کد خبر : 89966
/ 08:01

هم‌نشینی در پاتوق‌های محله

پاتوق‌های محله خیابان توحید با نام های «بالا‌خیابان» «گلشن» و «دلگشا» با حضور شهردار و برخی از مدیران شهری به بهره‌برداری رسید

هم‌نشینی در پاتوق‌های محله

شهرآرا آنلاین - درخت کهن‌سال انجیر، ضرب‌نوازی و نوای زورخانه‌ای جانی داده بود به در و دیوارش و الحق که پاتوق محله، مانند نام یکی از آن‌ها، دلگشا شده بود. این‌ها به کنار، آیینه‌های قدی روی دیوارها، آجرهای بهمنی و در و پنجره‌های قدیمی هم آن طرف‌تر حال آدم را جا می‌آورد. پاتوق‌های محله خیابان توحید روز گذشته در ٣ فضا‌ با نام های «بالا‌خیابان»، «گلشن» و «دلگشا» به بهره‌برداری رسید، فضاهای گمشده‌ای که اکنون به مکان‌هایی برای تجمع گرم شهروندان تبدیل شده‌اند. گویا قرار است قطعات رهاشده در محله‌های دیگر هم در صورت امکان، به پاتوق‌ محله تبدیل شوند و این‌گونه، به شهر جان ببخشند.

شهردار مشهد هم در آیین بهره‌برداری از این فضاهای فرهنگی جدید، با بیان اینکه پاتوق محله خیابان توحید نمونه‌ای از بهبود یافتن وضعیت فضاهای رها‌شده شهر است افزود: امیدواریم بتوانیم پاتوق‌های محله‌ها را به همه شهر تسری دهیم تا پیاده‌روهای زیبایی داشته باشیم و مردم هم از پیاده‌روی‌شان لذت ببرند.قاسم تقی‌زاده خامسی همچنین با تأکید بر اینکه «نیت اصلی ما از احداث پاتوق‌های محله، ایجاد فضاهایی برای گفت‌وگوی مردم است» درباره انگیزه‌های شهرداری در راستای ایجاد این فضاها افزود: ۴ خیابان منتهی به حرم، عقب‌نشینی ۵/٧ متری در ٢ طرف دارد و از ٢۵ سال پیش که معاون استاندار بودم، این مسیرها به‌ویژه محدوده بالاخیابان تغییری نکرده است.وی با بیان اینکه «در بازدیدی هم که داشتم، عقب‌نشینی‌ها به زباله‌دانی تبدیل شده بودند» بیان کرد: از طرف دیگر، با وضعیت درآمدی شهرداری پیش‌بینی کردیم که به این زودی‌ها این خیابان باز نمی‌شود و تصمیم بر این شد که چنین رویکرد فرهنگی‌ای در پیش گرفته شود.او در ادامه با بیان اینکه معتقد است باز کردن خیابان‌ها مشکلی را حل نمی‌کند و فقط باعث افزایش ماشین‌ها می‌شود افزود: باید با بهبود وضعیت پیاده‌روها مردم را به پیاده‌روی تشویق کنیم، حال‌آنکه فضاهایی مانند پاتوق محله‌ها باعث می‌شود که مردم بنشینند و با هم گفت‌وگو کنند، موضوعی که علاوه بر آسان‌تر کردن مشکلات، احساس تعلق به شهر را بیشتر 

می‌کند.محمدرضا حسین‌نژاد، معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد، هم در این مراسم با اشاره به رویکرد مدیریت شهری مبنی بر احیای فضاهای بی‌استفاده شهری که در منظر مردم هستند، گفت که دنیا به سمت و سوی تعاملات اجتماعی پیش می‌رود اما فضاهای خشک شهری‌مان باعث شده است ارتباط مردم کم شود. به همین منظور، پاتوق‌های محله‌ها می‌توانند نقشی بسزا داشته باشند.

هومن مرصعی، طراح پروژه پاتوق محله، هم در توضیح این پروژه گفت که احداث پاتوق محله خیابان توحید در طول ١٣ هفته انجام شده و سعی شده این فضاهای گمشده شهری دوباره به عرصه کاربری شهری بازگردد و مفید فایده باشد. همچنین تلاش شده است با استفاده از مصالح ساده، کمترین هزینه ایجاد شود زیرا قرار است این مجموعه‌ها موقتی باشد. علاوه بر این، تلاش کردیم درختان و هویت تاریخی بالاخیابان حفظ شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی