کد خبر : 90089
/ 08:03
گفت‌وگوی صریح شهرآرا با مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵

از پیامک قحطی نان تا آلودگی گندم

قدیمی‌ها می‌گفتند یک دیوانه سنگی را به چاهی می‌اندازد و ١٠٠ آدم عاقل نمی‌توانند آن را دربیاورند...

از پیامک قحطی نان تا آلودگی گندم

شهرآرا آنلاین - قدیمی‌ها می‌گفتند یک دیوانه سنگی را به چاهی می‌اندازد و ١٠٠ آدم عاقل نمی‌توانند آن را دربیاورند. ماجرای پیامکی هم که چندی پیش دست به دست می‌شد و می‌رفت تا موج جدیدی از ناآرامی را به شهر تزریق کند، به این ضرب المثل می‌ماند، شهری که داشت خاطره موج‌سواری چند ماهه دلار را با لذت پذیرایی از میلیون‌ها زائر امام هشتم (ع) معاوضه می‌کرد. در این پیامک ادعا شده بود که از فردا صبح دیگر آردی توزیع، و نانی در نانوایی‌ها پیدا نمی‌شود. گفت‌وگوی ٨۵ دقیقه‌ای ما با حمیدرضا نوری، مدیر‌عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۵، از ماجرای این پیامک شروع و به شائبه آلودگی آرد، میزان ذخایر کالاهای اساسی و تبادل اطلاعاتی با برچسب «این‌ها را ننویسید» هم کشیده شد. خلاصه‌اش اینکه ضرب‌المثل‌ها همیشه درست از کار در نمی‌آیند. دیوانه‌ای که سنگی را به چاه آرامش شهر بیندازد، نسخه‌اش زودتر از آنکه تصور کند، پیچیده می‌شود.

 

﷯ ماجرای پیامک از چه قرار بود؟

ما هم آن را دریافت کردیم. برایمان عجیب بود چون همه‌چیز طبق روال عادی پیش می‌رفت. وضعیت سیلوها، ورودی و خروجی ٢٩ کارخانه آرد، عملکرد ۶٠٠٠ نانوایی استان و حتی حمل جاده‌ای و ریلی گندم را به صورت مستقیم، همچنین با همکاری اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی به صورت روزانه رصد می‌کنیم. با‌این‌حال چند گروه را به سطح شهر فرستادیم و اوضاع را به صورت میدانی بررسی کردیم؛ از اساس دروغ بود.

 

﷯ منبع خارجی داشت؟

نه، داخلی بود.

 

﷯ و هدفش؟

منافع شخصی. فرد مورد نظر، خواسته‌ نامعقولی از شرکت غله داشت که اجابت نشده بود. کسی را برای ارسال پیامک‌ها اجیر کرده بود تا از راه دیگری به خواسته‌اش برسد که نرسید.

 

﷯ به طنز می‌ماند اما لابد می‌دانید تصور خیلی‌ها از شرکت شما همان سیلوی بولوار مجلسی است و اینکه گندم از بالا به کندو وارد و از خروجی بارگیری می‌شود. خلاصه شرح وظایفتان در یک جمله عبارت است از؟

شرکت ما ١٠٠ درصد دولتی و مجری تأمین امنیت غذایی است. ما کالاهای اساسی مثل برنج، شکر و روغن را تأمین و توزیع می‌کنیم. خرید تضمینی گندم، ذخیره و فروش آن به کارخانه‌های آرد و نظارت بر توزیع تا رسیدن به نانوایی‌ها و دیگر مجموعه‌های آردبَر از وظایف ماست.

 

﷯ مسئولان استان دائم می‌گویند در تأمین کالاهای اساسی مشکلی نداریم. واقعا مشکلی نداریم؟

هیچ مشکلی نداریم. آن‌قدر کالا داریم که انبارهای دولتی پر شده‌اند و کار به اجاره انبارهای خصوصی رسیده است تا توزیع به موقع انجام شود و قیمت‌ها متعادل بماند. آن‌هایی که غیر از این فکر می‌کنند از واقعیت‌ها بی‌خبرند. دوران جنگ را که واردکننده گندم بودیم با همین تحریم‌ها سپری کردیم. حالا که جنگ نظامی نداریم، تولید داخلی‌مان خوب است. در گندم خودکفا هستیم و به بازارهای خارجی دسترسی داریم؛ بدیهی است که مشکلی وجود ندارد.

 

﷯ پس آن نگرانی‌ها و قفسه‌های تقریبا خالی‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای ...

مردم خوداحتکاری می‌کردند. الان شهروندان عادی به شرکت مراجعه می‌کنند و می‌گویند برنج اضافه خریدیم، آفت‌زده است. می‌پرسند چه‌کار کنیم؟ نگران بودند که ١٣ آبان چه می‌شود. ١٣ آبان آمد و رفت. اتفاقی افتاد؟

 

﷯ اینکه می‌گویید کالای اساسی به اندازه کافی داریم یعنی حدودا چقدر داریم؟

دقیقش را به دلیل مسائل امنیتی نمی‌شود گفت. همین‌قدر می‌گویم که گندم به اندازه ۶ ماه، برنج برای بیش از ۶ ماه و شکر برای بیش از یک سال نیاز جمعیت ۶ میلیون و ۵٠٠ هزار نفری استان و مهمانانی که در ایام مختلف از راه می‌رسند، ذخیره کرده‌ایم. در تأمین روغن هم مشکلی وجود ندارد. بازار، اشباع و قیمت‌ها متعادل است. آن‌قدر که در آخرین طرح‌ توزیعمان که پیش از اربعین بود، ۵٠ درصد کالاهای اساسی فروش نرفت.

 

﷯ برخی کارشناسان از کاهش سرانه مصرف در برخی اقلام خبر می‌دهند. آمار شما چنین چیزی را نشان می‌دهد؟

از روی داده‌های آماری که داریم نمی‌شود چنین چیزی را رد یا تأیید کرد.

 

﷯ در شهریور و مهر که برخی شهروندان بیش از نیازشان در حال خرید بودند؛ این خرید مازاد، مجموعه شما را دچار مشکل کرد؟

نه، اصلا. همان موقع هم میزان ذخایرمان بیش از خرید مردم بود. بر اساس سرانه مصرف توزیع می‌کردیم. به هم خوردن تعادل، مربوط به بالا رفتن تقاضا بود.

 

﷯ در آن بازه زمانی، دستگاه‌های متولی توزیع کالاهای اساسی به‌قدر کافی چابک به نظر نمی‌رسیدند. مردم، قفسه‌های خالی فروشگاه‌ها را می‌دیدند و نگرانی‌شان دوچندان می‌شد.

آن چند روزی که مدنظر شماست دقیقا مصادف شده بود با ایجاد مشکلاتی در حمل‌و‌نقل و اینکه کالا از انبارها به موقع به سطح عرضه نرسد وگرنه ما همان موقع هم در تأمین کالا چالشی نداشتیم.

 

﷯ مگر انبارهای کالاهای اساسی داخل استان نیست؟ پس موضوع حمل‌و‌نقل نباید تأثیر چندانی برای مسافت‌های کوتاه چند‌ساعته داشته باشد.

همین‌طور است. انبارها، داخل استان هستند و به لحاظ نکات امنیتی در نقاط مختلف پراکنده‌اند. فاصله، کم یا زیاد، به هر حال برای جابه‌جایی ١٠ تن بار هم به کامیون نیاز است. به اضافه اینکه برای برخی کالاها نیازمند بارگیری از بنادر بودیم. فاصله خراسان رضوی تا آنجا زیاد است و کامیون‌ها با آن گرانی لاستیک و قطعات حاضر نبودند یک سوی راهشان را پُر بیایند و در برگشت، خالی برگردند. خوشبختانه این چالش‌های چند‌روزه هم با تعامل دستگاه‌ها و استانداری رفع و رجوع شد.

 

﷯ امسال در اوج فصل خرید گندم تضمینی، شائبه‌هایی از سوی برخی کارشناسان مطرح شد که حکایت از آلودگی گندم با خاک و در نتیجه آلودگی آرد تولیدی داشت. چه توضیحی دارید؟

برنامه‌های ما در استان برای فصل خرید گندم، به ٣ ماه پیش از آن برمی‌گردد. تمام کسانی که در این فرآیند مشارکت دارند، از ناظران خرید تا ناظران کنترل کیفی موظف به گذراندن دوره‌های آموزشی سالانه هستند. کسی که گواهی پایان‌دوره را نداشته باشد، از فرآیند حذف می‌شود. موضوع اختلاط خاک، شن و دیگر آلودگی‌های خارجی در استان ما مطرح نیست؛ چون، دست‌کم ۵٠ درصد ادوات کشاورزی که کمباین‌ها از آن جمله‌اند؛ جدید هستند و گندم برداشت شده حداقل کاه را دارد. طبیعی است وقتی که گندم از مزرعه‌ای که ١٠ روز است آب نخورده، جمع‌آوری شود، مقداری خاک داشته باشد. در فرآیند بوجاری و بادگیری، خاک از گندم جدا و امحا می‌شود. اگر نگوییم همه، تعدادی از کارخانه‌های آرد استان ما استانداردهای بین‌المللی دارند. نمونه‌گیری به صورت مستمر انجام و به پژوهشکده غلات ارسال می‌شود. حتی یک گزارش دال بر آلودگی گندم‌ و آرد استان نداشته‌ایم. رتبه آرد و نان خراسان رضوی برای دومین سال متوالی، پس از تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

 

﷯ هر‌ساله گلایه‌هایی از سوی کشاورزان در مورد پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم مطرح می‌شود. دست‌کم در حد مشاوره، در تعیین آن سهم دارید؟

خیر، نقشی نداریم. کار کاملا با مجموعه جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد است. ما مجری هستیم.

 

﷯ در پرداخت مبالغ به کشاورزان و تأخیرهای احتمالی نیز همین‌طور؟

پول مستقیم به بانک عامل (کشاورزی) می‌رود. ما صرفا اسناد خرید را تهیه، راستی‌آزمایی و ساعت ۵ عصر همان روز تأیید می‌کنیم.

 

﷯ امسال چقدر گندم خریده‌اید؟

٣٣٢ هزار تن که به دلیل خشک‌سالی‌ها ١۵ درصد کمتر از پارسال بود. این کمبود مشکلی ایجاد نمی‌کند. استفاده استان‌ها از مازاد تولید یکدیگر عادی است.

 

﷯ زمزمه‌هایی از قاچاق آرد مطرح است. تأیید می‌کنید؟

در خراسان رضوی، نه. مرزهایمان محکم است و خروجی سیلوها با سرانه مصرف، انطباق دارد.

 

﷯ حرف آخر؟

از ابتدای آذر، سامانه فروش آرد ٩٠٠ تومانی به نانوایی‌های آزادپز و واحدهای آرد‌بر مثل ماکارونی، نشاسته، کیک و غیره راه می‌افتد. تولید و نگهداری گندم بسیار هزینه‌بر است و این کار برای نظارت و کنترل مصرف ضروری بود.  

  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی