های تودرتویی که دارد، گنجایش و ظرفیت این حجم از زائر و شهروند را هم دارد؟ چه مشکلاتی در داخل این کوچه‌های تودرتو وجود دارد؟ هتل‌های همیشه در حال ساخت این خیابان، ترافیک و مراکز درمانی، امدادرسانی و وضعیت بهداشت این خیابان به چه صورت است؟

یکی از مشکلات محلات قدیمی، بیشتر مربوط به ساختار کوچه‌پس‌کوچه‌های آن‌هاست. هر چه به‌سمت حرم نزدیک بشویم مسیرهای فرعی بیشتر و باریک‌تر می‌شود و حتی در باطن آن‌ها کوچه‌های تودرتوی دیگری واقع شده است که باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود که بعضی از آن‌ها بسیار پرهزینه هستند.

مشکلات محله‌ قدیمی مشهد

در یکی از کوچه‌پس‌کوچه‌ها ناگهان با خودرو آمبولانسی برمی‌خوریم که راه خود را گم کرده بود و نمی‌دانست از کدام مسیر باید برود. در مسیر خود مدام به کوچه‌های باریکی بر‌می‌خورد که خودروهای پارک‌شده راه او را مسدود می‌کردند. خوشبختانه آمبولانس با وجود توقف‌های متعددی که داشت، توانست خودش را قبل از فوت وقت به محل مدنظر برساند و پیرمرد کاسبی را که دچار مشکل شده بود، به بیمارستان برساند.

در کوچه‌های پیچ در پیچ قدم می‌زنیم؛ کوچه‌هایی که انسان را به یاد هزارتو می‌اندازد. وجه‌مشترک تمام کوچه‌های اطراف حرم مطهر امام رضا(ع)، هتل‌های در حال ساختی بود که بسیاری از آن‌ها بدون ایمنی لازم برای عابرانی که از اطراف آن عبور می‌کنند یا خودروهای پارک‌شده در مجاورت آن‌هاست. از چهارراه دانش تا حرم مطهر یکی از محلات گران‌قیمت مشهد است اما این گرانی هیچ دلیلی جز نزدیکی با مرقد امام رضا(ع) ندارد.

باریکی کوچه‌ها و تردد مداوم خودروها از یک‌سو و کمبود پارکینگ و پارک خودروهای مسافران و مشهدی‌ها از سوی دیگر، باعث بسته‌شدن مداوم مسیر تردد خودروهای اغلب تک‌سرنشین می‌شود. ورودی این کوچه‌های باریک در مناسبت‌های مختلف با بلوکه‌های سیمانی بسته می‌شود. به‌دلیل بسته‌شدن کوچه‌ها کاری نداریم اما اگر خدای نکرده حادثه‌ای در آن زمان رخ دهد و به حضور خودروهای امدادی نیاز شود، این خودروها چگونه باید خود را به محل حادثه برسانند؟ البته این کوچه‌ها این‌قدر راه‌های فرعی دارند که به احتمال زیاد راه‌های مخفی برای تردد باقی مانده است که خودروهای امدادی به شرط بلدبودن راه برای تردد از آن‌ها استفاده ‌کنند.

مشهد از نگاه زائران

به‌سراغ شهروندان مشهدی و زائران امام رضا(ع) می‌رویم و از مشکلات آن‌ها در کوچه‌های این خیابان می‌پرسیم. امید صالحی، مسافر تبریزی، چند روزی است برای زیارت امام رضا(ع) میهمان شهر ما شده است. او از مشکلاتی که در این خیابان با آن برخورد کرده است، این‌گونه می‌گوید: تازه به مشهد وارد شده بودیم و می‌خواستیم ابتدا به زیارت حرم امام رضا(ع) مشرف شویم که یک مسافرکش در خیابان امام رضا، خودش را مقابل خودرو ما انداخت و ما را به‌ زور به هتلی در این خیابان آورد. شب اول خسته بودیم و اصلا متوجه نشدیم از کدام مسیر ما را به هتل آورد. هتل ما داخل یک کوچه‌ بن‌بست است و در کنار کمبود امکانات بسیار، پارکینگ هم ندارد. البته اصلا داخل کوچه اتومبیل جا نمی‌شود که پارکینگ داشته باشد. خودرو را شب اول به زحمت در یکی از کوچه‌های مجاور پارک کردیم. برای خواندن نماز صبح می‌خواستیم به حرم برویم که مدتی در کوچه‌ها به دنبال راه ‌گشتیم. نمی‌دانستیم از کدام مسیر باید به حرم برویم، تا یکی از کارگران شهرداری را که مشغول جاروزدن بود، دیدیم و او به ما نشانی داد. در حرم به‌اجبار از خانواده‌ام جدا شدم. در زمان بازگشت همسر و دخترم نمی‌توانستند هتل را پیدا کنند. خود من هم پس از یک‌ساعت گشتن به هتل رسیدم و بعد

به دنبال خانواده‌ام رفتم و جالب اینجاست با وجود کارتی که از هتل گرفته‌ایم که روی آن نقشه‌ هتل بود، باز هم به‌سختی هتل را پیدا کردیم.

صالحی ادامه داد: کوچه‌ها این‌قدر پیچ در پیچ است که خود مشهدی‌ها هم اینجا گم می‌شوند. از هرکس می‌پرسیدیم پاسخ می‌داد نمی‌دانم.

طیبه شاه‌حسینی، بانوی سال‌خورده‌ای که همراه پسر و نوه‌اش از تهران به مناسبت شهادت امام رضا(ع) به مشهد آمده است و در یکی از هتل‌های خیابان امام رضا ساکن شده، می‌گوید: نمی‌دانم چه کسی این کوچه‌ها را به این شکل ساخته است؟ فقط می‌دانم شخصی که این‌قدر پیچ در پیچ ساخته تخصصی در کارش نداشته است. در دیگر شهرها هم مانند این کوچه‌ها داریم، اما خیلی کمتر هستند و این همه در آن‌ها رفت‌وآمد نیست.

125423.jpg

چگونگی امدادرسانی به خیابان

شاه‌حسینی ادامه داد: با اتومبیل پسرم دیروز به یک مرکز خرید رفتیم وقتی که بازگشتیم، دیدیم ورودی کوچه‌ای که هتل ما در آن است، با بلوکه بسته‌اند. مجبور شدیم به‌سختی از خیابان کنار بازار رضا به هتل برویم که گم شدیم و چند ساعت دنبال هتل گشتیم. ما که مسافریم و ساکن موقتی در این خیابان هستیم مهم نیستیم، اما اگر ساختمانی در این کوچه‌ها آتش بگیرد، ماشین‌های آتش‌نشانی چگونه می‌خواهند خودشان را به اینجا برسانند؟ مگر بتوانند از روی بلوکه‌ها رد شوند که بعید می‌دانم بشود.

به‌سراغ کسبه خیابان امام رضا رفتیم و از آن‌ها درباره مشکلات این خیابان پرسیدیم. احسان حائری، کاسب قدیمی که 2مغازه در این خیابان دارد، به شهرآرامحله می‌گوید: سال‌های زیادی است که در اینجا کار می‌کنم. هر روز بیشتر وقتم در این‌ خیابان می‌گذرد. به عقیده من مشکل امروز خیابان امام رضا مربوط به هتل‌هایی است که دیروز در این خیابان ساخته شده‌اند. بسیاری از این هتل‌ها در کوچه‌های باریک و حتی بن‌بست واقع‌اند. فرض کنیم تمام این هتل‌ها فقط 20واحد اقامتی دارند که این یعنی باید 20جای پارک خودرو هم داشته باشند اما این هتل‌ها هیچ فضایی برای پارک خودرو ندارند. مسافران و کارکنان آن‌ها مجبورند اتومبیل‌های خود را در کوچه‌ها پارک کنند.

حائری ادامه می‌دهد: بازارها و بازاریان نقش چندانی در ایجاد ترافیک این خیابان ندارند، مقصر ترافیک خیابان امام رضا و بسته‌شدن مداوم کوچه‌های فرعی آن، کسانی هستند که در سال‌های گذشته تراکم بی‌رویه‌ای به صاحبان هتل‌ها داده‌اند. انگار مسئولان سابق شهر به ترافیک و فضای لازم پارک خودروها فکر نمی‌کرده‌اند.

او می‌افزاید: یکی از اقدامات ساده‌ای که می‌تواند بسیاری از مشکلات مسافران و ترافیک را حل کند، نصب تابلو راهنمای مسیر در کوچه‌هاست. هیچ تابلویی برای راهنمایی زائران وجود ندارد و آن‌ها مجبورند مدام در کوچه‌ها دور بزنند و به‌دنبال مسیر اصلی و به‌ویژه حرم امام رضا(ع) بگردند.

ساخت‌وساز بی‌پایان

علی ایمانی از ساکنان خیابان امام رضا نیز اعتقاد دارد خیابان امام رضا دارای 2مشکل دائمی است که تبدیل به یک سریال تکراری برای ساکنان و زائران شده است. او می‌گوید: یکی از مشکلات این خیابان ساخت‌وساز همیشگی در تمام کوچه‌های آن است. هر کوچه‌ای که بروید، حداقل یک ساختمان در حال ساخت و چند خودرو سنگین پارک‌شده در مقابل آن می‌بینید که در حال تخلیه وسایل ساخت‌وساز هستند. این امر باعث بسته‌شدن راه خیابان برای مدت طولانی می‌شود. به نظر من زمانی که مشهد میزبان زائران زیادی است، ساخت‌وسازها بیشتر می‌شود و در روزهایی که مشهد خلوت است، ساخت‌وسازها تعدادشان کم می‌شود.

ایمانی هم مانند دیگران یکی دیگر از مشکلات این محله را کمبود پارکینگ می‌داند و ادامه می‌دهد: یکی‌ دیگر از مشکلات این محله کمبود پارکینگ است. مسافرانی که در هتل‌ها اقامت می‌کنند، ناچار خودرو خود را در کوچه‌پس‌کوچه‌ها پارک می‌کنند. جالب است که برخی مسافران هم مکان پارک خودرو خود را فراموش می‌کنند و فکر می‌کنند خودروشان سرقت شده است و این برای آن‌ها مشکلات زیادی به وجود می‌آورد.

تخلیه بار اجناس 

حسین سالاری از ساکنان قدیمی خیابان امام رضا که به گفته خودش در همین کوچه‌ها چشم باز کرده است نیز می‌گوید: بخش مهمی از مشکلات خیابان امام رضا مربوط به فروشگاه‌ها و بازاریان در آن است. مشکل بزرگ خیابان امام رضا بازارهای آن به‌ویژه بازار رضاست. کسبه هر روز خودروهای خود را در کوچه‌ها پارک می‌کنند. هر روز خیابان‌های اطراف برای مدتی بسته می‌شود تا ‌آن‌ها بار خالی کنند. تخلیه بار توسط کسبه در روزهایی که مشهد میزبان تعداد بیشتری از زائران است بیشتر می‌شود. اگر می‌شد شب‌ها که خیابان‌ها خلوت‌تر است، کسبه بار مغازه‌های خود را خالی کنند، یا حداقل کمتر با خودرو شخصی به محل کار بیایند، مشکل ترافیک حل می‌شد.

 

سالاری ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم فقط در بازار رضا، حدود 5هزار نفر به کار مشغول‌اند. اگر نیمی از این افراد هم با خودرو خود به محل کارشان بیایند، چه مقدار فضا برای پارک خودرو آن‌ها لازم است؟ شما به این تعداد خودرو باید اتومبیل مسافران را که برای دیدن و خرید به این بازار می‌آیند، اضافه کنید. چند سال پیش با ساخت یک پارکینگ طبقاتی می‌خواستند مشکل ترافیک حل شود. آن پارکینگ در روزهای عادی هم ظرفیتش تکمیل است، چه برسد به روزهایی که مشهد میزبان مسافران است.

در مناسبت‌های متعدد ورودی بیشتر کوچه‌های خیابان امام رضا با بلوکه‌های سیمانی بسته می‌شود، حال اگر اتفاق ناخوشایندی در یکی از این هتل‌ها و مسافرخانه‌ها رخ دهد که به حضور فوری خودروهای امدادرسانی نیاز باشد، آیا مسیری برای نیروهای امدادی خواهد بود؟

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی