• خانه
  • یادداشت
  • جایی برای یادآوری حافظه شهر
کد خبر : 89991
/ 08:46
سید مجتبی منتظری

جایی برای یادآوری حافظه شهر

جایی برای یادآوری حافظه شهر

شهرآرا آنلاین - شاید شما نیز مایل باشید در محلات قدیمی مشهد به‌ویژه اطراف حرم‌‌ با آن بناها و بافت‌های تاریخی قدم بزنید و به کاشی‌های فیروزه‌ای و دیوارهای آجرخشتی و گنبدهای آجری باقی‌مانده مساجد محلات نگاهی بیندازید و از دیدن نمای خانه‌هایقدیمی لذت ببرید؛ حتی وسوسه شده‌ باشید به خاطرات پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها گوش فرا دهید و صفا و صمیمیت اهالی محلات قدیمی را تحسین کنید اما افسوس که امروزه چنین لحظاتی کمتر فراهم می‌آید؛ ضمن آنکه ممکن است شما هم تنها به دیدن چند تصویر از گذشته علاقه نشان دهید و هرگز حاضر به زندگی در آن دوران نباشید!

پروژه ساخت پاتوق محله در بالا‌خیابان مشهد که قدمتی چند‌صدساله دارد یک اتفاق و رویداد فرهنگی برای ثبت خاطره و حافظه مشهد است. بالا‌خیابان جزو محلات بزرگ مشهد به شمار می‌رفت و تا اوایل سال‌های ۱۳۰۰ شمسی، مشهد تنها دارای ٢ خیابان شرقی و غربی بود به نام بالا‌خیابان یا خیابان علیا که از فلکه دروازه قوچان (توحید) شروع می‌شد و تا بست بالا یا بست علیا و صحن عتیق (صحن انقلاب) ادامه داشت. این روزها که از خیابان توحید عبور می‌کنیم، شاهد ٣ پاتوق محله با معماری اصیل ایرانی و در راستای بازآفرینی فضاهای شهری و توسعه فضاهای عمومی برای افزایش تعاملات اجتماعی مردم با یکدیگر هستیم.

اگر با دقت بیشتر به وضعیت محله‌های مختلف کلان‌شهرمان نگاهی بیندازیم، به‌ویژه محله‌هایی که به دلیل گسترش سریع و بدون مطالعه شهر دچار دگرگونی شده‌‌اند، به این نتیجه می‌رسیم که این محلات در گیر و دار تحولات، دچار تغییراتی شده‌اند که در نهایت به از دست رفتن هویت آن‌ها و در نتیجه کاهش تعلقات فرهنگی اجتماعی شهروندان به آن‌ها ختم شده است. باعث شگفتی است که برخی صاحب‌نظران ادعا می‌کنند هر‌چه در ایران این هویت محلی رنگ می‌بازد، در کشورهای توسعه‌یافته، توجه به محلات محور توسعه قرار می‌گیرد. ‌در این میان، مسئولان و کارشناسانی در داخل نیز هستند که از میان رفتن محلات در شهرهای بزرگ را جدی گرفته‌اند و درصدد آن‌اند که توسعه شهر را از مبدأ «توسعه محله» آغاز کنند زیرا‌ باور دارند توسعه واحدهای یک شهر، یعنی همان محلات، می‌تواند زمینه‌ساز توسعه شهر باشد.

﷯البته نباید از نظر دور داشت که شهری مانند مشهد به‌ جایی رسیده است که محل زیست بیش از ٣ میلیون نفر انسان است. لذا بیش و پیش از آنکه به توسعه به‌روز محلات نیاز ‌باشد، نیازمند برنامه‌هایی اجرایی برای سامان‌دهی محلات قدیم و جدید خود است‌ به‌ نحوی‌ که پس از آسیب‌شناسی فضایی و کالبدی محلات شهر و تبعات آن، برای شناخت و اعمال روش‌هایی برای توسعه محلات آن اقدام شود. ساخت پاتوق محله‌‌ بالا‌خیابان یکی از گام‌های مؤثر برای است. بازآفرینی شهر مشهد با هویت هزارساله 

 

رئیس اداره شوراهای اجتماعی محلات

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی